7 овошја и зеленчук кои никогаш не треба да се лупат

 7 овошја и зеленчук кои никогаш не треба да се лупат

Neil Miller

Сите знаеме дека добрата исхрана може да влијае на нашето здравје и на расположението со кое треба да се соочуваме секој ден. Тајната не е само во јадењето овошје и зеленчук. Станува збор за урамнотежена исхрана со сите намирници во правилни количини. Тоа е затоа што на нашето тело му треба малку од секоја храна за да живееме здрав живот.

Иако на сите им е познато дека и бобинките и зеленчукот се добри за здравјето, многу луѓе не знаат ништо за тоа од нив. Неколку од нив немаат потреба или навистина не треба да се лупат. Оние зеленчуци и овошја кои не треба да се лупат, само измијте ги со ладна вода и дезинфицирајте ги пред да ги консумирате. Овде прикажуваме некои од оние што не треба да се лупат.

Се вчитува видео плеерот. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина ЖолтаМагентаСијанаНепроѕирностНепроѕирнополупроѕирно заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентацијантанепроѕирностНепроѕирнополутранспарентноТранспарентназаднина Областа на натписи БојаЦрнаБелаЦрвенаЗеленасинажолтаМагентаСијансканепроѕирностемитранспарентно50%проѕирно %125%150%175%200%300%400%Text Edge StyleNone RaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptРесетирање на мали букви вратете ги сите поставки на стандардните вредности Готово Затвори модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   1 – Модар патлиџан

   Мдар патлиџан има фитонутриент . Тоа е антиоксиданс кој ја намалува штетата од стареење и болести. Затоа, за да го консумирате, само измијте ги модрите патлиџани, исечете ги на коцки или кришки и се подготвени за јадење. А покрај ова, постојат безброј рецепти и различни начини на кои модар патлиџан може да се консумира.

   2 – Круша

   Ова овошје исто така нема потреба да да се излупи пред јадење. Исто така затоа што кората на крушата е богата со витамин Ц. За да го јадете ова овошје, потребно е само да го измиете, исчистите, исушите и јадете, толку едноставно. Крушата може да се конзумира и во пити и слатки.

   3 – Домат

   Тоа е најконзумираното овошје. Доматите се богати со витамини А, Б и Ц, а може да се јадат на различни начини. И сурови и варени. Покрај тоа што го има одличнотопредноста што е нискокалорично овошје, со само 15 калории на 100 грама.

   4 – Јаболко

   Уште едно овошје што не ви треба извадете ја кората за да јадете тоа е јаболкото. Особено затоа што нејзината кожа има многу витамин Ц. Освен тоа, јаболкото е многу разноврсно овошје кое може да се користи во салати, слатки и разни видови десерти.

   Исто така види: 8 тајни кои сè уште не сте ги знаеле за серијата Јас, шефот и децата

   5 – Бибер

   Кожата од пиперката, како и самата мешунка, е богата со витамин А и Ц. Пиперката може да се консумира сирова, во салати, сосови, варени и полнети, во садот со рататуј, во филови за пити и на многу други начини. 1>

   Исто така види: 7 најсекси негативци во историјата на Пауер Ренџерс

   6 – Грозје

   Грозјето е овошје кое е поврзано со доброто кардиоваскуларно здравје. И белото и црното и црвеното грозје имаат неколку витамини и минерали. Поради оваа причина, се препорачува да се јаде грозјето со кора, а исто така и семките. Особено затоа што токму во лушпата на грозјето, особено на потемните, се наоѓаат познатите флавоноиди. Тие се антиоксиданси кои се борат против слободните радикали и го одложуваат стареењето.

   Како тоа да не е доволно, го фаворизираат и кардиолошкиот дел. Помагаат за отпушување на артериите.

   7 – Тиквички

   Овој зеленчук има малку калории, 16 на 100 грама. Сепак, тиквичките, кои се состојат од 90% вода, се богати со минерали и елементи во трагови. Таа е богатаво витамините А, Б и Ц и треба да се јаде умерено. Покрај тоа што не мора да и ја отстранувате кожата, бидејќи ја има истата содржина на овие витамини.

   Тиквичките може да се јадат сирови, во салати, на пареа, пржени, во супи, како додаток на други јадења, меѓу други начини. Одличен сојузник е и во диетите фокусирани на слабеење.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.