Непознати факти за гума за џвакање (или гума за џвакање)

 Непознати факти за гума за џвакање (или гума за џвакање)

Neil Miller

Гумите за џвакање е прилично чудна работа, ако размислите добро. На крајот на краиштата, зошто по ѓаволите џвакаме гума, а во старите времиња, уште полошо, сок од дрвја (има фосили од сок „гума за џвакање“ стари над 5.000 години)?

Некои велат дека голтањето гума за џвакање е смртоносно, таа навика е подобра од четкање заби, дека ви ја зајакнува вилицата, но што е вистина и што е мит кога тоа е темата? За да ве научиме на некои бизарни работи и да разберете повеќе за легендите што се вртат околу уживањето, подолу се неколку непознати факти за гуми за џвакање:

Злосторство

Џвакање гуми за џвакање во Сингапур не е само омразена навика, туку и криминал. Или барем беше, до 2004 година, откако беше во сила како закон 12 години. Сепак, плукањето гума за џвакање на улица сепак може да ви донесе билет, затоа внимавајте.

Повеќе криминал

Двејн Гратц е уапсен поради многу чудна криминал: обид да плати производи со гуми за џвакање, нешто што го направил на патување во Мајами, неверојатно пијан и му заработил неколку ноќи во плакарот поради јавен неред и недолично однесување.

Уште поголем криминал

Да бевте крадец, која би била вашата главна цел? Накит? Злато? Автомобили? Па, за некои англиски деца, 2012 година беше година на кражба на гуми за џвакање, и тоа не беше малку: тие веќе украдоа 1000 фунти (околу 3 илјади R$) само од производот, за да го користат како пазарење. чип во Романија, каде што тојсе дава во кусур од локалните трговци, горе-долу како нашите познати „балини“.

И до смрт

Во декември 2009 година, студент на 25 -годишниот украински хемичар почина по она што неговите роднини и родители го опишуваат како „прилично гласен поп “. Кога отишле во собата, лицето на момчето било изобличено, а вилицата му била изместена, во пеколна визија што се должи на мешавината на гума за џвакање со непозната супстанца.

Родителите забележале дека момчето има навика да ставање гума за џвакање во лимонска киселина, што ги навело истражувачите да веруваат дека тој случајно ја згрешил супстанцијата и на крајот ставил нешто малку поексплозивно во рецептот. Непотребно е да се каже, но не го пробувајте ова дома.

Најскапата гума за џвакање на светот

Додека сето ова се случуваше, еден човек купила гума за џвакање, наводно изџвакано од Бритни Спирс, за само 14.000 долари. Подоцна беше откриено дека понудите биле пласирани и акумулирани од истото лице, кое сето тоа го направило за гума за џвакање која немала ниту сертификат за автентичност.

Гумулон

Исто така види: Најбизарните статуи на светот

Во оваа чудна игра од 2013 година, вие контролирате лигава, зелена топка со ништо помалку од движењата на вилицата! Сето ова за да избега од огромен непријател кој сака да го џвака Гумулон додека бега низ пештера, толку брзои колку што можете ефикасно да џвакате.

Во воздухот

Во 1927 година, Чарлс Линдберг беше првиот човек кој леташе соло и без престан од Њујорк до Париз, во вашиот авион Духот на Св. Луис . И, се разбира, тоа не беше лесно, бидејќи тој едвај можеше да спие и помина 15 часа без комуникација со остатокот од светот.

Но, гума за џвакање доаѓа овде како заглавување од иднината: компасот од неговиот авион бил на лошо место за неговата визија, а за да го реши проблемот, залепил огледало со гума за џвакање на контролната табла на авионот, со што 33-часовното патување е малку поудобно и возможно благодарение на гума за џвакање.

<. 2>Генералот за џвакање

Мексиканскиот генерал Антонио де Лопез де Санта Ана го предводеше нападот на Аламо, но беше познат и по џвакањето гуми за џвакање кога беше уапсен, нешто што го опушти. Бидејќи не бил погубен, тој бил протеран во Њујорк и таму продолжил да ги џвака бонбоните. Само, во еден од тие пресврти на судбината, тој заврши со џвакање пред никој друг туку Томас Адамс, кој, по името, можеби веќе знаете кој е.

Ако не знаете, еве приказната: Адамс се обидел да користи гума за џвакање како замена за гума, но идејата не успеала, човекот завршил со полн талог од гума за џвакање. По опсежното тестирање, тој ја измешал супстанцијата со топла вода и ја продавал, без вкус, во локалните аптеки. Производот набрзо стана успешен, а денес Адамс е една од најголемите компании за производство на меурчиња во светот.светот.

The Vulture

Ако сте го гледале филмот „The Vulture“ или Nightcrawler , сигурно сте забележале како Џејк Џиленхал тој беше повеќе кадавер и постар. Трикот беше губење на 30 килограми, нешто што го постигна живеејќи од ништо друго освен гуми за џвакање и чај. И мислевте дека е лесно да се биде актер.

Исто така види: 7 најинтригантни легенди за Индија

War Gum

Дури и Пентагон сериозно ја сфаќа гумата за џвакање додека се развива Combat Gum , кој е направен да ги убива бактериите, вирусите и да спречи проблеми со забите. Не, тој не прави ништо друго, но почекајте уште 15 години и некој сигурно ќе ја синтетизира експлодираната гума за џвакање на украинското момче во верзија 007.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.