7 најлуди начини на кои луѓето се одмаздуваат

 7 најлуди начини на кои луѓето се одмаздуваат

Neil Miller

Некои луѓе велат дека најдобрата одмазда е да се покажеш супериорен. Можеби тоа е вистина, но има нешто друго што навистина помага на ситуацијата: одлична добро испланирана одмазда!

Одмаздата е во нашата крв и во нашата природа. Тоа е природен рефлекс кога некој нè повреди или предизвикува штета. За некои луѓе, чекањето правда преку законот може да биде доволно, но преземањето на работите во свои раце може да биде прилично олеснување за многу луѓе.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина Жолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиноЖолтаМагентаСијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирноБојанепроѕирно Магентацијан непроѕирностТранспарентнополупроѕирноНепроѕирно Големина на фонт50%75%1 00%125%150%175%200%300%400%Текст РаботStyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Готово Затвори Модален дијалог

   За подобро да ги разберете овие случаи на прозорецот за рекламирање,

   кој вложил премногу креативност и посветеност кога се одмаздувал на најбруталните формалности.

   1 – Одмаздата на Кејти

   Кејти Колман имала само десет години кога исчезна пет дена. По непрестајните претреси на семејството и надлежните, девојчето било пронајдено мртво. Обвинетиот за киднапирање, Ентони Реј Стокелман, заврши во затвор обвинет дека ја малтретирал Кејти и ја убил. Приказната можеше да заврши тука, но братучед на жртвата, кој исто така беше во затвор, реши да донесе одлука.

   Џаред Харис беше задржан во истиот затвор како Стокелман и сакаше да го примени законот во свои раце. Искористувајќи го моментот на невнимание на редарите, тој го спушти Стокелман и му даде две опции: да умре или да биде тетовиран. Вреднувајќи го сопствениот живот, човекот ја избрал втората опција. Поради тоа на челото му биле означени зборовите „Katie's Revenge“ (или Katie's Revenge, на англиски) за сите, засекогаш, да знаат дека тој убил дете.

   2 – 12 години чекање

   Алам Кан имаше само 12 годиникога го видел татко му убиен пред негови очи од Мохамед Раис, кој дотогаш се гледал како пријател на семејството. Бидејќи бил само дете, Кан не можел да направи ништо, иако имал чувства на одмазда, па можел да ја задржи во срцето само во следните 12 години.

   Конечно, кога наполнил возраст од 24 години, тој го намамил Мохамад во неговата семејна куќа, преправајќи се дека му треба помош за поправка. Таму го опијанил човекот и пуштил музика на многу висока јачина, за да не слушнат соседите што следува. Откако го прободел Мухамед неколку пати, Кан зел рачна пила и чекан за да ја исече жртвата на 12 парчиња. Според извештаите во полицијата, тој не чувствувал каење и пресекол дел за секоја година што требало да чека.

   3 – Око за око

   Концептот на правдата око за око е еден од најстарите во светот и е сфатен сериозно од многу луѓе, вклучително и Азербејџанец, татко на осумгодишен син, кој доживеал ужас од сексуален напад. Момчето било привлечено од странец кој го нападнал и го силувал во патека. Кога непознат човек ја видел ситуацијата, момчето помислило дека е безбедно, но всушност непознатиот сакал да учествува во чинот.

   Исто така види: 7-те најзлобни женски сериски убијци на сите времиња

   Знаејќи го сето ова, таткото на момчето повикал неколку лица, кои му помогнале да тргне по одговорно лице. Наместо да го предаде на полицијата или да бараправдата, човекот ги зазеде истите ставови, заминувајќи на насилство и силување. Епизодата беше снимена на видео и споделена на интернет, така што цела земја беше свесна што направил.

   4 – Несакано поштенско сандаче

   Шигета Миура беше мало момче кое беше малтретирано и задевано од пријатели кои растеа во Токио. Без да преземе нешто, Јапонецот негуваше незадоволство цели 30 години, кога реши да се одмазди. На 40-годишна возраст, Миура полнела коверти со гнили лисја, нечистотија и нечиста, користела долна облека. На момчињата кои го нападнале како дете била испратена пошта. Оваа навика продолжила 14 месеци, доволно долго за да испрати преку 500 пошта полни со ѓубре и нечистотија. 1966 година, шерифот Буфорд Пусер одговорил на полицискиот повик и бил погоден со истрел, но успеал да возврати и го уби лицето одговорно за пукањето. Сепак, жената не била каков било криминалец, туку сопруга на Карл Даглас Вајт, локален криминален бос. Убивајќи ја, шерифот си ставил мета на сопствената глава.

   Исто така види: Запознајте ги 7-те најголеми лажговци во историјата на човештвото

   Следната година, Вајт се одмаздил кога фалсификувал криминален повик, го намамил Пусер и успеал да ја убие својата сопруга со разработен план. Меѓутоа, кога Пусер закрепнал, тоа им го открил на блиските пријателиќе ја делеше правдата. Никој не знае со сигурност што се случило во текот на следните неколку години, но од списокот со пет имиња што Пусер успеал да ги смисли, сите тие станале мртви во следните пет години, вклучувајќи го и криминалниот бос Вајт.

   6 – План за затворот

   Синот на Џоел Џонс имал 14 години кога бил застрелан во грб и умрел. Одговорниот бил фатен од полицијата и ставен во затвор, но Џоел никогаш не ја преболел загубата на својот син. Размислувајќи за начин како да се одмазди, смислил план да оди во затвор и сексуално да нападне жена откако и се заканил со нож. За време на злосторството и пред судот изјавил дека тоа е единствениот начин да оди во затвор. Џоел Џон, всушност бил уапсен, но никогаш не успеал да му се одмазди на човекот кој го убил неговиот син.

   7 – Професионална одмазда

   Кинескиот Џанг Јуфен бил во брак со воен офицер кога врската почнала да се распаѓа. Мажот почнал да поминува ноќи надвор од дома и да се среќава со други жени и решил да стави крај на сето тоа. Кога коментирала со своите пријатели, открила дека истото им се случува и на многу луѓе кои ги познава, вклучувајќи ја и ќерката на пријател кој се самоубил поради тоа. Револтирана, таа зазеде став кој беше трансформиран во бизнис.

   Сојузот против љубовниците беше создаден за изневерените жени да имаат помош во одмаздата. Џанг Јуфен води ауслуга која им помага на жените да најдат неверни сопрузи и нивните љубовници за да предизвикаат јавно понижување. Таа добива околу 100 телефонски повици одозгора и често глуми во сцени на агресија кон други жени на сред улица, сето тоа во име на службата за одмазда.

   Можете ли да верувате во овие детални планови само за ја гледате трагедијата во животите на непријателите? Која приказна ви беше најбизарна?

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.