7 непогрешливи совети како да престанете да сакате некого

 7 непогрешливи совети како да престанете да сакате некого

Neil Miller

Секој еден ден во животот страдал или ќе страда поради љубов, освен ако не ја пронајдете вистинската личност и ќе го поминете остатокот од животот покрај него. Па, секој што поминал низ ова знае колку е тешко да бидеш отфрлен од некого и да страдаш поради љубовта, таа позната и досадна болка во срцето. Секоја личност наоѓа свој начин да се обиде да ја заборави личноста, некои наоѓаат нова љубов, други забораваат преку ноќ, но има и луѓе кои воопшто не забораваат.

Имајќи предвид дека многу луѓе поминуваат низ ова, решивме да ви донесеме 4 дена експерти на темата за да заборавите на бившиот, и уште четири кои се основни, а можеби и сте ги користеле. Затоа, драги пријатели, погледнете ја нашата статија сега со 7 непогрешливи совети како да престанете да сакате некого:

1 – Напуштете ја зависноста

Можете да ја почувствувате дека љубовта е надвор од ваша контрола, но психолошките истражувања покажуваат дека всушност постојат начини да се скроти ова диво чувство. На пример, антропологот Хелен Фишер, од Универзитетот Рутгерс (САД), соработуваше со невролози за да произведе слики од мозоците на луѓето додека се заљубени, и откри дека чувствата на интензивна љубов активираат дел од мозокот (nucleus accumbens) поврзан со награди и зависности.

Тоа е, љубовта ги активира деловите од нашиот мозок кои исто така се активираат во мозокот на зависницитена кокаин и цигари кога го предвидуваат чувството на земање дрога или пушење. Поради ова, Фишер препорачува да се однесувате кон вашата љубов како што би се однесувале со зависноста: да ги фрлате картичките и писмата или да ги криете во плакарот. „Ако се обидувате да престанете да пиете алкохол, не го оставате вискито на вашето биро“, објаснува тој. Идеално, сакате целосно да престанете да размислувате за личноста, па затоа треба да се ослободите од предметите што ве потсетуваат на неа. Во овој момент, добро е да се ослободите од сè што ве потсетува на вашиот поранешен, вклучително и да го исклучите од социјалните мрежи, барем на некое време.

2 – Променете го вашето размислување

Избегнувањето размислување за некоја личност може да биде доста тешко, но според психологот Роберт Стернберг, од Државниот универзитет во Оклахома, САД, постојат некои работи што можеме да ги направиме за да го олесниме. Еден од нив е да се размислува за фактот дека врските никогаш не можат да функционираат, освен ако и двајцата не се подготвени да ги натераат да функционираат, тие зборуваат дека кога еден не сака, двајца не се караат.

Друга работа е да се држиш зафатен. Не давајте време да размислувате за личноста, одете да направите нешто во вашиот ден, да учите, да читате, да се дружите со пријателите или да запознавате нови луѓе. Пронаоѓањето на некој друг, исто така, помага да не размислувате за старата љубов. Сепак, Стернберг предупредува на ризикот дека минливите партнери обично не завршуваат како постојани партнери.

3 – „Таблелатаскршено срце“

Психијатарот Томас Луис, од Универзитетот во Сан Франциско, во Соединетите Држави, се сомнева дека човек не може да направи ништо за да заборави некого преку ноќ. бидејќи пијаниот човек не може да направи ништо за да се отрезни.

