7 најмрачни легенди на англискиот фолклор

 7 најмрачни легенди на англискиот фолклор

Neil Miller

Културите се сосема различни една од друга бидејќи се составени од општества со неповолни барања и искуства. Понатаму, единствена карактеристика што ја балансира истата мелодија е директно поврзана со приказните што се пренесуваат од генерација на генерација. Сите тие, дури и строго митолошките, служат за многу цели. Вклучувајќи го и она за симболично формализирање на идентитетот на земјата или регионот. Овие наративи исто така имаат моќ да не научат како да живееме, покрај тоа што го објаснуваат светот околу нас од различни перспективи. И англискиот фолклор е еден од најпознатите во светот. Од кралот Артур до градинарски гноми, овие загадочни приказни ја обликуваа популарната култура во земјите од англиското говорно подрачје ширум светот. Поради оваа причина, подготвивме листа на 7 најмрачни легенди на англискиот фолклор.

Суштината на магичната литература на Хари беше инспирирана од многу британски приказни. Сепак, мора да ја земеме предвид и темната страна на овој англиски фолклор. Оваа влакно носи необјаснети мистерии и приказни за паранормалности.

1- Легендата за гранката имела

Исто така види: Што значат симболите на облеката на Dragon Ball?

Легендата за гранката имела е напишана од прв пат во 1822 година. Според авторот Семјуел Роџерс, тоа веќе била приказна позната низ целата земја и многу стари куќи тврделе дека трагичните настани од приказната се случиле во нивните сали.

Приказната е објавена во1830 година и, до средината на 19 век, беше една од најпопуларните песни некогаш напишани во Англија. Луѓето често пееја во посебни прилики. Илјадници ширум земјата ги знаеја неговите зборови. Затоа приказната трае. Вашиот заговор? Новопечениот пар и нивните гости славеле една вечер. Откако се уморила од танцување, невестата започнала игра со криенка.

Таа отишла до задниот дел на замокот и нашла стар дабов ковчег, кој ползи внатре. Капакот силно се затвори и таа не можеше да го отвори. Како што минувале деновите, неделите и годините, тие ја ловеле невестата, но не можеле да ја најдат. На крајот, во длабока старост, сопругот го нашол сандакот и го отворил. Пронајден е само скелетот на неговата сакана.

2- Црната Анис

Исто така види: Запознајте го Рагел, архангелот на правдата

Црната Енис, првично наречена Црната Ени, е мистериозна вештерка која била спомната од прв пат во дело од 1764. Според митот, Анис живеела во пештера позната како Енис Црн Боуер, која имала големо дрво на влезот. Местото на пештерата сега е изгубено.

Се верува дека е изградено за време на станбениот бум што следеше по Првата светска војна. Самата Црна Анис беше вештерка со сино лице и канџи направени од железо. Таа го прогонуваше Лестершир ноќе, барајќи мали деца или животни за јадење. Имаше долги, тенки раце, коитаа би го користела за да помине низ прозорците на луѓето и да ги земе нивните деца.

Откако ги добила, ги враќала во својот тавче, ја исцедувала целата крв од нив, а потоа ги обесувала кожите на дрвото следно на неа.надвор. Кога кожите се исушиле, таа ги додала на здолништето (кое го правела од детски кожи). За среќа, завивањата на Анис можеа да се слушнат и до 8 километри. Така, луѓето имаа доволно време да ги заштитат своите прозорци и да засадат заштитни билки. Ова е една од најтемните легенди во англискиот фолклор.

3- Гитраш

Селата во Јоркшир е една од најмистериозните и најмалку патуваните делови на Англија Велика Британија до денес. Проширените ридови се вкрстени со антички патеки кои се користат стотици години. Како резултат на тоа, лесно е да се изгубите таму, особено ако патникот не е запознаен со областа.

Дивините во Јоркшир се прогонувани од секакви мистериозни суштества, од гоблини до духови кои ги водат невнимателните. карпи или мочуришта. Гитраш ​​бил еден од најопасните духови за кои се вели дека живеел во Јоркшир. Често се појавуваше како црно куче, мазга или коњ со огнено црвени очи, прогонуваше по патеки на зајдисонце во потрага по патници кои залутале.

