7 факти кои не сте ги знаеле за вашите солзи

 7 факти кои не сте ги знаеле за вашите солзи

Neil Miller

Дали некогаш сте застанале да размислувате за солзите? Плачењето е физиолошки процес на живите суштества. Сите човечки суштества и многу животни се способни да плачат. Плачеме од радост, тага, иритација, болка, па дури и кога проѕеваме. Се смета за знак на слабост, плачот на крајот го избегнуваат многу луѓе, иако многу поединци плачат од која било причина.

Факт е дека способноста да леат солзи е карактеристика која може да има многу значења. Сигурно сте слушнале за составот на солзи, но дали знаете колку видови солзи има? Проверете ги овие и други куриозитети:

1. Човечкото суштество е единствениот цицач способен да плаче од емоции

Луѓето и повеќето 'рбетници имаат добро развиен солзен систем. Меѓутоа, животинските солзи имаат само функција на подмачкување и чистење на очите. Нема докази дека животните плачат од некаква емоција. Некои експерти велат дека животните наместо да плачат, ги изразуваат своите емоции преку некои специфични звуци.

2. Солзите се добри

Дали сте забележале дека после плачење се чувствувате посмирено и помирно? Со плачење се ослободува окситоцин, кој делува како природен анестетик. Благодарение на оваа супстанца, солзите прават болката да изгледа помалку интензивна.Солзите исто така можат да спречат дехидрација на мукозните мембрани на очите иослободете се од настинката за кратко време. Тие содржат моќна течност наречена лизозим Д, која убива некои бактерии кои предизвикуваат настинки. Можеш да плачеш колку сакаш.

3. Плачам од среќа или болка

Погледнете добро кога некој ќе почне да плаче. Кога човек плаче и првата солза ќе излезе од десното око, тоа е затоа што плачот е од среќа. Ако излезе од левото око, тоа е затоа што таа е тажна.

4. Постојат три вида солзи

Тие се: базални, рефлексивни и емотивни. Првиот е одговорен за одржување на рожницата хидрирана и без нечистотија. Едно лице во нормални услови произведува околу 1,1 грама базални солзи дневно. Рефлексивните се предизвикани од иритација на очите или присуство на туѓи честички како солзавец и испарувања од боја. Овој тип на солза чисти или исфрла туѓи елементи. Емотивните се јавуваат меѓу другото кога сме лути, тажни, среќни.

5. Има причина зошто солзите имаат солен вкус

Според професорот по биологија на Федералниот универзитет во Санта Катарина (UFSC) Марсело Мачадо, солзите имаат солен вкус поради присуството на разни соли кои ја одржуваат рамнотежата на телото. Овие соли помагаат во одржувањето на киселинско-базниот однос на ткивото, а исто така го штитат нашето тело од габи и бактерии.

Исто така види: 7 работи што не сте ги знаеле за месарот во Канзас Сити

6. Не е ни чудо штокога проѕеваме очите ни се насолзуваат

Постои механизам на компресија на жлездите што се случува кога зеваме. Кога ја отвораме устата, мускулната контракција ја компресира солзната жлезда, па солзите ни излегуваат од очите.

Исто така види: Ова се најбрзите автомобили во GTA San Andreas

7. Постои болест која може да направи очите да крварат

Хемолакрија е исклучително ретко пореметување способно да предизвика солзи делумно или целосно направени од крв. Сепак, некои случаи остануваат мистерија за специјалистите. Една од причините за болеста се хормоналните промени. Според една студија направена на 125 здрави луѓе, менструацијата придонесува за окултна хемолакрија или траги од крв во солзите. Понатаму, докажано е дека околу 18% од плодните жени имаат малку крв во солзите. Научниците заклучија дека окултната хемолакрија кај плодните жени може да се должи на хормони, додека кај мажите е предизвикана од локални фактори како што се бактериски конјунктивитис, оштетување на околината или повреди.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.