8 магови кои постоеле во реалниот свет и штотуку исчезнале без трага

 8 магови кои постоеле во реалниот свет и штотуку исчезнале без трага

Neil Miller

Дали се сомневате дека постои магија? Дали мислите дека ова е нешто од детска книга? Ако не сте знаеле, една од најголемите заложби на доцната Алхемија - пред да стане модерна хемија - беше да се трансмутираат елементи и да се контролираат предметите без потреба од допир, подвизи кои, измислено или не, биле постигнати од неколку луѓе.

Меѓутоа, бидејќи повеќето од нив мистериозно исчезнаа или теоретски постигнаа бесмртност, веројатно никогаш нема да знаете до кој степен се работи за легенди или не. Но, без разлика на нивната вистинитост, овие приказни се интересни и не тераат да се сомневаме во постоењето на свет надвор од материјалното.

Николас Фламел

Приказната за овој француски волшебник, кој живеел во четиринаесеттиот век, можеби е познат на секој што го читал Хари Потер, бидејќи тој е посочен како поранешен партнер на Дамблдор, кој би го научил како да го направи Филозофскиот камен, меѓу другите алхемиски трансформации и магија. . Она што малкумина го знаат, сепак, е дека Фламел бил многу вистински трговец, кој „магично“ се збогатил, заедно со неговата сопруга, по патувањето во Сантијаго де Компостела.

Сепак, вистинската приказна за Фламел оди многу подалеку. Сè започнало кога тој сонувал, каде книга со бакарна корица и дебели лисја, кои повеќе личеле на кора од дрво, му „зборела“ за време на сонот, велејќи му „Види го овакнига, Никола. Отпрвин нема да разберете ништо за него - ниту вие, ниту кој било друг маж. Но, еден ден ќе го видиш во него она што никој друг не го видел“. Книгата, за Фламел, била ангел, па дури и имала крилја, но кога сакал да стигне до рацете на магионичарот, тој се разбудил.

По неколку дена, во книжарницата се појавил човек во партали кој Николас чуваше, обидувајќи се да продаде стара книга. Како што и се очекуваше, ова беше токму книгата за ангели што го посети во неговиот сон, а Фламел ја купи за два гулдени. Неговиот јазик звучел како грчки или хебрејски, а наскоро Фламел открил дека книгата ја напишал „Евреинот Авраам - принц, свештеник, левит, астролог и филозоф“. Фламел исто така имал основни поими за алхемијата и таму препознал симболи кои се чинеле дека се од областа, но ниту еден од нив немал смисла.

За да го реши проблемот, тој би отишол во Шпанија, каде што имало многу Евреи , но никој не можеше да помогне во преводот. Враќајќи се назад, многу се промени. Меѓу овие промени е и изјавата дека го нашол „Филозофскиот камен“, кој би го користел за да ја трансформира живата во сребро и среброто во злато, завршувајќи ја најголемата цел на алхемичарите, трансмутацијата. Со тоа тој ќе се збогатеше и ќе ги користеше парите само за алтруистички цели, како што се изградба на куќи за сиромашните, училишта и болници.

Исто така види: 7 работи што не сте ги знаеле за Ра, египетскиот бог на сонцето

Рабин Хајим Самуел Џејкоб Фалк

Роден воВо Германија во 1708 година, овој мистик наводно преместувал предмети со својот ум и можел да фрли заштитни магии. Меѓу некои од најпознатите приказни е онаа за денот кога ја спасил Големата синагога во Лондон од пожар само со пишување волшебни зборови на нејзините столбови, и друга во која тој создал прстен за заштита за да ја обезбеди кралската лоза на францускиот престол. да остане ист. .

Парацелзус

Овој лекар, ботаничар, астролог и алхемичар бил оној кој го нарекол хемискиот елемент Цинк и исто така открил безброј патологии. Меѓутоа, тој ги следел и неортодоксните сфаќања, како на пример дека за да остане здрав, човекот треба да биде во хармонија со природата. Тој беше познат и по објавувањето на „Азбуката на магите“, која ги содржеше учењата за магичен јазик што ќе помогне во процесот на лекување, кој во неговиот случај вклучуваше медицина, астрономија и алхемија.

Исто така види: 9 емотикони што ги користат сите мажи и што навистина значат

Хју Дрејпер

Во 16 век, овој гостиварец бил обвинет за волшебство и се изјаснил за виновен кога бил фатен, но тврдел дека веќе ги запалил сите негови книги за алхемија. Уапсен, во ќелиите нашол неколку ознаки на други вештерки, но напишал своја: астролошка карта, со сите симболи на Зодијакот (нешто доста комплицирано, особено во тоа време), со неговото име и датум: 30 мај. , 1561 година никој не го разбрал овој датум, но кога пристигнал,Дрејпер едноставно исчезна. Неговото тело никогаш не било пронајдено.

Папус

Исто така познат како Жерар Енкаус, овој волшебник е роден во 1865 година и напишал неколку книги за окултизмот. Во 1888 година, тој основал група позната како Кабалистичкиот ред на розовиот крст, покрај учеството во други, како што се Херметичкиот ред на златното зајдисонце и Херметичкото братство на светлината. Неговиот најпознат подвиг беше да го поттикне духот на рускиот владетел, кој го извести дека тронот ќе се изгуби откако ќе умре Папус. По 141 година од смртта на Папус, владетелот, по име Николај II, умрел.

Корнелиј Агрипа

Некои тврдат дека е најголемиот волшебник од сите во тоа време, Агрипа беше голем писател и напиша неколку книги, меѓу кои „De Occulta Philosophia Libra Tres“ или „Три книги за окултна филозофија“. Оваа книга покажа систем на магија што работеше на три нивоа, природна магија (или алхемија), астрономија и гласовна магија (или повикување на духови и ентитети). Сето тоа, според него, засновано и вкоренето во божествената моќ. Потоа, одеднаш, тој се покаја, па дури и објави книга во која се наведува дека неговите ученици треба да ги напуштат црните уметности, или ќе одат во пеколот.

Елифас Леви

<0 Овој волшебник бил многу познат во средниот век и напишал позната книга со наслов „Трансцендентална магија, нејзината доктрина и ритуал“, која била една одголеми влијанија врз познатите окултни групи како што се Розениот крст и Херметичкиот ред на Златното зајдисонце. Тој исто така беше оној кој дефинираше дека превртениот пентаграм е злобен и оној што покажува нагоре добро, а исто така и еден од најголемите популаризирачи на Тарот на Запад. Покрај тоа, тој ги создаде трите основни принципи на магијата: 1) Човечката волја може да постигне чудесни и обични подвизи, 2) Материјалниот универзум е само дел од целината и 3) Секој човек е одраз и индивидуализација на Универзумот. , и така тие се испреплетени и соодветно се менуваат.

Алистер Кроули

Овој контроверзен и познат мистик е можеби најпознат по фразата „Прави што сакаш “, овековечен од Раул Сеиксас и всушност дел од телемичкото верување, кое тој самиот го создал. Тој беше член на Херметичкиот ред на Златното зајдисонце, но набрзо го напушти и формираше своја група АА, откако тврдеше дека добил директни наредби од Ајвас, гласник на египетскиот бог Хорус. Бисексуалец, повикувач на духови, тој тврдеше дека ги добива своите информации од Елифас Леви, теоретски неговиот минат живот.

Бонус: Cris Angel

//www.youtube.com / watch?v=on9BDCwRBRA

Ви се допаѓа? Ако тоа ви беше премногу, можеби преферирате малку пореален тип на магија, која ви ја објаснуваме во вкусни GIF-ови!

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.