Патникот ќе го следи Гитраш, само за да залута и целосно да се изгуби . Еднашако патникот беше на негова милост, Гитраш ​​ќе нападне или ќе исчезне, оставајќи го патникот изгубен на темниот пат. Повремено, сепак, Гитраш ​​може да биде и добронамерна личност, која ги води изгубените луѓе назад во цивилизацијата.

4- Боггартс

Богартс стана познат поради Џ.К. Роулинг. Таа ги претстави во своите книги за Хари Потер како зли суштества кои имаат форма на она што жртвата најмногу се плаши. Меѓутоа, во англискиот фолклор, Боггартс биле еден вид злобно суштество кое се поврзувало со семејствата. Според традиционалните бајки, богарите сакаат да се кријат во темни простори, како што се тавани или подруми, плакари или под кревети.

Тие понекогаш биле опишани како менувачи на обликот. Боггарите беа извор на многу несреќи во домот: кршеа работи, храната ја кисела или расипувала, а куќата крцкала. Тие, исто така, беа познати како тешко да се ослободат, следејќи ги семејствата од место до место, дури и ако се преселат. Ова е една од најтемните легенди во англискиот фолклор.

5- Beast Of Bodmin Moor

Bodmin Moor „лежи“ во југозападниот дел на Англија, а место озлогласено по паранормални глетки. Ретко е населен со антички урнатини од неолитскиот период. Ѕверот од Бодмин Мур, сепак, се смета дека не е дух, туку голема мачка.црна боја која ги демне висорамнините и плени добиток.

Приказните започнаа во 1978 година, заедно со неколку извештаи за осакатување на животни. Некои луѓе шпекулираа дека голем пантер сигурно избегал од приватна зоолошка градина. Како што минуваше времето и гледањата продолжија, луѓето почнаа да бараат други објаснувања.

Некои поединци сега мислат дека можеби има цело семејство на црни мачки кои шетаат во Бодмин Мур. Други велат дека потекнуваат од древните црни мачки кои ја демнеле Британија во далечното минато. Севкупно, имало повеќе од 60 пријавени видувања на Ѕверот од Бодмин Мур во текот на годините.

6- Дрејк Драм

Како што е Првиот Англичанец кој го виде Пацификот и го обиколи светот, Френсис Дрејк постигна многу подвизи во својата кариера како приватен човек. Особено кога ја поразил шпанската армада во 1588 година и ставил крај на надежите на Шпанија за инвазија на континентална Англија. Дрејк е, без сомнение, англиски херој. Сепак, има многу мрачни приказни што го следеа.

На пример, некои луѓе веруваа дека тој ја испровоцирал поддршката на Ѓаволот за да ја победи Шпанија. Набргу по неговата смрт, еден од неговите пријатели напишал песна во негова чест. Овој придружник сугерираше дека, во време на тешка потреба, Дрејк ќе се врати за повторно да ја спаси Англија.

Тоадоведе до појава на популарен мит околу „Тапанот на Дрејк“. Ова е артефакт што беше изложен во неговиот дом во опатија во Бакленд. Според легендата, во време на неволја или опасност, тапанот може да се слушне.

7- Кати Даер

Кати Дајер бил опишан како огр кој ја демнеше реката Јео или Ешбурн, во зависност од тоа кого прашавте. Легендата е најпозната во градот Ешбертон, каде што се вели дека спиел во темница под Кингс Бриџ. Гледаше деца или пијаници кои залутале премногу блиску до брегот на реката. Последователно, тој нападнал. Ова е една од најтемните легенди во англискиот фолклор. Наративот на Кати Даер датира барем од 1879 година, кога за прв пат беше напишано во локална публикација.

Сепак, дури и тогаш се зборуваше дека прабабите и прадедовците на луѓето исто така се плашеле од него кога биле деца. Кати Даер често се користел како фигура на багаж за да ги исплаши децата подалеку од реката. За среќа на жителите на Ешбертон, легендата вели дека Кати Даер побегнал кога градот бил опремен со улични светилки.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.