7 најголеми и најпознати мафијаши од реалниот живот

 7 најголеми и најпознати мафијаши од реалниот живот

Neil Miller

Мафијата отсекогаш заслепувала многу луѓе. Не е ни чудо што „ Кум “, на Френсис Форд Копола , се смета за еден од најдобрите филмови на сите времиња. Покрај него главните места во рангирањето ги заземаат и други играни филмови во кои учествуваат мафијаши. „ Добри пријатели “, од Мартин Скорсезе и „ Лице со лузна “, од Брајан де Палма , се таму за да го илустрираат овој факт. Ова се случува затоа што во фикцијата можеме да се вмешаме со луѓето кои командувале со криминалот. Во структурираната приказна, мафијашите се хуманизираат и добиваат нијанси што ги доближуваат до јавноста.

Исто така види: 7 факти кои не сте ги знаеле за невестите кои нарачуваат по пошта

Но, не само во уметничкиот свет овие криминалци добиваат внимателна публика. Во реалниот живот, тие исто така привлекуваат внимание и ја маѓепсуваат „публиката“. И тоа затоа што тие се организирани мафијашки босови. Ако не те паметат, ќе те потсетам. Мафија, во брзо пребарување на Google, е организација која користи неетички и криминални методи за да преовладуваат нејзините интереси и да командува со некоја активност или институција. Со други зборови, мафијата и мафијашите се во основа луѓе од криминалниот свет кои се гламурозирани во мејнстримот. Затоа има толку многу од нив кои се познати. Набројуваме 7 познати мафијаши од реалниот живот.

Се вчитува видео плеерот. Репродукција на видео Репродукција Прескокни наназад Исклучи звук Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо,моментално зад живо во живо Преостанатото време - 0:00 1x стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • исклучени титлови и преводи , избрани
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина Жолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиноЖолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирнополупроѕирноБојанепроѕирно Магентацијан непроѕирностТранспарентнополупроѕирноНепроѕирно Големина на фонт50%75%1 00%125%150%175%200%300%400%Текст Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Готово Затвори Модален дијалогКрај на дијалогот за реклама

   крај на прозорецот за реклама

   1 прозорец за рекламирање

   Крајот на прозорецот>

   Невозможно е да се направи список на најголемите и најпознатите мафијаши на сите времиња без да се спомене славниот Ал Капоне . Тој важеше и се уште се смета за најголемиот мафијаш во американската историја, а ја доби и титулата „Американски јавен непријател број 1“. Победил мафијашот кој е роден во 1899 годинапопуларност по бројните портрети на ТВ и во филмовите.

   Ал Капоне стана еден од мафијашите во Чикаго, а на само 23 години тој веќе беше број 2 во локалната мафијашка хиерархија . Тој ја предводеше криминалната група насловена Chicago Outfit на само 26 години. За време на неговата команда купувал политичари, полицајци и судии, а покрај тоа командувал и со коцкање, бордели, говорници и трки со кучиња. Сепак, неговиот најголем адут бил монополот на трговија со алкохол во времето на Прохибицијата во САД, каде што била забранета продажба и консумирање на секаков вид на алкохолен пијалок.

   Мафијашот бил уапсен во 1931 година поради избегнување алкохол. даноци, бидејќи секогаш излегувал неповреден од убиствата што ги правел. Тој излезе од затвор дури во 1939 година, кога засекогаш се повлече од животот на криминалот и се изолираше до неговата смрт, во 1947 година. Погледнете го нашето видео за злосторствата на Ал Капоне :

   2 – Шинобу Цукас

   Во Јапонија, мафијата има друго име: Јакуса . Тоа е деноминација за 21 криминална организација, со повеќе од 60 илјади членови кои ја контролираат земјата. Во рамките на Јакуса , Јамагучи-гуми е најголемата мафија и најпочитуваната (или од страв, ако сакате). За да имате идеја, таа сама управува со 50% од нелегалните бизниси во земјата, кои се движат од трговија со дрога, проституција, изнуда, уцени, перење пари и измами од големи размери.скала.

   Најголемото име зад Јамагучи-гуми е она на Шинобу Цукас . Тој е најголемиот шеф на јапонската мафија и секако неговото име е меѓу најмоќните и највлијателните луѓе во светот. Ова, иако е еден од најголемите криминалци во светот. Погледнете го видеото од фактите што зборуваат за процесот на иницијација во Јакуса:

   3 – Семион Могилевич

   Русија зазема многу простор во печатот ширум светот. Најчесто со контроверзии и скандали. Не би било поинаку кога станува збор за криминал. Руската мафија е една од најекспресивните и најпрепознатливите во светот. Денес, постојат истраги кои бараат нејзини врски со руски институции, каде што има силна појава на перење пари.

