Како го фатија Тед Банди?

 Како го фатија Тед Банди?

Neil Miller

Веројатно сте слушнале за познатиот случај на Тед Банди . Неколку филмови, книги и други продукции беа произведени инспирирани од нивните приказни, а неодамна направија верзија за големото платно со Зак Ефрон како протагонист. Но, како беше кога беше на улица?

Тактиката на Тед Банди

Замислете жена која нормално си оди дома после часовите на факултет. Таа оди под уличните светилки, прескокнувајќи ги баричките со вода што се насобрале по дождот, мислејќи дека ќе стигне дома со мир. Меѓутоа, на паркингот ја чекал маж. .

Така, таа оди и се нуди да помогне, а мажот учтиво прифаќа. Таа зема неколку книги и ги става на совозачкото седиште и, како што прави, мажот ја удира по главата со парче железо. Потоа влегува во автомобилот и го напушта местото, за подоцна да ја убие девојката, како што направил со неколку други.

Вака дејствувал Тед Банди, еден од најпознатите сериски убијци во светот за време на неговите напади. Тој го користеше неговиот добар изглед и образование за да привлече жени, а понекогаш дури и носеше лента за раце или патерици за помалку да се појавува.опасно.

Виновен, но не и осомничен

1979 AP

Исто така види: Колку чини приватен авион?

Многу луѓе мислеа дека повреден човек, добро облечен и вози убав автомобил нема да биде закана. Меѓутоа, за жал, многу погрешија. Од таа причина, беше многу тешко да се открие кој е виновникот.

Тоа е затоа што Тед Банди не бил како другите сериски убијци кои детективите веќе ги знаеле. Тој не беше некој напуштен член на општеството кој живееше во неговиот автомобил и не се тушираше, па се извлече со тоа.

Требаше да биде фатен многу порано, затоа што кога полицијата го истражуваше исчезнувањето на младите жени, сведоците ја кажаа својата сметка за убав млад човек кој користел патерици. Сепак, полицијата не послуша.

Жртвите

Бренда Керол Бол, 22, последен пат беше видена како разговара со маж со кафена коса, со преврзана рака, со проблеми со внесување книги во неговата Volkswagen Beetle. Набргу потоа, Сузан Елејн Ранкур исчезнала и две лица пријавиле дека виделе маж со овие карактеристики.

На 11 јуни 1974 година, студентката на колеџот на Универзитетот во Вашингтон, Џорган Хокинс исчезна и нејзиното тело никогаш не беше пронајдено. Полицајците знаеле дека е со нејзиното момче и се збогувале по полноќ.

Додека одела до нејзиното студентско сместување, била забележана одколешка која разговарала со неа. Студентката рече дека е нервозна поради тестот за шпански што го имала пред некој ден. Потоа имаше извештаи за човек со преврзана рака кој се движел во близина на сместувачките капацитети.

Една жена рекла дека мажот побарал помош да стави куфер во багажникот на неговиот автомобил, но таа не застанала, што и го спасило животот. Како што можете да видите, тој секогаш го повторуваше сценариото, собирајќи жртви и мислеше дека никогаш нема да биде фатен од полицијата поради неговата врвна интелигенција.

Државен службеник

Тед Банди дури служеше како помошник директор на Советодавниот одбор за криминал во Сиетл и напиша статија за спречување на сексуалниот криминал. Зборуваше и за исчезнатите жени и за тоа како да ги пронајде, поради што не му беше проблем да ги посети местата каде што напаѓаше жени.

Веднаш до полицијата беше таму, ги одземаше сомнежите дека ќе биде виновен, на крајот на краиштата, кој ќе се најде на местото на злосторството откако ќе го изврши? Полицајците знаеле дека виновникот има Фолксваген Буба и носел преврзана рака, па како успеале да го уапсат?

Имаа и портрет на човек кој личеше на Тед, па што недостасуваше? Тие објавија цртеж и информации што ги имаа досега на локалната телевизија и се јавија соработници кои велат дека имаат Тед со истиот автомобил и со изгледот опишан на работа.

Исто така види: Откријте 5 места од подземјето на грчката митологија

Промена на плановите

Тој се преселил на југ и на крајот ја нападнал ќерката на полицаец. Еден ден, една жена по име Елизабет - која се забавувала со Тед некое време - стапила во контакт со полицијата велејќи дека верува дека виновникот е нејзиното поранешно момче.

Сепак, тие го истражувале човекот само откако користеле компаративна база на податоци. Еден ден, откако имал сомнителни ставови, му бил претресен автомобилот и полицијата видела дека има гама, маска, вреќи за ѓубре, лисици и јажиња.

Ништо не беше пронајдено во неговата куќа, но го набљудуваа. Така, тие успеале да соберат докази и тој бил осуден за киднапирање и напад, што би добило до 15 години затвор. Додека бил во затвор, тој бил осуден за едно убиство. Решил и да се брани, бидејќи имал диплома по право. Набргу потоа, двапати побегнал и нападнал повеќе жртви.

Тед Банди конечно беше повторно уапсен кога полицаецот побара од него да го запре возилото и тој на крајот призна дека убил 30 жени, но експертите велат дека најверојатно има повеќе жртви.

Моралот на приказната е дека полициската пристрасност во комбинација со недостатокот на вкрстување на злосторствата во различни држави го направи апсењето на Тед Банди многу подоцна отколку што требаше да се направи.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.