10 слики кои докажуваат дека Јапонија не е создадена за високи луѓе

 10 слики кои докажуваат дека Јапонија не е создадена за високи луѓе

Neil Miller

Просечната висина на мажите во Јапонија е 1,70 метри. Доколку имате повеќе од тоа, жал ни е да ве информираме дека ќе наидете на некои предизвици при посетата на земјата. Ако е помал од тоа, првпат ќе бидете благодарни што сте мали. Овде, во Америка, навикнати сме на сè големо, големи куќи, големи автомобили, големи оброци. Но, не очекувајте да најдете такви работи во Јапонија.

Исто така види: 5 фасцинантни приказни од Библијата кои малку луѓе ги знаат

Можеби ова се должи на фактот дека земјата е дом на повеќе од 126 милиони жители кои се притиснати на четири главни острови. За да добиете идеја, вкупната површина на земјата е 26 пати помала од онаа на Соединетите Држави, кои имаат 327 милиони луѓе.

Веројатно поради тоа, Јапонците научиле да штедат на сè, особено на просторот. Но, не само тоа, таму се е мало во споредба со стандардот на другите места. Подгответе се да ја удирате главата на таванот, да морате да се наведнете за да поминете низ вратите, да се справите со прекратките тушеви, премалите седишта во возот итн. Можеби за некого изгледа пријатно, но за други дефинитивно непријатно.

Предизвици за високите луѓе

29-годишниот Германец по име Јоханес одржува блог на интернет каде што споделува љубопитни информации за тешкотиите да се биде висок во Јапонија. The Japanese Journey е навистина забавен блог кој ви дава идеја за тоа како е да седа се биде висок преку 1,70 метри во земја каде што повеќето луѓе се пониски од тоа. Јоханис е висок 1,80 метри, просечна висина за неговата земја, но во Јапонија е малку над тоа. Што предизвикува тој да помине низ предизвици за кои повеќето жители не знаат.

Еве некои од неговите извештаи за тоа како е да се гледа постојано над речиси сите.

Удирање на главата : „Кога височината на вашето тело е над јапонскиот просек, најверојатно ќе ја удирате главата. Поголемиот дел од времето ќе бидете свесни за ниските рамки на пристаништето и така натаму и затоа бидете внимателни. Во старите згради или продавници, присутните може дури и да ве замолат да бидете внимателни. Сепак, ќе има случаи кога не очекувате работите да паднат толку ниско, затоа секогаш внимавајте.“

Работите не се вклопуваат: „Многу работи не се вклопуваат во тебе. Во мојата големина, не е толку тешко да се најде облека или чевли. Сепак, работите што ги споделуваат сите, како што се влечките во рестораните, ќе бидат многу мали. Истото важи и за внатрешните карактеристики како што се клупи, маси и мијалници.“

Те прашуваат за вашата висина: „Колку сте високи? Тоа е фраза што не ме прашале во последната деценија во Европа. Во Јапонија работите се поинакви. Можеби еден од три пати кога мојата девојка ќе ме запознае со некого,обично од жени, слушам.“

Реалноста на високите луѓе во Јапонија во слики

Оваа компилација на слики подолу, ја покажува суровата реалност на високите луѓе во оваа компактна земја што е Јапонија. Ако е така, можеби ќе сакате да понесете шлем со себе за ваша безбедност. Тоа е ако сте висок повеќе од 2 метри.

#1 Вратите

#2 Нема туширање, ќе оди да бидеш поубав

#3 Подгответе се да се наведнете за да влезете во места

#4 Болката во грбот ќе биде постојана

#5 Секогаш бидете свесни

#6 Кујните воопшто не се пространи

#7 Хотелите не се подготвени

#8 Внимавајте на главата

#9 Секогаш внимавајте

#10 Понекогаш може да имате тортиколис

Исто така види: 7 начини да добиете голи од саканата личност

Но како и сè друго животот има добри и лоши страни, не е се лошо. Во најмала рака, ќе ја имате предноста да можете да видите сè од подобар агол, бидејќи речиси сите се помали од вас. На концерт, на пример, нема да треба да стоите на прсти и ќе имате привилегиран поглед.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.