7 неверојатни случаи на луѓе со вистински рогови

 7 неверојатни случаи на луѓе со вистински рогови

Neil Miller

Ние, Бразилците, имаме обичај да ги нарекуваме луѓето изневерени во афективна врска „кукавици“. Не постои консензус меѓу историчарите за потеклото на односот помеѓу овој збор и контекстот во кој се применува. Но, едно од прифатените објаснувања е набљудувањето на животните во природата.

Воловите се територијални животни. За да доминираат на нивниот терен, тие се борат со насилни удари со нивните рогови еден против друг. Поразениот вол останува без територија и без кравите. Набљудувајќи го ова, ние го поврзуваме однесувањето во споровите меѓу добитокот со нашето сопствено однесување.

Но, надвор од аналогијата во врска со предавството, постојат луѓе кои развиле вистински рогови. Некои се отстранливи кератинозни тумори. Други се форми непознати за лекарите и не престануваат да растат. Проверете:

1- Лианг Ксиужен

Познат како „Дамата еднорог“, Лианг започна да го развива овој гротескен рог пред 8 години. Нејзиниот син тврдел дека многу ја чеша и ја лекувал со традиционална кинеска медицина. Единствената хипотеза што ја подигнаа лекарите беше дека се работи за кератинозен тумор идентификуван како „corno cutaneum“, кој може да се отстрани само со операција. Но, синот на постарата жена е скептичен за ефикасноста на операцијата.

2- Мадам Диманш

Исто така види: 7 работи кои не сте ги знаеле за Витезите на тркалезната маса

Исто така позната како „Недела на вдовицата“, Мадам Диманш била аФранцузинка која живеела во Париз на почетокот на 19 век.Нејзиниот рог бил долг скоро 25 см и бил успешно отстранет од француски хирург. Ова е восочна репродукција на главата на Диманш, која се наоѓа во Мутерскиот музеј на Медицинскиот колеџ во Филаделфија.

3- Хуанг Јуанфан

Хуанг е од Зијуан, Јужна Кина. Неговиот рог е долг три инчи и сè уште расте. Тој има 84 години и рече дека растот на рогот е во последните 2 години. Лекарите не ја знаат причината за рогот и тврдат дека неговото отстранување не е гаранција дека тој повторно ќе порасне.

4- Dancehall Furtyle

Dancehall is музичар и всадил рогови како кози на главата за да се прослави. 29-годишникот тврди дека имплантите ги направил во Јамајка хирург кој живее во Канада. За време на операцијата му се даваше седативи и му требаа многу лекови против болки по операцијата за да ја задржи мачната болка што ја чувствуваше.

5- Џанг Руифанг

Жанг има 101 година старо и исто така е кинески. Рогот почнала да го развива во 2009 година, кога на левата страна од челото почнала да се формира потврда, погруба кожа. „Туморот“ е долг 6 см и членовите на неговото семејство биле многу загрижени, особено поради вториот рог кој почнал да се развива на десната страна на челото на Џанг.

Исто така види: 7 прогонувачки факти за Анубис, египетскиот бог на смртта

6- Аргналдин Метрус

Иако детали за случајот со ова69-годишната госпоѓа е нејасна, познато е дека нејзиниот рог растел цели 20 години и достигнал 17 сантиметри, додека не го извадила со операција. Неговиот рог растеше во кривина, како облик на рог на овен. Медицината го смета за еден од најинтригантните случаи на кожни рогови развиени од луѓето.

7- Li Zhibing

Повеќе од 30 години, Ли има живееше со рог што ти израсна од вратот. тој има 62 години и тврди дека неговиот „кожен рог“ почнал да се појавува во 1980 година. Додека рогот постојано расте, пријателите на Ли му помагаат со пилање и брусење двапати годишно. Помеѓу една „поправка“ и друга, рогот расте во просек 15 сантиметри, а Ли има отечен врат и треска.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.