Јагодата и ананасот не се овошје, еве зошто

 Јагодата и ананасот не се овошје, еве зошто

Neil Miller

Помислете на некое овошје. Ако ставите јагода и ананас на оваа листа, размислете повторно дали сте обрнале внимание на часот по биологија, бидејќи тие плодови не се плодови! Сега размислете за зеленчукот. Ако мислевте на краставица и бугарска пиперка, тогаш сте се излажале.

Што се тоа овошје?

Овошјето е популарен термин што го користиме за да зборуваме за овошјето. Така, нормално, се мисли на слатко овошје, како што се портокал, банана и гуава, на пример. Сепак, точното име за ова е овошје: производ кој се развива од јајниците на цветот.

Јајниците е дел од женскиот репродуктивен орган на растението, каде што се наоѓаат овулите, кои ќе формираат семиња за пролиферација. Затоа, храната како што се доматите, шајотот, модар патлиџан, пиперките и краставиците се сметаат за овошје!

Така, во секојдневниот живот, некои овошја, стебла, корени, билбо, клубени и ризоми – подземни стебла – погрешно се нарекуваат зеленчук . Сепак, мешунките се плодови произведени од растенија кои припаѓаат на фамилијата Fabaceae, конкретно. Постојат околу 12.600 видови распространети ширум светот, како што се соја, грав, кикирики и грашок.

Што е зеленчук?

Исто така, имаме обичај да ги нарекуваме сите јастиви зелени листови зеленчук, што тие се растенија одгледувани во градини кои се наша храна. Меѓутоа, терминот зеленило, кој нема научно значење, вклучува и различни делови од арастение, како што се корените, лисјата, стеблата, па дури и цветовите.

Лажни плодови

Постојат и псевдо-овошја и лажни плодови кои ги јадеме секој ден додека ги нарекуваме плодови. Така, тие се формираат кога на растението се развива ткиво различно од цветот, што создава структура слична по боја и конзистентност на вистинското овошје.

Го имаме, на пример, индискиот орев. Тоа е затоа што педунот, кој е делот што го поддржува цветот, се зголемува во големината и ја менува конзистентноста за време на созревањето на растението, формирајќи го псевдоплодот, сочниот дел. Сепак, вистинскиот плод на индискиот орев е јамата во облик на полумесечина, во која се наоѓа индискиот орев!

Јагодите и ананасот не се плодови

Ако мислите дека јагодите и ананасот се плодови, не е во ред! Тоа е затоа што тие се соцвети, резултат на спојување на неколку цветови кои, штом ќе се оплодат, се спојуваат во едно овошје или инфрутесценција.

Значи, кај јагодата плодот е малите темни точки. Во кашу или јаболко, пулпата што ја консумираме не се формира од јајниците на цветот, туку од други ткива кои ја менуваат формата и големината.

Дури и ако научните имиња се различни, можете да го користите терминот овошје , зеленчук и зеленило како што сакате во секојдневниот живот. Дури и затоа што, конфузијата е толку голема што е речиси невозможно некого да се убеди дека јагодата и ананасот не се овошје.

Најскапото овошје во светотсвет

Сега кога знаете што се тоа овошје, погледнете кои се најскапите овошја на светот.

Исто така види: Red Middlemist: Најреткото цвеќе на светот

Круша во облик на Буда

Репродукција

Крушата во облик на Буда се става во калап додека расте. Значи резултатот е мало и украсно овошје во форма на Буда. За да купите едно, треба да платите 9 УСД.

Sekai-Ichi Apple

Репродукција

Исто така види: Зошто Индијците имаат помалку брада?

Цената што се плаќа за ова јаболко е 21 УСД по единица . Тоа е затоа што тие се рачно насликани и секој од нив се мие во мед и се печат на рака.

Citric Dekopon

Wikimedia Commons

Крстот помеѓу мандарина и портокал има посебен вкус кој чини 80 УСД по пакет.

Sembikiya Queen Strawberries

Репродукција

Овие јагоди се најскапите во светот, чинат US$ 85 за сопствена кутија со 12 рачно избрани овошја.

Квадратни лубеници

Flickr/Joi Ito/Под лиценца Creative Commons

Квадрат лубениците се направени како круши . Тие остануваат во калапи додека растат. За да имате увезено од Јапонија, ќе треба да платите 800 УСД.

Извор: Recreio

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.