Според него: „Заљубувањето е слична состојба на интоксикација и сосема е можно да се докаже, во студиите за невровизуелизација, дека областите на мозокот кој го контролира критичкото расудување и ги обработува негативните емоции се потиснати за време на состојбата на занес. Значи, генерално, никакво расудување и никаков број докази за тоа колку другата личност навистина е штетна, завршува со продирање во главата на некој што е заљубен.“

Така, фразата „љубовта е слеп“ има совршена смисла по она што го кажа Луис, се согласувате? За среќа, не е се изгубено. Луис сè уште го кажува следново: „Реков дека не може ништо човек да направи сам за да престане да сака. Но, мислам дека е можно современите лекови кои ги менуваат невротрансмитерите, вклучително и некои кои веројатно сè уште не се измислени, би можеле да ја прекинат состојбата на заљубување.“

Некои луѓе посегнуваат по алкохол, но во некои случаи тој може да ја влоши нивната состојба.ситуацијата на лицето. Луис наведува неодамнешно откритие на молекула која, кога се администрира, спречува стаорците да се опијанат кога пијат алкохол.Стаорците можат да пијат литри алкохол, но практично ништо не се случува со нивната мозочна функција. „Ако е можно да се спречи алкохолот да биде опоен, тогаш се сомневам дека е барем теоретски можно да се спречи љубовта да биде опојна, иако исто така се сомневам дека љубовта може да биде посложена од вообичаеното пијанство“, вели Луис. 1>

Па, сè уште нема апче за да заборавите некого, но тоа би можело да се случи во многу блиска иднина.

4 – Дајте му малку време

Верувај јас, љубовта не трае вечно. Експертите се пресметаа и сите се чудат како двајца луѓе можат да останат заљубени со текот на времето. Добрата вест е дека, обично, страсниот интензитет на љубовта не трае. Секако дека може да се продлабочи во трајна врска или брак, но никогаш нема да остане толку интензивна како што е за време на почетокот на врската, нели?

Старата поговорка дека времето лечи, дури и на невролошки план, навистина е вистина. Фишер и нејзиниот тим откриле дека луѓето кои биле одбиени имале намалена активност со текот на времето во вентралниот паладиум (област на мозокот поврзан со чувството на приврзаност).

За да му помогнете на вашиот мозок со ова „отпуштање “, „Треба да вежбам многу за да ослободам хормони како допаминот. И секогаш имајте ги вашите пријатели блиску: допирот е начин да циркулирате окситоцинвашиот систем, хормон кој може да ви помогне да се чувствувате помирни.

Исто така види: 8 ликови од змејска топка кои беа целосно напуштени од Акира Торијама

„Во добро или во лошо, да се биде заљубен не трае вечно, без разлика дали сакаме или не. Значи, ако се најдете заглавени во товарот да бидете заљубени во погрешна личност, можеби ќе најдете утеха во фактот дека, еден ден во релативно блиска иднина, ќе бидете слободни“, коментира Луис.

5 – Поврзете ги добрите спомени со лошите

Веќе давајќи неколку ненаучни совети како да заборавите на љубовта, добра опција е да ги поврзете спомените со лоши работи. Па, секогаш се сеќаваме на оние убави моменти што ги поминавме со бившиот, нели? Обидете се да запомните нешто лошо секогаш кога се сеќавате на добрите работи, така што кога ќе го ставите на вага, лошите работи повеќе „тежат“. На овој начин можете да имате негативни спомени со личноста, што ќе ви олесни да ги заборавите.

6 – Побарајте нова љубов

Повторете ги секторите на вашиот живот што беше погоден од раскинувањето, преструктуирајте го вашиот социјален живот, вратете се на работите што сте ги правеле пред да се забавувате и што е најважно, најдете нова љубов за да ја заборавите мината љубов. Ова не значи дека треба да излегувате со првата личност што ќе се појави пред вас, но многу помага да најдете добра личност.

7 – Мислете дека ова беше подобро за двајцата

Понекогаштешко е да се прифати дека најдобро е да се прекине врската, бидејќи да се биде отфрлен од некого е многу непријатно. Кога ќе ја погоди таа носталгија, драги пријатели, мислите дека раскинувањето беше подобро за двајцата, помислете дека животот ви е многу подобар од порано и дека и двајцата сте посреќни вака!

Исто така види: Кој победи и како беше првото Светско првенство?

Значи, Дали мислите дека сите овие совети можат да ви помогнат да заборавите некоја личност? Коментар!

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.