8 најдобри стрип супермоќи што посакувате да ги имате

 8 најдобри стрип супермоќи што посакувате да ги имате

Neil Miller

Едно клише прашање на кое речиси сите веќе имаат одговорено е: каква супермоќ би сакале да имате? Со стриповите и особено филмовите со суперхерои во пораст, овие ликови се сè попопуларни - како и нивните супермоќи. Ако, порано, повеќето луѓе би одговориле дека најдобрата моќ е да се лета или да се биде невидлив, со популаризацијата на хероите можете да слушнете одговори како „елементи за контрола“ или „телекинеза“.

Исто така види: Откријте го проклетството Арнолд

Но, знаете кои? предностите од поседувањето на секоја од овие моќи? За да се обидеме да откриеме која од овие моќи е навистина најдобра, ги издвоивме некои од најдобрите моќи на хероите од стриповите што би сакале да ги имате. Проверете:

1 – Контролни елементи

Човечкиот факел има моќ да контролира оган; Iceman има моќ да го контролира мразот; и Тодороки ги има и двете. Сепак, замислете херој кој може да ги контролира сите елементи одеднаш. Тој би можел да стане еден од најсилните суперхерои во светот. Storm е најблиску до оваа моќ, бидејќи таа може да ги контролира времето и атмосферата во речиси неограничен степен и е еден од најмоќните мутанти во Marvel Universe .

2 – Телепатија

Телепатијата може да се користи за читање мисли и менување или бришење на нечија меморија. Затоа, Професорот Чарлс Ксавиер е еден од најмоќните суперхерои.Тој е збркан со доволно глави на луѓе, повеќе од повеќето негативци од стриповите. Други ликови кои исто така имаат моќ на телепатија се Martian Man Hunter и Jean Grey .

3 – Telekinesis

Херојот или негативецот кој има моќ на телекинеза може да преместува предмети и луѓе само со моќта на умот. Кој се сеќава на филмот Кери од Стивен Кинг ? Телекинезата може да биде многу ефикасна во борба . Жан Греј е еден од ликовите од Marvel кој ја има оваа моќ и секогаш ја користи кога сака да фрла големи предмети кон непријателот.

4 – Патувајте во времето

Кој не би сакал да ја контролира природата на времето да се врати назад и да ги промени работите што тргнале наопаку; или отпатувајте во иднината и видете што би се случило доколку направите поинаков избор. Ликовите кои имаат моќ на патување низ времето можат да го направат тоа, покрај тоа што имитираат супер брзина со скокање низ времето и вооружување со вистинските алатки за да се вратат назад и да добијат битка што претходно ја изгубиле. Се разбира, со оваа моќ влијаете и на животите на другите луѓе, како кога Brainiac се обиде да го спречи раѓањето на Superman .

5 – Superspeed

Како најбрзиот човек на светот, Flash докажа дека дури може да ја користи својата брзина за да патува низ времето. Тој, исто така, ја искористи својата моќ за да го промени и целосно да го промениуниверзум, како што е прикажано во Точка на палење - исто така докажува дека супер брзината треба да се користи со претпазливост. Друг херој кој исто така ја има оваа моќ е Супермен - во комбинација со моќта на летот, херојот го менува времето и го спасува животот на Лоис Лејн во Супермен: Филмот .

Исто така види: Зошто некои луѓе страдаат повеќе од други од статички електрицитет?

6 – Неранливост

Секако, да се биде силен многу помага во борбата, но да се има моќ на неповредливост е уште подобро. Исто како и Супермен , Лук Кејџ исто така може да победи во секоја борба, но најдоброто нешто е што ниту еден нож, предмет или куршум не може да му навлезе во кожата или да му наштети. Оваа моќ ги прави суперхероите практично непобедливи.

7 – Суперсила

Суперсилата е една од најчестите и најзгодни моќи што може да ги има еден херој. имаат. Ако џиновски робот почне да го уништува градот, силен суперхерој како Хулк може само да го скрши на парчиња. Ако херојот треба да помине низ ѕид, тој само фрла удар. Токму така.

8 – Телепортација

Кој не би сакал да посети повеќе земји за неколку секунди? Во универзумот на суперхерои, моќта за телепортирање е многу навремена. Херојот може да планира да се лоцира тактички за време на битка и да се движи додека трепнеш - да, побрзо од моќта на супер брзина. Херој кој знае многу добро да користи телепортација е Ноктурн .

АкоКога би можеле да изберете суперсила, која би ја избрале? Оставете го во коментар и споделете ја статијата.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.