8 брадести жени кои им пркоселе на стандардите за убавина на своето време

 8 брадести жени кои им пркоселе на стандардите за убавина на своето време

Neil Miller

Фрик емисиите имаат долга историја на претворање на различни луѓе во забава. Неколку уметници ги користеа своите физички особености за да постигнат слобода и да бидат финансиски независни.

Но, не беше секогаш така, некои од луѓето кои настапуваа на овој тип места беа робови купени од богати сопственици и принудени да настапуваат . Во огромно мнозинство, жените беа држени во заробеништво од нивните „сопственици“.

Верувајте ми, еден од големите спектакли што ги имаа овие шоуа беа жените со брада. И по долго време со напредокот на медицината, всушност беше откриено зошто некои жени се раѓаат со ваква состојба. И токму со тоа на ум ние во Фатос Десконхецидос ги донесовме 7-те брадести жени кои ги оспорија стандардите за убавина на своето време. Проверете:

1 – Хелена Антонија

Хелена Антонија беше брадеста дама родена во 1500-тите години. Таа беше џуџе кое го поседуваше доволно важно за да го наслика нејзиниот портрет како член на судот.

2 – Јулија Пастрана

Исто така види: Што се случи со актерската екипа на О Маскара, 25 години по неговото деби

Родена 1834 година во Мексико , Пастрана ја нарекувале „жената мајмун“, поради некои различни и необични црти на нејзиното лице. Таа беше неверојатно паметна жена. Зборувала три јазици и имала аталент за танцување.

3 – Josephine Boisdechen

Josephine Boisdechen е родена во 1831 година во Швајцарија. Имала влакна по целото тело, а на две години имала полна брада. Не знаејќи што да прави, родителите на Џозефина ја испратиле во интернат со надеж дека тоа ќе успее.

4 – Ени Џонс

Уште порано од раѓање Ени Џонс веќе би почнала да пушти брада. Нешто помалку од една година, таа наводно се придружила на PT Barnum, фрик шоу. Некое време подоцна била принудена да се врати во својот дом, но во меѓувреме била киднапирана. За нејзина среќа, таа беше пронајдена во северниот дел на Њујорк и нејзината мајка се врати, никогаш не ја остави ќерка си зад себе. беше Французинка која се гордееше со својата брада. Таа беше мажена за пекар. Првично ја избричила брадата, но откако видела како друга жена се бричи, се обложила на својот сопруг дека може да пушти подобра брада. Облогот привлече муштерии во нејзиното кафуле, кое за кратко време беше преименувано во „Кафе на брадестата жена“.

6 – Џејн Барнел

Џејн наводно била продадена во циркус од нејзината мајка кога имала само четири години, додека нејзиниот татко бил отсутен на службено патување. Наскоро циркусот ја напушти Европа и таа беше оставена во сиропиталиште во Германија кога станаболен. Некако нејзиниот татко ја нашол и ја спасил кога имала пет години.

7 – Вививан Вилер

Мајката на Вивијан ја сакала, додека нејзиниот татко мислел само на можности за профит од неговата ќерка. Младата жена работеше со изложби и испраќаше пари дома секогаш кога можеше. Таа дури беше земена под закрилата на најбрадестите и најстарите дами во тоа време.

8 – Харнаам Каур

Ако имате сметка на Инстраграм, сигурно сте го запознале Харнаам Каур. Таа е одличен пример за позитивност и убавина во светот. Таа ги тера жените да се прифаќаат повеќе такви какви што се.

Исто така види: 8 работи што ги откривате само кога имате пријателка лезбејка

Па, што мислевте за статијата? Коментирајте таму и не заборавајте да споделите со вашите пријатели, запомнете дека вашите повратни информации се секогаш многу важни.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.