15 забавни факти за најомилените цртани филмови во историјата

 15 забавни факти за најомилените цртани филмови во историјата

Neil Miller

Цртаните филмови се дел од културата на многу општества низ светот. Без разлика дали е возрасен или дете, нема некој кој никогаш не застанал да гледа анимација и не се забавувал, плачел и се движел покрај главните ликови.

Како навика која се пренесува од генерација на генерација, некои цртани филмови произведени за со децении успеаја да останат омилени на децата. И кој не знае иконски ликови како Мики Маус, Том и засилувач; Џери, Сунѓерот Боб и Скуби Ду?!

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина Жолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиноЖолтаМагентаСијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирноБојанепроѕирно MagentaCyan OpacityTransparentSemi-TransparentTransparent FontГолемина50%75%100%125%150%175%200%300%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace Постави за стандардно Дијалог

   Крај на дијалог прозорец .

   Реклама

   Иако од година во година се произведуваат нови анимации, индустријата за цртани филмови секогаш се снабдува, бидејќи тоа е пазар кој никогаш не умира. Така, секогаш постои нова генерација на целна публика, додека одржува контакт со старата генерација.

   Со оглед на мноштвото веќе завршени продукции, оние кои се во тек и идните проекции, донесовме листа на забавни факти за цртаните филмови.

   15 забавни факти за цртаните филмови

   Фото: Репродукција

   1 – Според креаторот на Том и Џери самиот, првично ова не беше името на ликовите. Првиот избор беа имињата Џаспер, за мачката и Џинкс, за глувчето. Овој избор беше заснован на предлог за промена на аниматор од продуцентската куќа МГМ. Овој аниматор бил инспириран од создавањето номенклатури во Втората светска војна, во кои војниците биле наречени Томи (британци) и Џери (германски).

   2 – Името избрано за најпознатиот глушец во светот, на почетокот беше Мортимер Маус, но предпатент, Волт Дизни го смени името на глувчето во Мики Маус.

   3 – Сепак за Мики, причината зошто ликот носи ракавици е затоа што неговиот творец, Волт Дизни, се плашел дека децата би се исплашиле од ноктите на стаорецот.

   4 – Другите ликови од светот на Дизни имаа различни имиња од оние што ги знаеме денес. Меѓу нив се и вистинските имиња на Мини (Минерва), Пајо Паторот (Доналд Фаунтлерој), Гуфи (Дипи Дваг) и Дејзи (која во оригиналниот јазик е Дејзи Дак).

   5 – Како иконски лик од анимации, Шаги е неразделен придружник на Скуби Ду. Сепак, името на крштевањето на ликот не алудира на неговиот прекар. Вистинските имиња на членовите на Mistério S.A се Фред Џонс, Дафне Блејк, Велма Динкли, Норвил Роџерс (Шаги) и Скуби Ду.

   6 – Како лик кој учествувал во растот од многумина Со генерации, полот на птицата Твити е долго време несомнен. Сепак, љубопитноста на гледачот се повеќе се разбудуваше, додека аниматорот на ликот, Боб Клампет, не се најде соочен со потребата да го разјасни сомнежот. Клампет откри дека жолтата птица, која постојано ја гони мачорот Силвестер, е мажјак и се вика Орсон.

   7 –Таз, познатиот тасмански ѓавол, бил речиси исчезнат од Луни Тунс во неговото прво појавување , бидејќи родителите го пронашлелик премногу насилен за децата.

   8 – Постои теорија на заговор која вели дека жителите на бикини дното, од цртаниот филм Детски, се резултат на радијација ослободена од нуклеарните тестови извршени, помеѓу 40-тите и 50-тите години, во бикини Атол.

   9 – Друга теорија околу цртаниот филм Сунѓерот Боб е дека секој од главните ликови ги претставува седумте смртни гревови. Во оваа теорија претставите би биле како што следува: Патрик би ја симболизирал мрзеливоста, Сквидвард гнев, г. Крабс е алчност, Сенди е гордост, Планктон е завист, Гери е ненасит, а Сунѓерот Боб е страст.

   Исто така види: Кој ја основал Католичката црква?

   10 – Не секој ја знае незаборавната Бети Буп. Љубопитноста за сладострастиот лик, создаден во 1930 година, е што неговиот првичен изглед беше француска пудлица со кружен црн нос и пар големи уши.

   11 – Дизајн кој подоцна претворен во филмови беше Гаспарзињо. Пријателскиот дух беше момчето по име Каспер Мекфејден, кое почина на 12-годишна возраст од пневмонија.

   12 – Целосното име на ликот Dot Warner, од Animaniacs, е принцезата Анџелина Контеса Луиза Франческа Банана Бана Бо Беска Терсеира.

   13 – Познат како Којот, вистинското име на ликот што го брка патниот тркач е Вајл Етелберт Којот.

   Исто така види: 15 работи што ги нарекувате со погрешно име и не сте ги ни знаеле

   14 – Внуците на Пајо Паторотсе викаат Хугињо, Зезињо и Луизињо, сите знаеме. Љубопитноста овде е зошто момчињата живеат со нивниот вујко. Според стриповите, децата на Дамбела, сестрата близначка на Доналд, се оставени на грижа на нивниот вујко откако направиле шега и го испратиле својот татко во болница, откако ставиле петарди под столот на патријархот.

   15 – Еден од најскапите цртани за производство е анимацијата „Принцот од Египет“, чија изработка чинеше 60 милиони американски долари. За да се покријат трошоците за производство, оригинално (обоено) сечило од анимацијата Снежана беше продадено за повеќе од 200.000 американски долари во 1991 година. во црно-бело, што покажува како Пајо Паторот добива тупаница во стомакот.

   Извор: Mega Curioso

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.