10 бизарни мемиња кои се омилени во Јапонија

 10 бизарни мемиња кои се омилени во Јапонија

Neil Miller

Зборот мем е од грчко потекло и значи „да се имитира“. Но, во денешно време, терминот се користи во дигиталниот свет за да се однесува на сите работи што стануваат вирални на интернет. Тоа е, тие брзо се шират низ мрежата. Практично сè може да стане мем, потребно е само нешто друго што го разликува од останатите веќе произведени работи.

Овие слики, гифови или хумористични видеа се повеќе се присутни на страници, групи и лични профили. А ние, Бразилците, сме на врвот на земјите кои произведуваат најмногу меми, бидејќи имаме тенденција дури и нашите трагедии да ги трансформираме во шеги на социјалните мрежи.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина ЖолтаМагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирнополутранспарентнанепроѕирноПозадина на областа Боја Црно Бела црвена Зелена Сина ЖолтаМагента цијанопроѕирноТранспарентнополупроѕирноНепроѕирно Големина на фонтот50%75%100%125%150%175%200%300%S400%Text Edge StyleNoneUne Monospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности · Done Close Modal Дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   Но тоа не значи дека ние сме единствените кои произведуваме меми. Исто како емотиконите, кои станаа онлајн јазик, се користат и мемовите за секој да може да се изрази на мрежата, преку слики, видеа и GIF-ови, поврзани со хуморот. И секоја земја има тип што најмногу го сака. Овде прикажуваме неколку меми кои се наоѓаат само во Јапонија.

   1 – Бебешко оризово топче

   Мемот #RiceBallBabies стана доста популарен во Јапонија. Тоа не е ништо повеќе од луѓето што ги стискаат лицата на бебињата за да изгледаат како топчиња од ориз. Накратко, луѓето ги стискаат лицата на бебињата со палците и им ги врамуваат образите.

   2 – Без јас те сакам

   Во Јапонија луѓето не речи те сакам. Наместо тоа, тие велат „да не се разделиме никогаш“. И за нив тоа го има истиот ефект.

   3 – Соседи

   Еден корисник на Интернет ја покажал белешката, оставена од неговиот сосед, во Јапонија. Во него соседот вели да бидеразведен и живее сам. Па дури и објаснува дека сака да каже дека му дал тоалетна хартија на соседот и дека сака да ги знае и имињата на неговите деца. Малку чудно, нели?!

   4 – Големини на облека

   Во Јапонија не одат по лушпи од јајца за да покажат кој е облеката се направени за. Накратко, тоа е како оваа слика, каде што пишува „дебело“.

   5 – Реклами

   И исто како на етикетите на облеката, рекламите што ги исто така веќе зборуваат што се тие директно. Како онаа што гласи „продажба, M$%#@“.

   6 – Облека

   Јапонија е позната по својата екстравагантна облека. А кога маж и девојка носат потполно иста облека, нема шанси да не го претворите во мем.

   7 – Романтика

   Дури Ако Јапонците немаат навика да кажат „те сакам“, тоа не значи дека немаат романса. Еве еден јапонски мем каде што можеме да видиме дека љубовта секогаш поправа сè.

   8 – Акцент

   Исто така види: 8 намирници за складирање во случај на голема катастрофа

   Понекогаш јапонскиот акцент кога зборуваат англиски е доста карактеристичен . И оваа блуза се потсмева токму на тоа. Наместо да се каже „clap your hands“, што значи плескајте со рацете, пишува „crap your hands“, што во превод значи „извршете нужда во рацете“.

   9 – Случајност

   Ако по нешто е позната Јапонија, таа е разновидна. И во овој мем, гледаме колку е разновиден, во тоа чекањесо автобус.

   10 – Необичности

   Како слика од пилешко бутче, што е USB стик, не станува мем? Јасно е дека тоа е јапонска бизарност која ја освои мрежата.

   Исто така види: 7 страшни вистини за Маријанскиот Ров, најдлабокото место во океаните

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.