7 најневеројатни самураи во историјата

 7 најневеројатни самураи во историјата

Neil Miller

Самурајите се добро познати личности во јапонската популарна култура. Тие припаѓале на елитна група воини, познати по својата храброст и лојалност. Воините имаа силен код на чест и често се соочуваа со смрт за да го одбранат. Некои од нив ја одбележаа историјата на Јапонија и го обликуваа начинот на кој се водеше земјата.

Набројуваме некои од најпознатите самураи кои имаа незаборавни моменти на храброст и благородништво во нивните биографии кои ги одбележаа нивните имиња засекогаш во културата Јапонски .

1 – Шимазу Јошихиса

Еден од најпознатите воини од периодот Сенгоку, Шимазу, потекнува од провинцијата Сатсума. Дури и се оженил со својата тетка. Вашиот клан доминираше во поголемиот дел од Кјушу многу години. Но, тој беше поразен од Тојотоми Хидејоши. По поразот, се верува дека Јошихиса се пензионирал и станал будистички монах.

Исто така види: Запознајте 10 цртани ликови кои имаат психолошки проблеми

2 – Датум Масамуне

Исто така види: Што е да се биде квир?

Масамун бил познат по својот афинитет со насилство и недостаток на милост кон нивните непријатели. Воинот го изгубил видот на десното око во детството поради сипаници. Тој се бореше да биде препознаен како воин поради неговата попреченост. И по безброј порази, Дејт станал еден од најголемите воини на своето време.

Кога неговиот татко бил киднапиран од непријателски клан, Масамуне ги заклал сите. Меѓутоа, за време на мисијата,неговиот татко е убиен. Тој би бил еден од шефовите на кланот на Тојотоми Хидејоши и Токугава Иејасу.

3 – Уесуги Кеншин

Познат како Змејот од Ечиго, Кеншин бил водачот на кланот Нагао. Неговото ривалство со Такеда Шинген беше добро познато. Двајцата се судрија неколку пати во текот на многу години. Тој беше познат администратор и се сметаше за еден од „господарите на војната“, бидејќи храбро се спротивстави на нападите на Ода Нобунага.

4 – Токугава Иејасу

Еден од сојузниците на Ода Нобунага и неговиот наследник, Тојотоми Хидејоши, Токугава беше познат по својата голема интелигенција. По смртта на Хидејоши, тој се бореше да ја преземе моќта на неговиот клан. Тој ги победи Тојотоми во битката кај Секигахара во 1600 година и беше одговорен за воведувањето на нова ера на мир во Јапонија. Токугава владеел до 1868 година.

5 – Хатори Ханзо

Хатори Ханзо бил водач на кланот Ига. Тој беше еден од ретките самураи кој исто така беше нинџа воин. Тој се сметаше за верен слуга на Токугава Иејасу и ќе го спасеше неколку пати од смрт. Неговото главно оружје било копје. Тој подоцна стана будистички монах. Хатори е едно од најпознатите имиња во јапонската популарна култура и инспирирало многу приказни.

6 – Такеда Шинген

Такеда бил познат како тигарот на Каи . Тој, освен што беше страшен воин, беше и поет. Тој бешееден од ретките воини кои успеале да ја запрат Ода Нобунага. Во битката кај Каванакаџима тој се соочи со еден од неговите најголеми непријатели, Уесуги Кеншин. Шинген умре под мистериозни околности во 1573 година. Набргу потоа Ода Нобунага ја зацврсти својата моќ.

7 – Ода Нобунага

Еден од најпознатите воини во Јапонска историја. Во 1560 година, тој го убил Јошимото Имагава, за кој се вели дека се обидел да го преземе Кјото и ги поставил темелите за обединување на Јапонија. Тој иновираше користејќи огнено оружје во неговите битки. Неговата смрт беше предизвикана во чин на предавство од еден од неговите генерали, Акечи Мицухиде. Тој наводно го запалил храмот во кој почивал Нобунага. Сепак, Ода Нобунага во име на неговата чест ќе се самоубиеше, за да не биде проголтан од пламенот.

Па момци, што мислите за статијата? Оставете го вашето мислење во коментар и не заборавајте да го споделите со вашите пријатели.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.