Највисоките луѓе во историјата

 Највисоките луѓе во историјата

Neil Miller

Со секоја измината година, просечната висина на луѓето се зголемува се повеќе и повеќе. Во Бразил просечната висина на мажот моментално е 1 метар и 73 сантиметри, додека кај жените е 1 метар и 60 сантиметри. Овој просек дури може да изгледа низок во споредба со Холандија, на пример, каде што ги имате највисоките луѓе во светот. Општиот просек на висина таму е 1 метар и 83 сантиметри.

Сепак, има некои луѓе низ историјата кои отишле многу подалеку од просекот што се смета за нормален! Во денешниот список, ќе ви ги покажеме луѓето кои некогаш се сметаа за највисоките луѓе на светот!

Се вчитува видео плеерот. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина ЖолтаМагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирнополутранспарентназаднина КапалентранспарентназаднинаКоја Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности · Готово Затвори модален дијалог 0>Крај на прозорецот за дијалог.Оглас

   Trijntje Keever

   Првата личност што била регистрирана како една од највисоките луѓе во светот била жена! Станува збор за Тријнтје Кивер, кој кога почина на 17 години измери 2 метри и 49 сантиметри. Неговиот татко, Корнелис Кивер, бил холандски капитен, а неговата мајка Ана Паувелс, слугинка. Двајцата се венчале во мај 1605 година, а Тријнтје е родена во април 1616 година.

   Кога девојчето почнало нередовно да расте, нејзините родители решиле да ја носат на карневали и циркуски претстави, места кои во тоа време биле прилично вообичаени за работата на секој што имал некоја карактеристика што се издвојувала од обичните. Така семејството добило дополнителен приход. Девојчето почна да станува популарно на само 9 години, кога веќе измери 2 метри!

   Почина од рак на 17-годишна возраст, во Тер Веен, а беше погребана на 7 јули 1633 година, во Едам , Твојот роден град. По смртта, непознат уметник насликал сликана девојката со нејзината вистинска големина, а до денес е изложена во градското собрание на Едам. Изложени се и чевлите што ги носеше девојката! Ако нејзината висина е точна, таа би можела да се смета за највисоката жена што некогаш живеела и четврта највисока личност на светот.

   Џон Роган

   Исто така види: Разберете кои се овие мали животни кои лазат низ ѕидовите на вашата куќа

   Џон Роган е второто име на денешната листа! Џон е роден на 16 февруари 1868 година во Тенеси. Тој беше четврто од 12-те деца на поранешен роб. Неговата висина почна диво да расте од 13-годишна возраст. Поради својот гигантизам, тој достигнал висина од 2 метри и 59 сантиметри.

   Неговата необична висина предизвикала да развие анкилоза, а на 14-годишна возраст повеќе не можел да оди, ниту да стане. Иако не можеше да работи физичка работа поради неговата состојба, заработуваше продавајќи портрети и разгледници на железничка станица.

   Канзас Сити Журнал дури објави неколку негови цртежи, но и покрај тоа, тој одби да учествува во карневали и циркуси. За неговото движење користел количка како инвалидска количка која ја влечеле кози. Тој почина на 37-годишна возраст поради компликации од анкилозата. Тој беше закопан под бетон со камења и земја, за да ги спречат лекарите да го земат неговото тело на студии.

   Тој е, до денес, вториот највисок човек на светот.планета! Неговите раце биле долги 29 сантиметри, а стапалата 35 сантиметри. На крајот од животот бил висок 2 метри 67 и тежок само 93 килограми. Сегашниот највисок човек на светот, Роберт Вадлоу, имал само 21 година кога неговата висина ја надминала онаа на Џон.

   Доналд А.

   Друга личност кој стигна на 2 метри и 49 сантиметри беше Доналд А. Келерм, кој е роден на 1 септември 1925 година. Тој беше признат за највисокиот жив човек на светот до 1981 година, кога почина на 55 години! Неговата висина е резултат на акромегален гигантизам, што е нарушување кое произлегува од вишокот на хормон за раст.

   Доналд е роден во Монтана, САД, тој и неговата сестра близначка биле деца на родители со натпросечна висина. Неговата мајка 1 метар и 78 сантиметри, а татко му 1 метар и 88 сантиметри. Но, за разлика од неговата сестра близначка, која престана да расте кога достигна 1,75 метри, Доналд продолжи да расте до крајот на својот живот.

   За време на неговиот возрасен живот, тој страдаше од кифоза, што резултираше со тежок проблем со 'рбетниот искривување. Тој почина во 1981 година во Чикаго поради срцева болест.

   Султан Косен

   Султан Косен е Турчин кој го држи Гинисовиот рекорд за највисок жив човек во светот! Неговиот раст е резултат на акромегалија и поради тоа му треба помош од патерици за да се движи наоколу. Тоје роден во градот Мардин, во југоисточна Турција, и се смета за седми највисок човек во историјата.

   Роберт Вадлоу

   Ајде сега да одиме на рекордерот по висина, Роберт Вадлоу, кој, иако поминаа години од неговата смрт, сè уште го има неговото прво место недопрено.

   Тој е роден и израснат во мал град во Мисури, во САД, и кога починал, со само 22 години, веќе бил висок 2 метри и 72 сантиметри! Неговиот апсурден раст се должи на хиперплазијата на неговата хипофиза. Оваа жлезда, доколку е абнормална, резултира со неправилно ниво на хормонот за раст. Поради оваа состојба, дури и по неговата смрт, немаше знаци дека растот на Роберт престанал.

   Исто така види: 10 морничави тестенини кои ќе ве исплашат до смрт!

   На 8-годишна возраст, Роберт веќе бил поголем од својот татко, а во текот на училиштето му биле потребни посебни столчиња! Неговиот сон беше да дипломира право, за жал, тој почина пред да може да се запише на универзитет. И покрај неговата висина, никогаш не му била потребна помош од инвалидска количка, но имал многу малку чувство во стапалата и нозете и му требале протези на стапалата за да му помогнат да оди.

   Инаку, токму овие протези, што ја предизвикало неговата смрт. Роберт стана познат во САД откако отиде на турнеја со циркусот на браќата Ринглинг во 1936 година. Тој дури настапуваше во Медисон со циркуската екипа.Сквер Гарден и Бостон Гарден, секогаш се една од главните атракции. За време на неговите настапи, во кои секогаш ја носеше својата лежерна облека, неисправниот држач на трегерите му го повреди глуждот, што му донесе инфекција.

   Како резултат на тоа, тој мораше да направи неколку трансфузии на крв, па дури и итна операција, но неговата состојба само се влоши. Тој умрел во сон на 15 јули 1940 година.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.