7 слики кои го покажуваат „тешкото“ ниво на оригами

 7 слики кои го покажуваат „тешкото“ ниво на оригами

Neil Miller

Содржина

Дали знаете што е оригами? Овој вид на ракотворби е многу вообичаен во Јапонија, но со текот на времето се рашири низ целиот свет. Оригами е традиционална уметност на јапонската култура која се состои од правење набори со мали парчиња хартија. Животните, елементите на природата, предметите и човечките фигури се произведуваат преку преклопување. Тие можат да се користат за украсување, а исто така и за подарување на пријателите и роднините.

На прв поглед, оригамито се чини дека е доста тешко за правење, но за да бидат работите уште полоши, постои понапреден и покомплициран начин да се направи оригами наречено Рензуру. Се смета за една од најтешките техники за оригами кои постојат, за да ја совладате оваа уметност треба да научите да правите совршени кроеви за да формирате мозаик од помали полу-одвоени квадрати од големо парче хартија формирајќи големи хартиени скулптури, кои се навистина импресивни.

Еден од најголемите рензуру мајстори во светот по име Томита, направи повеќе од 500.000 уметнички дела во целата своја кариера. Можеби изгледа како неверојатна бројка, но во овој вид уметност не беше толку импресивно. Неговата кариера започна во почетокот на 1997 година, но имал потешкотии, никогаш не бил добар во виткање хартија и до сега немал речиси никаков контакт со уметноста на оригами. Во испад со снаата за нејзините соништа, таа на крајот и подари книга.за рензуру, како подарок.

Со подарокот, уметникот почна неуморно да ги проучува техниките. Тој вели дека му требало повеќе од една недела да свитка еден „кран“, но никогаш не размислувал да се откаже, на крајот го земал и создавал уметнички дела со кои се гордеел. Сега Томита создава неколку парчиња рензуру и ја учи уметноста на студентите кои навистина сакаат да ја научат уметноста.

#1

#2

#3

#4

#5

#6

Исто така види: Денот кога Бетмен стана вампир

#7

Исто така види: Ова е риба која буквално живее на копно.

И потоа , што мислевте за ова прашање? Коментирајте таму и не заборавајте да споделите со пријателите

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.