8 супер тешки загатки од кои ќе ви падне вилицата

 8 супер тешки загатки од кои ќе ви падне вилицата

Neil Miller

Решавањето загатки, проблеми и загатки не е за секого. Наоѓањето решение за некои од овие предизвици кои се мешаат со нашиот мозок може да испржи некои неврони и да создаде дилеми кои ќе траат со денови во нашите глави.

Овде во Непознати факти, сакаме да ви предложиме ваков тип на предизвик . Не е ни чудо што веќе донесовме гатанки на кои само вистинските генијалци можат да одговорат, гатанки и парадокси кои ќе го воодушеват вашиот мозок, па дури и најтешкиот логички предизвик во историјата.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина Жолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиноЖолтаМагентаСијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирноБојанепроѕирно MagentaCyan OpacityTransparentSemi-TransparentTransparent FontГолемина50%75%100%125%150%175%200%300%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace Постави за стандардно Дијалог

   Крај на дијалог прозорец .

   Исто така види: 8 потекло на најпознатите чудовишта од Ноќта на вештеркитеРеклама

   Уште еднаш, ајде да се обидеме да се впуштиме во светот на загатките кои предизвикуваат умот. Донесовме неколку проблеми кои ќе ве натераат да размислите претходно и да го визуелизирате одговорот. Обидете се да ги најдете решенијата, поканете ги пријателите и видете кој може точно да постави најмногу прашања.

   Одговорите се на дното на страницата, но обидете се да не гледате пред да размислите некое време за да не тргнете ја забавата од играта.

   1 – Патник

   Еден патник наишол на вилушка на патот по кој одел, со патеки до две села . Во едната луѓето секогаш кажуваат лаги, а во другата секогаш ја кажуваат вистината. Патникот треба да стигне до селото каде што секој ја кажува вистината, но нема индикации по кој пат треба да оди. Пред чаталот има човек роден во едно од двете села. Откако ќе му постави прашање на човекот, патникот дознава по кој пат да оди.

   Какво прашање му поставил патникот на човекот?

   2 – Ноќен чувар

   Ноќен чувар спиел за време на својата работа. Еден ден, газдата предупреди дека акоАко тоа се повтори, ќе добие отказ. Следната вечер газдата го фатил на дело, со главата во рацете и лактите на колена. „Те добив!“ изјави шефот. Ноќниот чувар се разбудил со почеток и му одговорил на началникот користејќи само еден збор. Шефот потоа се извини и замина.

   Каков збор го кажа чуварот?

   3 – Две врати

   Човек е заробен во соба со само два можни излези, преку врати. Зад една од вратите има просторија изградена од лупи, но сончевите зраци можат веднаш да го испржат секој што ќе влезе. Зад другата врата има змеј кој дише оган.

   Кој е најбезбедниот начин да избегаш?

   4 – Три соби

   Убиецот осуден на смрт мора да избере помеѓу три соби за да го добие неговото погубување. Во една соба има неколку пожари; во соба два, неколку атентатори со наполнето оружје; во собата трета, неколку лавови кои не јадат околу три месеци.

   Која соба треба да ја избере убиецот ако сака да ја избегне смртта?

   5 – Шише

   Ако ставите паричка во шише и ја покриете со плута, како е можно да ја извадите паричката без да ја извадите плута или да го скршите шишето?

   6 – Покрив

   Двајца мажи поправале покрив кога имале несреќа. И дветепаднале од оџакот и завршиле во камин. Лицето на едниот беше исполнето со саѓи, додека на другиот беше чисто пискливо. Оној со чисто лице сепак отиде да си го измие лицето, но оној со валкано лице се врати на работа.

   Зошто ги донесоа овие одлуки?

   7 – Три мајмуни

   Замислете дека сте во соба со три мајмуни, од кои едниот држи банана, друг држи парче дрво и друг нема ништо во рацете.

   Знаејќи го ова, кој е најпаметниот примат во собата?

   8 – Стаорци

   Размислете за вид на стаорец кој е способен да генерира 12 бебиња месечно, а може да се породат од два месеца од животот. Ги добивте овие глувци во продавница за миленичиња и ги однесовте дома следниот ден по нивното раѓање.

   По десет месеци, колку глувци ќе имате дома?

   Одговори

   1 – Патникот

   Исто така види: 7 најстрашни смртни случаи во Библијата

   О: „Која патека е соодветна за вашето село? Ако човекот е родум од селото на вистината, би бил искрен, а од друга страна, да лаже, би покажал и на истиот пат, бидејќи би избегнувал да го посочи оној од селото на лагите. 1>

   2 – Ноќен чувар

   А: Амин, па газдата мислеше дека само се моли, а не спие.

   3 – Две врати

   О: Човек мора да почека додека сонцето зајде пред да може да избега за прв пат.врата.

   4 – Три соби

   А: Соба трета, затоа што лавовите кои поминуваат толку долго без да јадат се мртви.

   5 – Шише

   Р: Турнете ја плута во шишето, на овој начин избегнувате да ја извадите, но сепак оставете паричката да излезе низ капакот на садот.

   6 – Покрив

   Р: Кога го гледал лицето на партнерката, чистиот помислил дека и неговото лице е валкано, додека валканиот замислил дека и тоа е чисто.

   7 – Три мајмуни

   О: Вие, бидејќи и луѓето се примати и се поинтелигентни од мајмуните – или така се надеваме.

   8 – Стаорци

   О: Бидејќи донесовте само еден глушец и тој не се репродуцира сам, сепак имате само еден.

   Дали ги сфативте одговорите? Која загатка ви беше најтешка? Дали знаете други забавни загатки? Одговорете ни во коментар.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.