7 ситни тетоважи кои имаат неверојатни скриени значења

 7 ситни тетоважи кои имаат неверојатни скриени значења

Neil Miller

Многу луѓе бараат симболи за начини да се мотивираат или да најдат сила да продолжат напред. Симболите пренесуваат значења што можат да додадат учење и искуства на една личност. Пишувањето се заснова на симболи, а со тоа и на изградба на знаење и пренос на информации. Не е ни чудо што одредени цртежи и потези имаат поголема моќ на влијание од другите. Овие особини завршуваат обележани на кожата на многу луѓе. Овие знаци можат многу да значат за некој кој поминал низ тешки времиња и достигнувања во нивните животи.

Ако сте заинтересирани да дознаете малку повеќе за овој универзум на симболи и тетоважи, Фатос Десконхецидос подготви листа на некои тетоважи и што тие значат. Се разбира, секој со себе носи причина за цртање и многу лична приказна зад неа. Ајде да наведеме тогаш.

Исто така види: Разберете зошто Креб беше заменет во последниот филм за Хари Потер

1 – точка-запирка

Депресијата, анксиозноста и зависностите се големи зла присутни во нашиот свет. Нормално е да имате пријатели или познаници кои ги поминале или минуваат низ овие проблеми. Тетоважата со точка-запирка значи борба против овие зла, напор на личноста која поминува низ овие секојдневни конфликти во потрага по надминување на овие проблеми. Тој е симбол на надежта.

2 – Симбол на Малин

Овој шведски симбол потекнува од Сковде го претставува соочувањето со неволјата и истрајноста да се оди напред.Многу луѓе го тетовираат овој симбол како начин да се сетат дека се надминале себеси. Одиме напред, дури и ако светот се врати назад.

3 – Симбол на преживување

Познатите луѓе, како што е пејачката Лејди Гага, го користат овој симбол истетовиран на нивното тело од многу одредена причина. Симболот за преживување е начин да се идентификуваат луѓето кои доживеале некој вид сексуално насилство. На практичен начин, овој симбол е начин да се идентификуваат луѓето кои доживеале насилство, со цел да се поддржат и помогнат овие луѓе.

4 – Ингуз

Ако сте обожавател на Викинзите, ќе ви се допадне овој. Оваа тетоважа потекнува од руната Игнуз, поврзана со нордискиот бог Фреј. Во рамките на нордискиот пантеон, Фреј е претставник на плодноста и креативноста. Луѓето кои го носат овој симбол носат со себе ветувања за среќа, задоволство и обновување во различните циклуси на животот.

5 – Enso

Овој симбол е поврзан со јапонскиот зен будизам. Enso на јапонски значи круг. Енсо со себе го носи значењето на празнината според зен-будизмот. Патот до просветлувањето и разбивањето на двојноста.

6 – Алхемија

Овој симбол е многу познат и во основа го претставува балансот на елементарните сили, т.е. е земја, вода, оган, воздух, други изедначени алхемиски елементи. Симболот на алхемијата го носи својот носител нафизичка и ментална рамнотежа, со други зборови, состојба на исполнетост.

7 – Vegvisir

Овој симбол, исто така нордиски, симболизира насока. Попозната е и како викиншки компас и е откриен на Исланд во 1880 година. Носителот на оваа руна добива заштита и вид. Внимавајте да не го помешате со слични руни како што се кормилото на стравот и шлемот на маскирањето, кои се многу слични.

Па, што мислевте за оваа статија? Дали би направиле некоја од овие тетоважи? оставете го вашиот коментар подолу и споделете со нас и се гледаме следниот пат.

Исто така види: 8 работи што ќе се случат со вашето тело и ум кога ќе ја сретнете вашата сродна душа

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.