7 најегзотични женски бодибилдерки во светот

 7 најегзотични женски бодибилдерки во светот

Neil Miller

Бодибилдингот не е ништо повеќе од систем на вежби за зајакнување и зголемување на мускулите на телото. Значи, ако е така, дали секој што секојдневно се занимава со бодибилдинг може да се нарече бодибилдер? Не, бидејќи бодибилдингот е исто така натпреварувачки модалитет на бодибилдинг, кој бара многу повеќе од спортистот. Тоа дури бара значителна мускулна хипертрофија. Во некои случаи, тоа вклучува дури и употреба на супстанции, како што се анаболни стероиди, за да се постигне мускулесто тело. А мускулестите тела не се ексклузивни само за мажите. Има и неколку бодибилдерки кои ги надминуваат дури и мажите. Мускулната Барби, за која веќе зборувавме овде, може да биде одличен пример за ова. Со нежно и слатко лице, жената има мускулесто тело и има освоено повеќе награди во бодибилдинг натпревари. Таа е жив доказ дека секој може да има хипермега мускулесто тело.

Всушност, бодибилдингот не се смета за официјален спорт, но многу луѓе го бранат како таков. Главно, поради различните меѓународни натпревари, кои собираат бодибилдери од целиот свет. И во овие натпревари гледаме најразлични мускулести тела. Некои се прилично чудни, како што ќе покажеме во оваа листа. Во продолжение погледнете ги 7-те најегзотични женски бодибилдерки во светот.

1 – Ирина Андерсен

Исто така види: 7 работи кои не сте ги знаеле за Аристотел

ИринаАндерсен е Данка, родена во 1966 година. Детството и адолесценцијата ги живеела во родниот град, сè додека не се преселила во Гетеборг, кога наполнила 20 години. Со промената на градот ги променила и навиките и почнала да оди во теретана. Таму ја открила својата вокација и посветила години од својот живот на освојување на телото што го има денес. Денес, Андерсен е една од најуспешните женски бодибилдерки во светот.

2 – Јоланда Хјуз

Јоланда Хјуз стана бодибилдер професионалец во 1992 година, кога ја освоил аматерската светска титула за бодибилдер. Оттогаш, таа се посвети на конкуренцијата, освојувајќи го шампионот Арнолд Класик во 1997 и 1998 година. Таа, исто така, има шест настапи на натпреварот за бодибилдинг Мис Олимпија. Во текот на нејзината професионална кариера, Хјуз учествуваше на бројни ревии за женски бодибилдери. Денес таа е пензионирана од бодибилдингот, но имаше блескава кариера во бодибилдингот.

3 – Ким Чизевски

Ким Чизевски е уште еден врвен бодибилдер. Таа е позната на сите бодибилдери. И исто како и другите жени на оваа листа, таа освои неколку титули. Најважна беше наградата Мис Олимпија, која ја освои 4 пати, од 1996 до 1999 година.

4 – Розмари Џенингс

Розмари Џенингс е вистинска бодибилдинг легенда. Таастана една од најголемите и најнаградуваните бодибилдери во светот, со нејзиното неверојатно мускулесто тело.

5 – Ана Клаудија Пирес

Имаме и бразилски претставник на оваа листа. Ана Клаудија Пирес е една од најважните бразилски бодибилдерки. Клаудија е 8 пати шампион за државата Рио де Жанеиро, 4 пати шампион на Бразил и 2 пати шампион на Јужна Америка. На светското првенство во бодибилдинг, таа се најде на 8-то место во две изданија.

6 – Никол Бас

Никол Бас е , без сомнеж, еден од најголемите и најнаградуваните бодибилдери во светот. Таа е генерален победник на Националното првенство во бодибилдинг НПЦ во 1997 година. Таа, исто така, се натпреваруваше на изборот за Мис Олимпија во 1997 година. 7 – Жилиет Бергман

Џулиет Бергман е Холанѓанка, која е меѓу водечките женски бодибилдерки во својата земја. Меѓу многуте титули што ги има освоено во нејзината кариера, најзапаметена беше Мис Олимпија, освоена во 2001 година.

А вие, што мислите за овие бодибилдери? Што е најегзотично според тебе? Кажете ни во коментари и споделете со вашите пријатели.

Исто така види: Куп: Како дојде правилото за офсајд во фудбалот?

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.