Денот кога Бетмен стана вампир

 Денот кога Бетмен стана вампир

Neil Miller

Во светот на стриповите, сè може да се случи. Дури и ако водат дополнителна грижа за главниот универзум, постојат паралелни универзуми за целосно луди приказни што треба да се истражат. Во DC Comics, постои серијата Elseworlds , каде се раскажуваат приказни за Комунистичкиот Супермен и Бетмен Вампир , меѓу десетици други. .

Во денешната приказна, ќе ги истражиме сите времиња кога Бетмен се претворил во вампир. Севкупно, имаше три приказни, секогаш во паралелни универзуми без врска со главниот универзум. Добро е да се потсетиме дека ќе раскажеме некои спојлери од овие приказни, па ако сакате да прочитате некоја од нив, бидете предупредени.

Исто така види: „Случајни улоги“ на Роналдињо Гаучо

Трилогијата на Бетмен и Дракула

Објавени се вкупно три стрипови кои ја раскажуваат приказната за судирот помеѓу Бетмен, Дракула и други вампири. Во Бетмен & засилувач; Дракула: Црвен дожд , го гледаме Бетмен како се соочува со вампири кои го нападнале Готам. Меѓутоа, работите стануваат посериозни кога ќе се открие дека зад оваа инвазија стои самиот Дракула. Брус ги поразува повеќето вампири, вклучувајќи го и Дракула, но на крајот се претвора во еден.

Исто така види: 7 најмоќни ангели во христијанството

Во вториот дел од трилогијата, Batman: Bloodstorm , го следиме Бетмен како се занимава со Џокер. Негативецот сега има група убијци вампири, што во голема мера ја зголемува неговата моќ. Дури и обидувајќи се да се справи со неговите вампирски нагони,нашиот херој завршува жеден за бруталноста на неговата нова раса. Откако виде како Џокер ја убива жената-мачка, Бетмен брутално го убива негативецот и за прв пат проба човечка крв. Како последна желба, Брус ги замолува Алфред и Гордон да го убијат со колец.

Конечно, имаме Batman: Crimson Mist , приказна во која Готам почнува да биде нападнат од големи негативци по смртта на Бетмен. Гордон и Алфред решаваат да го реанимираат, но работите излегуваат од контрола. Овој нов Брус треба да се храни со крв, па почнува да убива и да ја пие крвта на злобниците. Двајцата, гледајќи го овој голем проблем, се здружуваат со Two-Face и Killer Croc за да стават крај на убиствата на Бетмен. На крајот, сите вклучени завршуваат мртви.

Earth-43

Вампирите влегуваат во овој паралелен универзум на ист начин како и во претходната приказна. Бетмен се борел со Дракула кога на крајот се претвора во вампир. Меѓутоа, работите не стануваат грди само во Готам и предизвикуваат светски проблем. Добар дел од Лигата на правдата се претвора во вампири и, од тоа, во Крвавата лига, која треба да се соочи со Лигата на сенките за да преживее.

Бетмен: Носферату

Во оваа приказна имаме различен Бетмен , наречен Брус Вејн-Сон, и Робин наречен Дирк Греј-Сон. Покрај двајцата е и Барбера Горд-Сон, која има мистерија на рацете. Откако беше игнориран одЛоис Лејн и Супермен, кои сега го преземаат Метрополис, решаваат да ги преземат работите во свои раце.

Сепак, Брус е заробен и трансформиран во еден вид вампир сличен на Носферату. Тој сега е чудовиште, но без да ја изгуби човечката свест. Супермен, сепак, верува дека не може да постои, и затоа двајцата влегуваат во смртоносна борба. На крајот, Супермен го остава новиот вампир задолжен да се грижи за градот ноќе, додека тој работи дење. На крајот на краиштата, не може да има светлина без сенки...

Во секој случај, што мислевте за сите овие приказни за Бетмен? Коментирајте таму и споделете со сите.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.