Дали е научно можно да постои Гоџила?

 Дали е научно можно да постои Гоџила?

Neil Miller

Благодарение на римејкот направен во 2014 година, многу луѓе можеа да се сетат на приказната за Гоџила, а на многу други им се допадна џиновското чудовиште што го напаѓа градот Њујорк. Монструозниот гуштер се врати во центарот на вниманието и остави сомнеж: дали може да постои „Гоџила“?

Исто така види: 7 највисоки нешта на светот

Гоџила е персонификација на стравот од нуклеарно оружје. Создаден од нуклеарна експлозија, неговата огромна големина, моќ, терор и уништување предизвикуваат бес на атомските бомби фрлени на Хирошима и Нагасаки. Во текот на серијата, големото чудовиште се разви во лик со карактеристики кои сега беа негативец, сега херој, честопати спасувајќи го Токио, а подоцна и други градови, од инвазии на други џиновски чудовишта и вонземјани, иако во тој процес тој уништи голем дел од земјата. од овие градови.

Исто така види: 10 работи што не сте ги знаеле за ГротВидео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и затвори прозорецот.

   ТекстБоја Бело ЦрноЦрвено ЗеленоСино ЖолтаМагентацијанско непроѕирноНепроѕирнополупроѕирно заднина на текст БојаЦрнобелоЦрвеноЗеленосиножолтоМагентацијанвонепроѕирноНепроѕирноПолупроѕирноТранспарентноТранспарентно Областа на титлови ЗаднинаБојаЦрнобелодеминосино -TransparentOpaque Големина на фонтот50%75%100%125%150%17 5%200%300%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifmaProspaceSans-SerifmaProspace Ресетирајте ги вратете ги сите поставки на стандардните вредности Завршено Затвори модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   За многу луѓе ширум светот, Годзила е карактеристичен аспект на јапонската популарна култура. Тој сè уште е едно од најпрепознатливите чудовишта во светот, иако неговата популарност опаѓа со текот на годините. Годзила останува важен аспект на јапонските филмови, инкорпорирајќи го „каиџу“, или џиновско чудовиште, во жанрот токусацу или филмови со специјални ефекти - жанр што веројатно го инаугурираше со своите први долгометражни филмови.

   Дали е можно да се постои? ?

   Гоџила мери еквивалент на 30 згради, приближно 106 метри високи и тежи над 160.000 тони. Тоа би било физиолошки невозможно. Нема да има начин неговиот скелет да го поддржи неговото тело, топлината што ја создава неговото тело би била превисока, освен тоа што неговото срце не може дапумпа крв до екстремитетите.

   Само срцето на Гоџила би тежело 100 тони. Списанието Popular Mechanics, одговорно за истражувањата, истакна дека максималната тежина на копненото животно би била од 110 до 1.100 тони. Понатаму, Гоџила би ги уништил луѓето. Според неговите димензии, би му биле потребни 215 милиони калории дневно. Човечкото тело има приближно 110.000 калории.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.