   Исто така види: Легендата за Вендиго, зимско суштество кое се храни со човечко месо

   Семиом Могилевич , која сега има 72 години, е позната како еден од најголемиот – ако не и најголемиот – активен руски мафијаш. Неговата група се вика The Band of Semiom Mogilevich, која работи во Унгарија. Човекот командува со најголемата криминална мрежа во земјата и исто така е на листата на 10-те најбарани криминалци на ФБИ.

   4 – Лаки Лучијано

   Лаки Лучијано е познат како „Таткото на модерната мафија“. Салваторе Луканија, роден во 1897 година, влегол во светот на мафијата и дури добил барање за помош од полицијата. Сомнеж? За време на Втората светска војна, началникот на полицијата во Њујорк кој се плашеше од нацизмот, како ипоголемиот дел од населението побарало помош од сицилијанската мафија, командувана од Лаки, за да има своја заштита. Ова по сомнежот за бомбардирање на брод. Она што судскиот извршител не го знаел е дека бомбардирањето се случило по налог на самиот Лаки, од внатрешноста на затворот каде што бил во тоа време.

   Тој одреден период беше најмоќниот мафијаш во САД и ја прошири својата организација на Куба. Ја водеше мафијата и надвор и внатре во затворот. Дополнително, од него повторно беше побарана официјална помош во 1942 година, кога американската морнарица побара од него да ги искористи своите врски со италијанските мафијаши за да им помогне на трупите на Сицилија и да ги заштити американските пристаништа за време на Втората светска војна.

   5 – Ел Чапо

   Картелот Синалоа е несомнено најмоќниот во Мексико. Исто така познат како картел на Пацификот, тој е исто така доста популарен за управување со корумпирани многу надлежни институции во земјата во развој. Основана во 1989 година, нејзиниот главен извор на приход е трговија со дрога и проституција. Хоакин Архивалдо Гузман Лоера, познат како Ел Чапо, беше најголемиот дилер на дрога на чело на оваа криминална организација и денес тој е еден од најпознатите мафијаши во светот денес.

   Тој беше уапсен околу една година пред, кога беше екстрадиран од Мексико во САД во последните минути од неговиот мандатод претседателот Обама.

   6 – Салваторе Риина

   Салваторе Риина или Тото Риина како што е познат, почина во 2017 година со титулата еден од најголемите шефови на сицилијанската мафија некогаш и најстрашниот криминалец во Италија. „Шефот на газдите“ имаше над 26 доживотни казни зад себе. Тој беше обвинет дека извршил над 100 убиства додека водел една од најозлогласените мафијашки организации во светот. Тој беше вмешан во убиството на судијата Џовани Фалконе, еден од најамблематичните и најпознатите случаи на криминал на италијанската мафија.

   7 – Пабло Ескобар

   По Откако Нетфликс ја лансираше серијата Narcos , сите го знаат најголемиот мафијаш во Латинска Америка: Пабло Ескобар. Пабло Емилио Ескобар Гавирија, роден во 1949 година, беше најголемиот шверцер на дрога што Колумбија некогаш го познавала. Човекот беше познат како „Ел Магико“ за пионер во бизнисот со кокаин во земјата и 17 години како еден од најбогатите мафијаши на сите времиња.

   Картелот Меделин беше основан и раководен од Пабло, заедно со неговите браќата Очоа Васкез, Хорхе Луис, Хуан Давид и Фабио. Организацијата предводена од Пабло, која повеќе не постои, функционираше во текот на 1970-тите и 1980-тите. И покрај тоа што беше со седиште во колумбискиот град Меделин, таа имаше операции и во Боливија, Перу, Централна Америка, САД, Канада и Европа. се гледамевидео за мафијашот на нашиот канал на Youtube:

   Па, дали уживавте во откривањето на најголемите и најпознатите мафијаши во светот? Сакате други списоци како оваа? Коментирајте овде со нас и споделете ја оваа статија на вашите социјални мрежи. И за вас што едвај чекате да ја прикажете премиерата на 4-та сезона на Narcos на Netflix , таа прегратка.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.