4-те најлоши казни кои наставниците ги применувале за учениците

 4-те најлоши казни кои наставниците ги применувале за учениците

Neil Miller

Сигурен сум дека сте слушнале приказни од баба и дедо за тоа какво било училиштето порано. Строги правила, обврска за примерно однесување и исклучително тешки наставници. Па, и во јавното и во приватното образование многу работи се сменија. Можеби затоа дедо ти велеше „во мое време го немавме тоа!“. Сепак, тој дефинитивно не треба да ги пропушти формите на казнување што се применуваа во тоа време.

Исто така види: 7 работи што не сте ги знаеле за Џек Мевосек

Сега ќе ги знаете, овде на Ultra Curioso, 4-те најлоши казни што наставниците ги применуваа на учениците во старите времиња. Всушност, како што ќе можете да видите, веројатно „примерното однесување“ на тогашните студенти не се засновало само на почит, туку и на страв. Често се користеа физички и психички казни, со што ученикот засекогаш беше лузна.

Се вчитува видео плеерот. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Бегството ќе го откаже изатворете го прозорецот.

   Текст Боја Бела ЦрноЗеленоСино Жолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленасинажолтамагентацијана непроѕирностНепроѕирнополупроѕирноТранспарентноТранспарентно натписДеловозаднина acityTransparentSemi-TransparentTransparent Големина на фонт50%75%100%12 5%150%175%200%300%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans - SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Готово Затвори модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   Проверете ја статијата и жестоко ви благодариме што не сте биле студент од тие времиња што поминале .

   1. Веслото

   Велата (или ферулата) била една од најкористените и најсуровите форми на дисциплина во старите времиња. Дрвениот артефакт, кој се состои од прачка на чело со круг (слично на дрвена лажица) исполнета со мали дупки, се користел за удирање во рацете на ученикот кога тој ќе направи грешка. Со лопатката се појавија низа болни плускавци на раката, кои на ученикот му предизвикаа голема болка.

   Исто така види: 8 знаци дека таа би спиела со вас

   2. Клекнување на пченка

   Да се ​​клечи ученикот на пченката неколку минути беше друга форма на казна што ја користеа наставниците во старите денови. Детето што го направило „прекршокот“ било должно да останеклекнување на зрното обично пред целото одделение, додека мајсторот не одлучи дека е доволно. Пченката непроменливо ја сечела и ја дупнала кожата на колената.

   3. Регуадас

   Ова беше уште една вообичаена казна. Вообичаено за време на усните тестови, на пример по математика, ученикот беше однесен пред собата и доставен до прашањата на наставникот. Ако ја рецитирал табелата за множење, на пример, секоја грешка е достојна за шлаканица по задникот или по раката на ученикот. „два пати два, четири, два пати три, седум“ и му дава удар во тој момент.

   4. Магарешка капа

   Магарешката шапка била еден вид психолошка казна, каде ученикот кој згрешил бил ставен во аголот од собата носејќи капа со магарешки уши, при што бил исмејуван од соучениците, па дури и од наставникот.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.