8 делови од телото видени под микроскоп

 8 делови од телото видени под микроскоп

Neil Miller

Човечкото тело е речиси совршена машина, која има неверојатни функции. Но, не изгледа сè убаво и добро завршено во нашиот организам ако се гледа од многу блиску. Барем таков впечаток имаме. нè сочинуваат ја откриваат нашата ранливост и нашата животинска страна, за која едвај сме свесни. Видете 8 примери кои ги издвојуваме подолу и кои ќе ве натераат да ја разберете оваа врска:

1. Коска со остеопороза

Оваа слика што ја гледате покажува заболена коска која се гледа многу внимателно. Како што можете да видите, тој е супер порозна, бидејќи остеопорозата се карактеризира со губење на коскената маса, што ја остава структурата на телото супер чувствителна и склона кон фрактури.

2. Кожа

Сликата е многу грда, знаеме, но вака изгледа кожата под микроскоп. Горниот слој е кератин (кафеав), составен од срамнети со земја мртви клетки, кои секогаш се отфрлаат и се заменуваат со нови клетки.

3. Тетива

Исто така види: 7 „Вештини“ за кои верувате дека се посебни, но не се

Ова е еден вид влакнест врв кој постои во нашето тело. Благодарение на него, мускулите се вметнуваат во коските или во други органи. Сликата – која е зголемена 5000 пати – покажува снопови колагенски влакна.

4. Тенкото црево

Ова едел кој го обложува тенкото (тенко) црево. Ова е мукозен слој, кој има „пукнатини“ одговорни за апсорпција на сварените материи. Патем, токму оваа грда површина испушта дигестивни течности.

5. Јазик

Од сега па натаму, можеби ќе имате малку проблеми да излегувате, бидејќи секој има јазик многу сличен на оваа слика, гледан преку микроскоп. Како што можете да видите, тој е покриен со снопови, многу слични на трње (гледани одблиску), дизајнирани да помогнат во вкусот на храната и да ја движат храната наоколу во устата.

6. Очи

Очите, кои можат да бидат толку убави, видени одблиску (патем многу блиску), знаат да бидат чудни. Патем, неговиот формат, во електронското скенирање, повеќе личи на кратер отколку на дел од човечкото тело. На фотографијата синиот дел е зеницата, а таа безоблична портокалова маса е ирисот. Вреди да се видат и нашите солзи, кои се неверојатни под микроскоп.

7. Трепки

Исто така види: 9 знаци дека вашиот I.Q. премногу е ниско и никогаш не сте забележале

Вака изгледа еден прамен од вашите трепки одблиску. И така изгледаат малите животни кои живеат со нив, од каде почнуваат нивните корени. Што? Не знаевте ли дека постојат овие мали животни? Бидејќи тие се ситен вид на грини кои живеат на човечката кожа и се хранат со мртвите клетки од кожата. Ништо загрижувачки, навистина, но супер грдо кога се гледа одзатвори. Видете:

8. Забен плак:

Го знаете тоа „тесто“ што се формира на вашите заби кога ќе поминете долго време без да ги четкате? Да, тоа се нарекува бактериска плоча. Иако ова не изгледа како голем проблем, сценариото може многу да се промени ако ситуацијата се гледа внимателно, нели? Особено затоа што она што останува на забите се бактериите и производите на нивниот метаболизам. Напнато!

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.