Најслабите армии во светот

 Најслабите армии во светот

Neil Miller

Кога мислите на армија , мислите на илјадници високо обучени и организирани луѓе со ресурси, планирање и капацитет за поштеда. Можете да ја замислите руската, кинеската, американската или дури и севернокорејската армија, кои се оние кои ви паѓаат на ум, бидејќи се исклучително моќни. Но, не се сите армии како овие. Вистината е дека некои се прилично слаби. Ајде да дознаеме кои се најслабите армии во светот !

Северна Македонија

Армија на Северна Македонија (Stringfix)

Северна Македонија е мала земја лоцирана на Балканскиот Полуостров со нешто повеќе од 2 милиони жители. Областа би одговарала околу 350 пати поголема од површината на САД и, ако ги мериме силите, САД инвестираат 7 илјади пати повеќе од Македонија во националните вооружени сили.

На овој начин, владата троши 108 милиони за војската, што претставува 0,85% од годишниот БДП, што е прилично низок во споредба со европскиот просек од 1,3%, уште повеќе ако се земе предвид дека Македонија има историја на конфликти. со Албанија, веднаш до вратата. Бидејќи не се блиску до морето, не им требаат поморски сили, но имаат 13.000 војници, од кои 5.000 се резервисти.

Босна и Херцеговина

Армијата на Босна и Херцеговина (Wikimedia Commons)

Босна и Херцеговина е земја во југозападна Европа која мина низ војна во1992. Тие ги импровизираа војниците поради недостаток на време и залихи, па можеше да учествува секој цивил, вклучително и криминални банди. Во 2000-тите, тие не посветуваа многу време на подобрување на армијата.

Бидејќи крајбрежјето е долго помалку од 20 километри, тие немаат поморска сила. Се верува дека воздухопловните сили содржат само 19 хеликоптери.

Што се однесува до копнените сили, тие имаат 10.000 активни војници. Има недостиг на работна сила, но буџетот е значителен. Одвојуваат приближно 165 милиони, што привлекува внимание. Трошоците се чудно високи со оглед на ниските перформанси.

Исто така види: 666, 777 или 616? Впрочем, кој од нив е бројот на ѕверот?

Суринам

Војска на Суринам (копнени сили)

Суринам имаше два државен удар во последните 40 години, така што тие се навикнати на нестабилност и насилство . Бидејќи граѓанската војна практично ја опустоши војската, единствената јужноамериканска земја од англиско говорно подрачје практично нема воени ресурси.

Така, вооружените сили на Суринам се составени од 1850 активни членови во земја со население од 600 илјади луѓе. Војската би можела да биде ефикасна во мал обем, но со недостаток на опрема и ресурси, се чини дека не е.

Исто така види: 7 најдобри воени стратегии во историјата

Во моментов има 13 хеликоптери и 3 бродови и има воени донации од други нации. Со сите кризи генерирани од политичката нестабилност, не е чудно штона армијата издвојуваат само 64 милиони. Со тоа не се купува ни ловец Ф-35!

Сомалија

Сомалиската армија (AMISON Јавни информации)

Сомалија, исто така, претрпе пад на владата во 1991 година. На ист начин, организациите формирани во граѓанската војна предизвика земјата да има една од најслабите армии во светот.

Иако Сомалија има активна армија од 20.000 луѓе, ова не е ништо во споредба со населението кое надминува 15 милиони. Како такви, значителен дел се дел од вооружените милиции, така што војската е зафатена со борба против овие групи. Ако друга нација одлучи да ја нападне земјата, Сомалија би била во голема неповолна положба.

Бутан

Бутан армија (Фејсбук)

Бутан е најпознат по своите монаси и манастири, па затоа војската не е многу привлечна. Без никаква крајбрежна граница, земјата со нешто повеќе од 38.000 квадратни километри има само 7.000 војници.

Како резултат на тоа, тие немаат тенкови или поморска сила, но имаат два хеликоптери и 27 оклопни возила. Кога доживеаја војна во 2010 година, армијата едвај можеше да се бори против сепаратистичката група. За среќа, планинскиот терен и малкуте природни ресурси значат дека Бутан не е цел на напади. Така да се биде една од најслабите армии во светот не е голема грижа.

Коста Рика

Полицијата во Костарика (Ројтерс)

Ниту Костарикаима силна армија, која преживеа без воени сили повеќе од 70 години. По граѓанска војна, во 1948 година, војската беше демонтирана за да се осигура дека населението нема да биде потчинето. Војската беше заменета со Јавните сили на Костарика, кои ја имаат Цивилната гарда и воздушниот надзор.

Јавните сили се состојат од 12.000 полицајци, но тие не се опремени. До 2018 година, тие имаа само 70 чамци со ограничен опсег за патролирање на речиси 1300 километри крајбрежје. Светлата страна е што ресурсите што би оделе за силите се наменети за образованието на земјата. Во Костарика, 7% од БДП е наменет за образованието, додека 5% одвојува од САД.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.