Како водата влегува во кокосот?

 Како водата влегува во кокосот?

Neil Miller

Многу од нас пијат кокосова вода за да се разладат на топол ден. Некои други луѓе го користат пијалокот за да ги заменат минералните соли, изгубени преку потта при физичка активност. Тоа е затоа што кокосовата вода има малку калории и практично нема масти и холестерол. Покрај тоа што има повеќе калиум од четири банани.

Кокосовата вода многу се препорачува во текот на летото, но пијалокот многу добро оди и во други периоди од годината. Покрај тоа, пулпата од кокос може да се користи и за производство на разни работи. Така, кокосот може да го сметаме за многу разноврсно овошје. Со него можеме да направиме рецепти како што се кокада и ледена торта од кокос, кои се меѓу омилените на Бразилците.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Исто така види: Што се случи со актерската екипа на Гринч?Текст Боја БелаЦрна Црвена ЗеленаСиножолтамагентацијана непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текстотКоја 00%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Завршено Затвори Модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   Придобивките од консумирањето кокосова вода се многубројни. Освен што го хидрира нашето тело, ја чисти и кожата, го подобрува варењето, се бори со мамурлакот, помага во контрола на крвниот притисок, се бори со холестерол, грчеви и ја подобрува функцијата на бубрезите и интестиналниот транзит. Сепак, дали некогаш сте застанале да размислувате, како целата кокосова вода завршила таму?

   Па, за оние кои отсекогаш се сомневале во оваа „мистерија“ на природата, денес ви носиме одговор . Кога кокосовото дрво е сè уште ембрион, се формира еден вид резерва на храна, која помага во развојот на дрвото. Ова е познато како хранливи ткива.

   Како се формира водата

   Она што многумина од нас не го знаат е дека таквата резерва е во основа течна во првите месеци од растот на кокосово дрво. Така, како што се развива, хранливите ткива се сместенишуплина во внатрешноста на кокосот, развиена специјално за ова. Транспортот на хранливи материи, формирани од вода и минерални соли, кои стигнуваат до шуплината се одвива преку флоемот, делот од васкуларниот систем, кој го врши транспортот на сокот.

   Така, хранливите ткива се развиваат и множете се внатре во самиот кокос. Со ова течноста богата со шеќер и калиум се акумулира додека не ја формира познатата и вкусна кокосова вода. Оваа течност многу ја консумираат неколку видови цицачи, како што се луѓето и некои примати.

   Во просек, за околу пет месеци, зелениот и млад кокос има приближно 400 ml вода. Меѓутоа, со текот на времето, како што созрева кокосот, водата во кокосот почнува да се суши. Она што на крајот станува бел и месест дел, кој го нарекуваме пулпа од кокос. Така, колку помалку вода во кокосот, толку повеќе пулпа ќе има. Во овој процес, некои карактеристики, како што се вкусот и концентрацијата на минералните соли, на крајот се менуваат.

   Како што водата во кокосот се намалува со текот на времето, се проценува дека во рок од една година, кокосот целосно ќе се исуши. . Џуџестото кокосово дрво, кое е растителен вид широко користен за потрошувачка на кокосова вода, обично почнува да произведува кокос од 3-годишна возраст. Производството на дрвото е нешто околу 200 плодови годишно.

   Па момци, што мислите за статијата? дозволете никоментирајте го вашето мислење. Потоа, не заборавајте да споделите со пријателите.

   Исто така види: Од што е направен Ovaltine?

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.