7 најмоќни семејства во светот кои влијаат на животите на многу луѓе

 7 најмоќни семејства во светот кои влијаат на животите на многу луѓе

Neil Miller

Сигурен сум дека сте слушнале дека има дел од населението кое е многу привилегирано, кое има се што сака и не треба да се грижи за практично ништо. Тие се дефинирани од некои луѓе како 1%. Тие се луѓе и цели семејства кои имаат економска моќ незамислива за нас, обични смртници, плаќачи на сметки и даноци.

Овие семејства во свои раце ги држат речиси сите пари на светот и тоа што ги обединува е токму сума апсурдна сума на пари што ја имаат. И бидејќи се толку моќни, има луѓе кои веруваат дека, всушност, овие кланови одлучуваат во која насока ќе се движи светот. Тие дури велат дека управуваат дури и со шефовите на држави, правејќи ја планетата да оди според нивните тајни политички планови. Верувајќи или не во овие теории на заговор, факт е дека овие моќни семејства навистина постојат и овде набројуваме некои од нив.

1 – Рокфелер

The славата на ова семејство датира неколку години и го израсна првиот милијардер од долари. На крајот на 19 век, семејството поседувало 90% од американската нафта. Речиси сите нафтени компании потекнуваат од Рокфелерите. Никој навистина не ја знае вистинската големина на богатството на ова семејство, но шпекулациите велат дека тоа варира помеѓу 1 и 3 трилиони долари.

2 – Morgans

Различни политички теориите велат дека семејството Морган е тојја контролира политиката во САД и сите банки ширум светот. Џон Пиерпонт Морган беше тој што ја започна финансиската империја во САД и во 1907 година спречи колапс на банкарскиот систем. До денес, членовите на семејството се влијателни банкари.

3 – Сауд

Оваа кралска династија владее со Саудиска Арабија од 1932 година, а на чело е семејството Кинг Салман ибн Абдул Азиз Ал Сауд. Има вкупно 25 илјади Саудијци. Главата на семејството има речиси апсолутна политичка моќ, а останатите членови ги заземаат најважните позиции во владата. Покрај тоа, тие поседуваат 20% од глобалните резерви на нафта во светот.

4 – Ротшилдс

Ова семејство ја основа својата династија со Амшел Мајер Ротшилд. Откако изгради финансиска империја, нејзиниот патријарх остави тестамент на своите наследници со неговите визии за иднината на неговата империја. И до денес, повеќе од 200 години подоцна, Ротшилдовите играат според правилата. Богатството на семејството се проценува на околу 2 трилиони долари. Имаат неколку лозја и компании за екстракција на нафта и природен гас.

5 – Барух

Влијанието на овој клан е доста големо. Бернард Барух бил советник на пет американски претседатели и личен пријател на Винстон Черчил. Токму тој го измисли терминот „студена војна“ и го надгледуваше проектот за создавање атомска бомба. него исто такае заслужен за создавањето на светска влада.

6 – Waltons

Во 1962 година, бизнисменот Сем Волтон ја отвори својата прва продавница, Walmart. И така стана еден од најбогатите луѓе во светот. Со текот на времето, синџирот супермаркети стана најголем во САД. Откако почина Сем Волтон, неговата сопруга и децата ја презедоа компанијата. Покрај тоа, семејството сè уште управува со банката Арвест, има уметничка колекција и добротворна фондација.

Исто така види: Што се случи со актерската екипа на О Маскара, 25 години по неговото деби

7 – Виндзори

Исто така види: Каде е актерската екипа на „A Turma do Didi“?

Ова е презимето на британската кралска фамилија. Која командува со семејството е кралицата Елизабета Втора, која управува со Англиканската црква и исто така е врховен командант на британските вооружени сили. Покрај Англија, таа е и монарх на петнаесет независни држави. Но, иако се едно од најмоќните семејства, членовите на семејството водат скромен живот, служат во вооружените сили и се занимаваат со добротворни цели.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.