8 факти за креаторот на Симпсонови

 8 факти за креаторот на Симпсонови

Neil Miller

Успехот на Мет Гренинг со Симпсонови е навистина астрономски. Серијата веќе има повеќе од 600 епизоди распоредени во 26 сезони многу успешна. Но, дали знаевте дека животот на креаторот исто така има љубопитни аспекти како самите Симпсонови?

Само личност со толку интересна животна приказна би можела да им даде живот на ликови толку уникатни, пријателски настроени и Нечесни , дел од една од најуспешните серии на сите времиња. На крајот на краиштата, по толку многу години, дури е тешко да се запамети дека, еден ден, Симпсонови беа само идеја во главата на еден самец. Подолу можете да најдете неколку забавни факти за Мет Гронинг , генијалниот креатор на Симпсонови (и, се разбира, Футурама).

Тој беше цртач на весници пред Симпсонови

Пред создавањето на Симпсонови , Грининг работеше како цртач на весници со стрип наречен Живот во пеколот . Продуцентката Поли Плат му подари еден од нејзините стрипови на колегата, Џејмс Л. Брукс , во знак на благодарност за нејзината соработка на филмот Услови за љубов , за кој таа беше номинирана за Оскар. Брукс се заљубил во работата на Гронинг. Покрај тоа, продуцентот Кен Естин исто така доби стрип од Мет како роденденски подарок. Естин, фасциниран, го покани карикатуристот да учествува во продукцијата на серија оданимација. Остатокот е историја.

Имаше и други работи

На 23-годишна возраст, Мет се пресели во Лос Анџелес за да го проба својот рака на кариерата на писателот. Како и секој дојденец во големиот град, тој мораше да помине низ секакви работни места за да преживее. Уметникот работел како келнер , миење садови во дом за стари лица, вработен во пицерија и косилка .

Напиша без да добие кредит

Иако не се знае за кого, Гронинг долго време работел како Писател на духови (т.е. писател кој е ангажиран да пишува туѓа идеја). За ова дело, сепак, Мет доби без заслуга - ниту име во футерот! Па, мислам дека „авторот“ на книгата денес жали за тоа.

Инспириран од сопственото семејство

Гренинг неколку пати открил дека главните ликови од неговата серија најуспешните всушност се инспирирани од сопственото семејство . Хомер, Марџ, Меги и Пати се имињата на неговиот татко, мајка, сестра, тетка соодветно. Дали тоа би го натерало Барт? (како љубопитност, ликот на Барт беше инспириран од Денис Пиперот).

И тој звук?

Верувале или не, карактеристичниот звук на цицање на Мегиевата цуцла го снимил Гронинг. Кога ликот проговори за прв пат,сепак, Елизабет Тејлор (Клеопатра) беше поканета да ја синхронизира.

Обвинет е за дискриминација

Грининг доби правна пријава во јули минатата година од неговата дадилка Танија Кардона . Поранешниот вработен тврди дека Мет дал дискриминаторски коментари против работниците од Шпанија кои служеле во неговиот дом. Според неа, Гронинг еднаш рекол дека „мојата куќа изгледа како шпанска заедница; Мразам“ . Кардона, исто така, тврди дека била неправедно отпуштена и бара далеку од скромна отштета од 1 милион долари .

Таа е во војна со своите соседи

Познатиот шоурнер е во војна со своите соседи затоа што сакаат да се ослободат од грмушка дрвја пред замокот Гронинг за да изградат паркинг . Мет и другите жители се противат на проектот, тврдејќи дека дрвјата се постари од 100 години и не треба да се сечат. Градската управа на С анта Моника , каде живее Гренинг, тврдеше дека дрвјата не се заштитени од општината, продолжувајќи ја битката меѓу соседите.

Тој свири во рок бенд

Исто така види: Кое е вистинското значење на симболот СОС?

Цртачот е познат по тоа што е голем љубител на музиката, особено на рок . Како тоа да не беше доволно, Мет свири и на тапани во бендот наречен The Rock Bottom Remainder , иакобидете заслужни под името Cowbell Player.

Исто така види: Што се случува ако човек остане 5 дена без јадење?

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.