7 измислени ликови кои очигледно страдале од некоја болест

 7 измислени ликови кои очигледно страдале од некоја болест

Neil Miller

Често она што нè закачува и нè тера да сакаме некој лик се карактеристики со кои често можеме да се поврземе. Огромното мнозинство од нив се инспирирани од луѓето или нашите секојдневни постапки. И, како и нивните човечки инспирации, овие ликови, исто така, ги одразуваат тешкотиите низ кои поминуваме во текот на нашите животи, како што се болест или синдроми.

Тука во Фатос Десконхецидос веќе пишувавме за некои болести кои ги погодуваат луѓето ширум светот како 7-те речиси незабележливи работи кои можат да укажуваат на сериозни болести и 7-те невообичаени болести кои им даваат „супер моќ“ на нивните носители. Денес набројуваме неколку ликови кои очигледно страдале од болести и нарушувања кои влијаат на нашиот квалитет на живот и благосостојба. Проверете!

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина ЖолтаМагента цијана непроѕирностНепроѕирноПолу-Транспарентна заднина на текст Боја Црна Бела Црвена Зелена Сина ЖолтаМагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирнопроѕирна Заднина на областа на титловите БојаЦрна БелаЦрвена ЗеленаСиножолтаМагентаЦијанска непроѕирностТранспарентнаПолутранспарентнаГолема проѕирност50%F1%1%5050%500%1%500% 5%200%300%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDr opshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставувања на стандардните вредности Готово Затвори модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   1 – Анакин Скајвокер (Дарт Вејдер)

   Исто така види: Теоријата на SevenBeyond

   Анакин веројатно би имал синдром од Borderline. Ментално нарушување кое се карактеризира со промени во расположението и нестабилно однесување и односи. Неизвесности за вашето место во светот.

   2 – г. Бин

   Г. На Бин може да му се дијагностицира селективен мутизам. Психичко пореметување кое се карактеризира со одбивање да зборува во одредени ситуации, додека во други моменти поединецот може нормално да комуницира. Ликот често претпочита да комуницира преку гестови наместо едноставно да зборува. А, доста е вообичаено да се гледаат сцени каде што тој е случаен на сè што се случува околу него.

   3 – Slender Man

   Очигледно страшниот лик боледува од неизлечива болест наречена Марфанов синдром. Нарушување во сврзното ткиво,предизвикана кај личност која е многу висока и слаба, со долги раце и нозе. Болеста сè уште може директно да влијае на очите, срцето, крвните садови и коските.

   4 – Колбас (Scooby-Doo)

   Овој драг лик може да страда од хипертироидизам. Хипертироидизмот предизвикува хиперпродукција на хормонот тироксин, кој го забрзува метаболизмот. Симптомите вклучуваат неочекувано губење на тежината, забрзано чукање на срцето, анксиозност, раздразливост, прекумерна глад и замор.

   5 – Стиви Грифин

   Семејниот лик Гај може да страда од нарушување во детството наречено спротивставено пркосно растројство. Каде, децата можат да имаат нестабилно однесување, промени во расположението, аргументирано и предизвикувачко однесување, агресивност и одмаздничка природа.

   Исто така види: Дали парите носат среќа? Оваа студија конечно го даде одговорот

   6 – Дафи Дак

   Оваа добро позната пате лесно може да се дијагностицира со растројство на дефицит на внимание и хиперактивност (ADHD). АДХД може да почне да се манифестира во детството и може да опстојува до зрелоста. Нарушувањето може да влијае на самодовербата и да предизвика проблематични односи и тешкотии во учењето.

   7 – Spider-Man

   Чувства како што се самообвинување за грешките од минатото , чувства кои произведуваат искривена перцепција за себе, анксиозност, возбуда, меѓу другите емоции, се некои симптоми поврзани со депресија, кои заОние кои ја следеле приказната на херојот, често се забележуваат во ликот.

   Па момци, што мислите за статијата? Оставете го вашето мислење во коментар и не заборавајте да го споделите со вашите пријатели.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.