На крајот на краиштата, што се чудовиштата од Bird Box?

 На крајот на краиштата, што се чудовиштата од Bird Box?

Neil Miller

Пред неколку дена, Netflix го објави хорор/трилерот Bird Box во својот каталог. Филмот е адаптација на истоимениот роман на Џош Малерман , во режија на Сузан Биер и во главната улога Сандра Булок . Во приказната, мистериозното присуство ги тера луѓето ширум светот да извршат самоубиство. Во веќе опустошениот свет, Малори (Булок), со две мали деца, мора да премине река за да стигне до засолништето на преживеаните. Филмот досега беше успешен, но мислењата на гледачите се донекаде поларизирани.

Само за да бидат во тек со обичајот, некои велат дека не биле исплашени, па затоа нема хорор во филмот. Има и такви на кои им беше досадно и монотоно. Кој никогаш не ја сака Сандра Булок надвор од Miss Congeniality. Тие што коментираат без да видат. Дека не можете да го анализирате филмот без да го споредите со книгата. Како и да е, поплаки има за сите вкусови. Сепак, една од најсилните замерки е фактот што филмот не откри кои се овие суштества кои ги наведуваат луѓето да извршат самоубиство.

Како би требало да биде суштеството

Суштествата што ја прогонуваат заплетот на Птичја кутија никогаш не се видени. Најмногу што имаме се илустрациите направени од Гери. Во спротивно, се прикажуваат само сенки кои укажуваат на непознатото присуство. Првичната намера на филмот била да ги прикаже суштествата, носцената во која се појавуваат е пресечена од финалната верзија. Во интервју за Bloody Disgusting, тимот го коментираше случајот.

Исто така види: Запознајте го Сариел, архангелот Божји принц

Тоа беше зелен човек со страшно бебешко лице “, рече Сандра Булок . „Тоа беше како змија, а јас бев како: ‚Не сакам да го видам кога првпат ќе се појави. Само донесете го во собата. Ние снимаме. Се свртев и тој беше таму, грчеше по мене. Ме насмеа. Тоа беше само големо дебело бебе“ , додаде тој.

Директорката Сузан Биер рече дека ефектот не бил како што се очекувал. Во секој момент суштеството предизвикуваше различни реакции и воопшто беа смеа. „ Лесно се претвори во нешто смешно. Навистина го снимивме и вложивме многу енергија во него, но секогаш кога го гледав мислев дека нема да биде тензично. Ќе биде само смешно. Секој пат кога го гледав, си мислев: „По ѓаволите, тоа е друг филм“ , рече Биер.

Исто така види: 8 магови кои постоеле во реалниот свет и штотуку исчезнале без трага

Затоа тие одлучија да не користат никакви имитации за суштеството. И навистина, тоа беше најдобрата одлука досега. Непокажувањето на формата на теророт е она што ја прави приказната за Bird Box уште поинтересна и зошто да не и застрашувачка.

Приказна надвор од суштествата

Изборот да не им се даде облик на суштествата Птичја кутија беше добра одлука бидејќи стравовите често се апстрактни. Дополнително, добар дел од јавноста заборави, игнорираше или не обрна вниманиеза фактот дека Bird Box не се работи за овие мистериозни чудовишта. Всушност, неговото потекло или какво било објаснување во врска со неговото присуство не е ни потребно. Приказната е за Малори , жена која се бори да се поврзе со други луѓе во нејзиниот живот. Осамена жена со несакана бременост која ќе мора да помине низ пеколот за да знае како е да се грижиш за другите.

Малори има навестувања за депресија. Таа е настрана од она што се случува во светот, нејзиниот фрижидер нема храна и на ништо не реагира на почетокот. Вашата сестра е речиси единствената личност со која разговарате и можеби се грижите. Филмот ја отстранува романтизацијата околу мајчинството. Малори не сака да биде мајка, не може ни да каже дека е бремена. Сепак, тоа не ја прави лоша личност. Принудена да живее со група луѓе, среде бременост, таа се грижи за сите, вклучително и за бебето.

И по раѓањето на детето, таа сè уште покажува тешкотии во справувањето со наклонетоста. Нарекувањето на децата само „девојче“ и „момче“ е пример за ова. Сепак, таа знае дека има одговорност да ги заштити и ќе го стори тоа по секоја цена. Врската помеѓу Малори и мајчинството ќе се случи преку патувањето по реката. Можеме да кажеме дека струјата ја носи по похуман пат. И од моментот Малори верува дека ги изгубила двете деца, во што очајува и се извинува за своето однесување, во моментот кога ќе го сфати својот најголем страв, таа успеа да се поврзе човечки. Bird Box е за патувањето на Malorie во потрага по самоприфаќање, поврзување и ослободување. Не само за суштествата.

Сепак, што се, по ѓаволите, суштествата?

Некои луѓе беа толку фрустрирани од безобличноста на суштествата што дури и замислуваа што ќе личат овие суштества? Нема недостиг од теории на Reddit , каде што имагинацијата е ослободена. Сепак, вреди да се запамети дека самиот филм дава објаснување за тоа какви би биле овие суштества.

Чарли ( Лил Рел Хавери ), кој работи во супермаркет и е посветен на пишување книга, има одлична теорија. Според него, она што се случува е „ крајот на линијата “. Тој вели дека човештвото е судено и осудено. Според него: „Постои религија и митологија полни со спомнувања на демони или духови. Луѓето кои ги виделе речиси секогаш го опишуваат вака: тие стануваат нивниот најголем страв или најголема тага или загуба. Тие доаѓаат во различни форми. Ака Мана , Различни Даеви на античката зороастриска легенда. Сургат на древните христијански окултни верувања кои ја тераат бремената жена да го најде своето бебе пред да се роди, во форма на суштества како јастог илипајак. Хули-јинг на Кина. Пука на келтската митологија. Различни имиња за иста работа. Нашиот крај“.

Без оглед на нечие верување, објаснувањето на ликот совршено се вклопува во приказната на филмот.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.