7 работи кои не сте ги знаеле за Витезите на тркалезната маса

 7 работи кои не сте ги знаеле за Витезите на тркалезната маса

Neil Miller

Сигурно ја знаете приказната за кралот Артур, нели? Било да е тоа преку различни филмови, кои веќе ја раскажале својата приказна, па дури и разни легенди за тоа. Оние што се кажуваат во сите култури со векови. Иако приказната за големиот крал на Велика Британија е многу интересна, допрва треба да се докаже дали е легенда или е всушност вистина. Ниту еден историчар до денес не можел да го докаже постоењето на Артур, кој владеел во Англија. Но, без разлика на тоа, легендата за Артур не е без културно значење. И меѓу сите приказни за тој крал, една од оние што најмногу привлекува внимание и предизвикува љубопитност, е онаа за кралот Артур и неговите Витези на тркалезната маса.

Ако знаете макар и малку историја на Артур, знае кои биле овие витези. Според легендата, витезите на тркалезната маса биле луѓето избрани по највисокиот ред на витештвото, во дворот на кралот Артур, во Артурскиот циклус. Тркалезната маса, околу која се собраа, беше создадена во овој специфичен формат, само што немаше глава. Така, претставува еднаквост меѓу сите нејзини членови. Проверете 7 работи што не сте ги знаеле за Витезите на тркалезната маса подолу.

Видео плеерот се вчитува. Репродукција на видео Репродукција Прескокни наназад Исклучи звук Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо,моментално зад живо во живо Преостанатото време - 0:00 1x стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • исклучени титлови и преводи , избрани
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина Жолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиноЖолтаМагентаСијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирноБојанепроѕирно Магентацијан непроѕирностТранспарентнополупроѕирноНепроѕирно Големина на фонт50%75%1 00%125%150%175%200%300%400%Текст Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Готово Затворете го модалниот дијалог

   Крајот на прозорецот за дијалог

   <1ourmerge8><1.

   Откако воспоставил мир во неговото кралство, кралот ги повикал своите најдобри витези да бидат дел од неговата придружба. За да избегне конфликт меѓу неговите следбеници, кралот создал голема тркалезна маса. Идејата, значи, беше тркалезната маса да ги стави сите на исто ниво. И така, се роди придружбата.на витезите на тркалезната маса.

   2 – Спомнувања во приказната

   Како што беше кажано на почетокот, големиот проблем зборувајќи за кралот Артур и неговите приказни, навистина знае што е легенда, а што е вистина. Но, едно е сигурно: и кралот и неговите витези се споменувани безброј пати, во неколку книги, во средниот век, па дури и подоцна. Да не зборуваме за усната традиција на пренесување приказни за легендарниот крал и неговата придружба витези.

   3 – Книги

   Меѓу различните книги каде што се спомнуваат кралот и неговата коњаница, четири од нив се сметаат за најважни. Ако сакате да дознаете повеќе за историјата на кралот Артур и витезите на тркалезната маса, прочитајте ги овие книги. Првата е „Историја на Британците“, напишана во 9 век, и „Анали на Камбрија“, напишана во 10 век. Исто така, главната книга на Џофри од Монмут е „Historia Regum Britanniae“, напишана во 12 век. Исто како Ланселет, Витезот на количката.

   4 – верен витез

   Иако сите витези на тркалезната маса имале со истата улога и важност во придружбата, имаше еден кој се истакна по својата лојалност кон својот крал. Сер Ланселот дел Лаго бил најверниот од витезите на Артур и бил вклучен во потрагата по Светиот Грал. Не се знае многу за неговото потекло, но легендите велат дека тој бил бебе украдено од самовила.

   5 – 12-те витези

   Имаше 12 витези на тркалезната маса. За да бидат избрани, да бидат дел од свитата на кралот, овие луѓе треба да бидат чисти по срце и да живеат според христијанските прописи. Тие се: Кеј, Ланселот, Гахерис, Бедивер, Ламорак де Галис, Гаваин, Галахад, Тристан, Герет, Персивал, Бурс и Гераинт.

   6 – Предизвикот

   На еден од состаноците на витезите, тие имаа визија за Светиот Грал, чашата што Исус Христос би ја користел на Тајната вечера. После тоа, започнува најтешкиот предизвик што некогаш им бил наметнат на витезите: наоѓање на светиот предмет. Само тројца од нив успеаја да стигнат до целта, Бурс, Персивал и Галахад.

   Исто така види: Што значи црна линија на ноктот?

   7 – Легенда

   Има висока шанса дека кралот Артур никогаш не постоел. Меѓутоа, ако навистина живеел, историчарите се речиси сигурни дека тој не би формирал братство како Тркалезната маса. Значи, дури и ако, во делови, приказната на Артур е вистинита, најверојатно, немало придружба на витези.

   А вие, дали веќе ја знаевте приказната за кралот и неговите витези? Кажете ни во коментари и споделете со вашите пријатели.

   Исто така види: 7 најважни мажи во историјата на Бразил

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.