Мистериите на Чавес кои никогаш не беа откриени

 Мистериите на Чавес кои никогаш не беа откриени

Neil Miller

Хумористичната серија „Чавес“ секако беше дел од детството и адолесценцијата на многу луѓе. Дури и најстарите се забавуваат со мрзливоста на сиромашното момче кое живее во буре во селото. Програмата, која се емитуваше на телевизија помеѓу 1971 и 1980 година, сè уште ги забавува повеќето луѓе денес, иако е прилично стара.

Познато по својот бескраен хумор, шоуто ги воодушевува луѓето со генерации. Таа беше и една од одговорните што Силвио Сантос го направија еден од најомилените водители од фановите. Тоа е затоа што SBT беше еден од единствените што ја прикажуваше продукцијата на Televisa на националната мрежа на бесплатна телевизија.

Дури и со текот на годините, Чавс сè уште продолжува да изненадува генерации со својот едноставен хумор, но во исто време, познат и забавен. Сепак, она што многумина не го ни сфаќаат е дека програмата содржи неверојатни тајни, кои никогаш не биле откриени за време или по завршувањето на програмата.

Исто така види: 20 индиски обичаи кои се навистина чудни

Дали Чевс живее во буре?

Репродукција

Еден од сомнежите на оние кои ја гледаат серијата е дали главниот лик навистина живее во буре. За време на сцените може да се види дека Чејвс секогаш влегува во местото кога е тажен или бега од некоја неволја. Меѓутоа, вистината зад оваа сцена е сосема поинаква и нема никаква врска со реалноста на фактите. Тоа е затоа што бурето е само додаток, нешто ставено таму за да додаде повеќе хумор напрограма.

Па каде живее ликот? Во една епизода, Чавес им откри на Кико и Чикиња дека не живее во буре, туку во куќа во Вила со некого, но никогаш не кажа со кого е. Оваа информација веќе била позната во Мексико, поточно дека живеел во куќата број 8. Оваа информација доаѓа од фактот дека оригиналното име на програмата било „Ел Чаво дел Очо“, што на португалски би било „Палавото момче од осум години. “. Бројот 8 се однесува на каналот по кој поминал Чавес, но изразот се користи на шпански за да се каже каде живее некое лице, што даде знак за луѓето да ја разберат ситуацијата.

Исто така види: Непознати факти за гума за џвакање (или гума за џвакање)

Дали Чејвс е вистинското име на момчето?

Друго прашање што многумина не си го поставиле е дали Чавес навистина би бил името на ликот. И, ете, не е! Уште еднаш, кога се обрнува внимание на епизодите од серијата, во сцената каде што Сенхор Мадруга вели дека на луѓето не треба да им се даваат прекари, неговата ќерка Чикиња потоа прашува како е вистинското име на ликот. Сепак, сцената продолжува со мистерија, бидејќи кога Чавес оди да ја открие, тој е вознемирен.

14 месеци кирија

Репродукција

Дали Мадруга навистина должи 14 месеци кирија? Изгледа малку над врвот, нели? Од почетокот до крајот на серијата, Сеу Мадруга секогаш должи 14 месеци кирија. Никој не знае зошто таа бројка не се менува. Една од причините за ова може да биде тоа што, и покрај шпекулациите,не се знае точно колку време поминува од почетокот до крајот на серијата. Тоа е затоа што, со исклучок на специјалните епизоди за одмор во Акапулко, епизодите не се секвенционираат. Одредени промени во ликовите може да се земат како референца, како што е промената на облекувањето на Чикиња, размената на Сеу Мадуга за бабата на Чикиња или дури и Попис престанува да биде фана, на пример, но не се знае точно колку време минува.

Аголна продажба

Веројатно не сте забележале, но сопственикот на распродажбата во аголот никогаш не бил прикажан на шоуто. Аголната продажба е место каде што децата купуваат грицки, како лижавчиња, сендвичи со шунка и безалкохолни пијалоци, како и балони и други предмети прикажани во серијата. Чавс дури собира шишиња за да ги продаде на сопственикот на објектот, по предлог на Сеу Мадруга. Сепак, овој човек никогаш не се појавил во епизодите и ништо друго не се знае за него.

Куќата на Флоринда

Репродукција

Една од најчудните мистерии, но која може да се смета и за малку глупава, се однесува на бројот на куќата на Флоринда. Во текот на серијата, куќните броеви се прикажуваат неколку пати и немаат никаква логична смисла, патем. Сепак, мистеријата произлезе од фактот што бројот неколку пати се појавуваше како 42, но по неколку години се промени на 14. Ниту еден од продуцентите, писателите иАктерите го коментираа ова, а бројот на куќата на Флоринда останува мистерија.

Надвор

За крај, да се потсетиме на надворешноста на селото, која ретко се појавуваше во серијата. Поставката се менуваше најмалку 3 пати во текот на шоуто. Причината не е позната, но почнала бело и оттаму поминувале само пешаци. Потоа, кога Чавес отиде да го измие автомобилот на Сеу Барига, тој почна да има улица за поминување автомобили, па дури и кривина. Конечно, пешачката патека ја нема. Многумина велат дека тоа била суптилна критика на местата каде што се случувало ова непочитување на пешаците, но други велат дека тоа било само пригодно менување на сценографијата.

Извор: //www.youtube.com/watch?v=DfdecfjFVMY

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.