7 факти кои никогаш не сте ги знаеле за сексот во камено доба

 7 факти кои никогаш не сте ги знаеле за сексот во камено доба

Neil Miller

Каков бил сексот во праисторијата? Дали е можно да се знае како функционирале работите во тоа време дури и без докази за човечки записи од тој период? Некои истражувачи користат различни методи засновани на археолошки наоди за да дојдат до заклучок.

Студиите веќе ги испитуваа човечките фосили, генетските податоци, па дури и навиките на приматите што ги знаеме денес, со цел да се дојде до индикации за тоа како сексуалните навики на се случи пред илјадници години. Постојат некои теории дека работите отишле подалеку од силувањето и дивото однесување.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Исто така види: Откријте го предметот на Ватикан кој многумина го сметаат за сатанистички артефактНе е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина ЖолтаМагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирнополутранспарентназаднина КапалентранспарентназаднинаКоја Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности · Готово Затвори модален дијалог 0>Крај на прозорецот за дијалог.Реклама

   Запознајте се со некои од впечатливите факти кои археолозите успеале да ги откријат, или барем да претпостават, за полот на пештерските луѓе.

   1 – Праисториските жени биле промискуитетна

   Според Кристофер Рајан и Кадикал Џета, поимот за сексуална сопственост се појавил дури со развојот на земјоделството, кога мажите почнале да се грижат дали земјата и животните ќе ги остават на нивните биолошки децата. Пред тоа сексот немаше многу правила, жените беа програмирани да имаат повеќе партнери. Тоа е затоа што тие имале природна способност да доживеат повеќекратни оргазми, но и повеќекратните партнери ја зголемувале шансата за создавање потомство. Наместо популарната теорија дека мажите ги тепаат жените со стапови за да ги принудат на секс, веројатно е дека мажите чекале на ред за секс, додека жените ги менувале партнерите.

   2 – Пештерските луѓе имале секс со животни

   Книга објавена од Ентони Л.Подбершек и Андреа М. Еден од нив истакнува дека „нема сомнеж дека нашите праисториски предци уживале чести и пријатни односи со животните“. Доказите за активности беа пронајдени во археолошките откритија кои покажаа, меѓу другото, мажи како ги вметнуваат своите пениси во магариња.

   3 – Статуите би можеле да бидат форма на порнографија

   Постои многу дебати меѓу историчарите за таканаречените фигурини на Венера и нивната намена. Некои истакнуваат дека сликите биле користени за духовни ритуали, но постои струја која тврди дека статуите имале порнографска функција. Струите кои ги бранат сликите како вид на примитивна порнографија тврдат дека статуите со големи бисти биле израз на животинска страст.

   4 – Секс играчките биле вообичаени во праисторијата

   Дури и пред 30.000 години, првите човечки суштества веќе ги користеле своите вештини за да направат секс играчки. Науката не може со целосна сигурност да каже дека фаличните предмети пронајдени на археолошките локалитети биле користени за мастурбација, но археологот Тимоти Тејлор тврди дека земајќи ги во предвид „големината, обликот и – во некои случаи – експлицитната симболика, би било наивно да се избегне најочигледното толкување. едиректно.“

   5 – Хомо Сапиенс имал секс со неандерталци

   Современите луѓе – научно наречени Хомо сапиенс – имале сексуални односи со неколку други човечки видови, вклучително и неандерталците. Според една публикација во Nature од 2011 година, „анализите ја споредиле секвенцата на геномот на неандерталците со модерниот хомо сапиенс и покажале дека вкрстувањето меѓу видовите се случило во Европа пред околу 80.000 до 30.000 години“. Некои поактуелни студии сугерираат дека репродукцијата, сепак, била можна само кога мажјаците од неандерталците и женските жени биле поврзани, но не и во спротивни случаи.

   6 – Праисториските уметности покажуваат мастурбација на двата пола

   Постои бројка од неолитскиот период за која археологот Тимоти Тејлор прогласува дека е претстава на женската мастурбација, иако некои специјалисти тврдат дека фигурата претставува породување и бременост. „Традиционалните општества обично го пресметуваат времетраењето на бременоста по месеци, што обично може да трае до десет, а не до девет месеци. Дополнително, стомакот на фигурата е само малку отечен и неговото држење може да се гледа само како на породување за општество кое знае пораѓање во болниците“, тврди археологот. Машката мастурбација, од друга страна, јасно се гледа во неколку претстави и дури е централна тема во креационистичките митови заминатото.

   7 – Контролата на раѓање беше брутална, но неопходна

   И покрај релативната промискуитетност, како што видовме во првата ставка, пештерските луѓе сè уште им требаа начин да се ограничи плодноста, да се спречи растот на населението над капацитетот за производство на храна или способен да го наруши групното патување. За да се спречи брзото размножување, органските агенси се користеле за да предизвикаат абортуси или чедоморство, одржувајќи го нивото на населението стабилно со векови.

   Исто така види: 7 страшни вистини за Маријанскиот Ров, најдлабокото место во океаните

   Уживавте во праисториските куриозитети? Погледнете некои други во видеото посветено целосно на оваа тема, на нашиот канал на YouTube.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.