Како настануваат синџирите на WhatsApp?

 Како настануваат синџирите на WhatsApp?

Neil Miller

Интернетот можеби е место каде што бараме слава, но може да биде и наш пекол. Секојдневно на сите социјални мрежи се споделуваат милиони работи, а вистинитоста мораме многу добро да ја провериме пред да веруваме во фактот. Некои фотографии, па дури и синџири се шират на извонреден начин и стануваат светски познати вирални. Оваа содржина служи да го привлече вниманието на луѓето и, всушност, да генерира врева со таканаречените „лажни вести“. Whatsapp не се разликува, бидејќи е една од социјалните мрежи каде што најмногу се пренесуваат верижни букви. Некои ги надминуваат сите граници, како што се познатите приказни за името на пејачот Пабло Витар, кои ги видовме минатата година.

Ако веќе сте паднале во лажен синџир Whatsapp, ќе ви се допадне оваа статија ти донесовме.. Ние од Фатос Десконецидос решивме да внесеме неколку вистини зад виралите и струите кои транзитираат на социјалните мрежи. Искористете ја можноста да споделите со вашите пријатели и спречете ги и тие да паднат. Ако имате нешто што не сме го навеле овде, кажете ни во коментарите подолу. Сега, без понатамошно одложување, проверете со нас и бидете изненадени.

Whatsapp синџири

Исто така види: 8 работи што ги откривате само кога имате пријателка лезбејка

Повремено, наидуваме на некои синџири Whatsapp. Овие обично се пренесуваат во групи и ги има секакви. Не е тешко да се знае нивното потекло. Лесно е! само еденкој било корисник создава нешто и го пренесува. Затоа, оваа струја ќе ја сподели некоја личност, која наскоро ќе ја сподели со другите и оттогаш ќе влезе во голема полумесечина. Како што наведовме претходно, овие синџири имаат различни цели, кои се движат од зајакнување на сопственото его до примена на измами.

Исто така види: 38 прекари за гениталиите кои не сте ги знаеле

Измамите со Whatsapp прават милиони жртви ширум светот. Овие синџири, кои применуваат измами, често користат популарни мемиња, гласини и, се разбира, лажни вести. За да ги пленат другите со пораки, некои корисници успеваат лесно да ги украдат податоците на другите корисници. Измамниците ги користат овие синџири за да добијат лозинки за потврда за пристап до туѓиот Whatsapp. Најголемиот проблем од сите е што, иако изгледаат прилично залудни, бројот на верижни букви се зголемува сè повеќе и повеќе, со што се повеќе и повеќе жртви.

Како се појавуваат синџирите на Whatsapp

Нема распоред што треба да се следи при креирање на синџир Whatsapp. Секој може да го направи тоа, без разлика на неговите цели. За да добијат идеја, некои едноставно земаат работи што биле пренесени таму во времето на Оркут и ги испраќаат до трети страни. Ова наскоро станува вирално и достигнува огромни размери. Иако има измами, најчесто овие синџири се пренесуваат само како шега. За среќа, сè уште има многу корисници кои не се грижат за работитесподелено.

Затоа е вообичаено да се сретнат верижни букви со завршеток како: „ако го предадете на 15 луѓе, ќе добиете на лотарија“. Ова, всушност, покажува дека тие не се сфатени сериозно. Другите примери одат на друг начин, дури и им се закануваат со смрт на оние кои не ги следат сите чекори.

Одговорот на прашањето како се јавуваат струите е прилично едноставен, како што забележавте: само треба да создадете и почнете да го ширите зборот.

Па, што мислевте за оваа статија? Коментирајте за нас подолу и споделете со вашите пријатели, на крајот на краиштата, вашите повратни информации се многу важни.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.