''Ѕверот од Џерси'': зошто изгледаше така и се нарекуваше себеси?

 ''Ѕверот од Џерси'': зошто изгледаше така и се нарекуваше себеси?

Neil Miller

Речиси секој знае случај за сериски убиец, познат и како сериски убиец. Тоа се луѓе кои обично имаат некаква психопатија и уживаат во убивањето. Тие вршат злосторства со одредена хронологија и некако се обидуваат да го остават својот потпис веднаш штом ќе ги погубат жртвите.

Без разлика дали во филмови или вистински случаи видени во весниците, сериските убијци отсекогаш продирале во нашето општество и нашата имагинација . Во филмовите и сериите обично се успешни мажи, со важни пози, имаат тенденција да бидат секогаш мажествени и спремни за секс и секогаш згодни и слободни. Но, во реалниот живот, овој стереотип не е секогаш потврден.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина Жолтамагентацијан НепроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентацијанНепроѕирностНепроѕирноПолупроѕирнопроѕирно Позадина на Областа на титловите БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентаСијаноНепроѕирностПроѕирноПолупроѕирноНепроѕирноГолемина на фонтот50%75%100%125%150%00%leTexte edUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProporcional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Готово Затвори Модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   Постојат неколку сериски убијци во историјата. Во 1960-тите, островот Џерси на Ла Манш беше прилично страшно место за жени и деца. Местото беше прогонувано од вистински бугмак.

   „Чудовиштето“ шеташе по улиците на населбата и чекаше децата, или жените, да бидат сами и во ранливо време. И токму во тој момент ги нападна на најбрутален и најжесток можен начин. Со текот на времето, чудовиштето беше наречено „Ѕверот од Џерси“ и неговите злосторства ја опседнаа целата заедница.

   Исто така види: 7 ситни тетоважи кои имаат неверојатни скриени значења

   Злосторствата продолжија без никој да знае кој ги извршил до јули 1971 година. Тогаш некој го открил злосторството. идентитетот на маскиран виновник. Но, дури и откако Едвард Пејснел беше демаскиран, никој не знаеше до каде отишле неговите злосторства, сè до неговата смрт.

   Некои од најшокантните детали за престапите на овој криминалец се споредуваат со најстрашните убијциво историјата.

   Идентитет

   Прекарот со кој беше идентификуван Пејснел, Ѕверот од Џерси, беше затоа што се криеше зад гумена маска, тотално ужасен . Тој го користел за неговите жртви да не можат да го идентификуваат. Покрај маската, носел и женска перика. Истото го правеше и палтото со клинци и соодветните нараквици.

   Тој ја облече својата маска и шеташе по улиците како неговото алтер его, ѕверот. За 11 години, Пејснел се извлекуваше со своите злосторства за провалување во домови и физички напад на жени и деца на островот Џерси.

   Пејснел ги гонеше своите жртви само кога тие беа сами дома. Тој провалуваше во домовите на луѓето и ги влечеше своите жртви од креветот. Тој ќе им врзеше јамка околу вратот и ќе ги натера да ги исполнат неговите сексуални фантазии.

   Некои жртви зборуваа за злоставувањето што го претрпеле од рацете на Пејснел додека живееле во домовите за деца. Една од жртвите дури и забременила. Неколку извештаи велат дека некој ноќе се движел низ просторите во домовите за деца. Извештаите зборуваа за деца кои се будат и виделе дека некој ги гледа од зад гумена маска.

   Истрага

   Во 2008 година, во истрагата на Haut de la Гарен, една жртва се сеќава дека Пејнел се качувал низ прозорците ноќе, носел маска и ракавици, подготвен да удридецата. Според сведок, тој користел хлороформ на заспаните деца. подоцна, тој ги извадил од нивните кревети, за да ги изврши своите садистички дејствија.

   Исто така види: Која е личноста која стои зад мемето „коњска слатка“?

   Покрај злосторствата, Паиснел имал светилиште за сатаната. Тој, исто така, вршел различни крвни ритуали пред да ги фати своите жртви. И полицијата го пронашла светилиштето во штала. Во него имаа неколку симболи, книги и олтар скриен со тешки завеси. И таму, тој жртвувал животни.

   Paisnel не бил опседнат само со сатанистички предмети. Тој исто така имаше опсесија со Жил де Раис. Наводно, токму тој го инспирирал Де Раис, француски окултист и лудак од 15 век, кој ќе ги повика децата во неговиот замок и ќе ги жртвува на сатаната. . Има директни врски со него и неколку случаи на исчезнати деца.

   Дискавери

   Свекрвата на мажот го водеше домот за деца, наречен La Preference . Тој остана долго време во блиската куќа наречена Haut de la Garenne. Децата го нарекуваа „чичко Тед“, а на Божиќ се облече како Дедо Мраз. Тој ги натера децата да му седнат во скут за да ги добијат подароците.

   Тој беше доста популарен во својата заедница и беше татко на три деца. Затоа, сите беа прилично шокирани кога тој беше демаскиран.

   Во декември 1971 година, Paisnelбеше осуден по 13 точки од обвинението за напад, силување и содомија. И тој беше осуден на 30 години затвор. Тој одлежа 20 години и беше ослободен во 1991 година.

   Пејснел успеа да живее нормален живот 11 години пред некој да го открие неговиот идентитет. Го фатиле бидејќи поминал на црвено во украдена кола. Можеби Пејснел можел да го објасни украдениот автомобил и да го вклучи светлото. Но, она што не можеше да го објасни е зошто го носеше костимот со навртки што го носеше Ѕверот од Џерси, а ги имаше маската и периката на задното седиште.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.