Откријте го бизарниот случај на Бланш Моние

 Откријте го бизарниот случај на Бланш Моние

Neil Miller

Светот низ историјата бил сведок на неколку бизарни случаи кои се случиле во различни делови на планетата. Многумина го привлекоа вниманието на светските медиуми и станаа интригантни, дури и за оние кои немаа никаква врска или беа во друга земја. Ова се случува поради степенот на бизарност кој успеал да ги шокира луѓето на необјаснив начин. Меѓу различните случаи, еден од нагласените е оној на Бланш Моние. Жената поминала 25 години без да видела сончева светлина. Овој случај го привлече вниманието на целиот свет и сигурно сте ја слушнале оваа приказна барем еднаш.

Сигурно некаде сте го слушнале името на оваа жена. Но, ќе бидете шокирани кога ќе ја дознаете вистинската и детална приказна за Бланш Моние. Проверете со нас деталите и бидете изненадени од сè. Споделете сега со вашите пријатели и, без понатамошно одложување, да одиме.

Бланш Моние

Моние е роден на 1 март 1849 година во Франција и беше дел од многу богато и почитувано семејство во градот Поатје. Жената имала постар брат по име Марсел Мониер и двајцата биле наследници на семејното богатство. Кога Бланш била сè уште дете, нејзиниот татко починал, но тој му оставил на семејството доволно добро наследство за да живеат подолго време. Девојката беше опишана како многу срамежлива, но прилично весела и згодна, со кафена коса и темни очи.сина.

Неговиот однос со Луиз Моние, неговата мајка, не беше најдобар, бидејќи тие двајца секогаш се караа. Овие тепачки се случиле затоа што Луиз сакала нејзината ќерка да се омажи за богат човек. Идејата на Луиз била да го задржи семејното богатство со бракот на Бланш.

Аферата

Кога наполнила 25 години, Бланш мистериозно исчезнала, без да остави никаква трага. Се чинеше дека семејството и пријателите не знаеле апсолутно ништо за тоа каде се наоѓа младата жена. Времето минуваше и немаше трага од исчезнувањето на Бланш. Во Франција, овој случај стана познат како „Киднапирање на Поатје“. По неколку години, луѓето почнаа да забораваат на ова исчезнување. Во овој момент, немаше ништо што би укажало на тоа што можело да се случи со неа и никој не знаел дали е жива или не.

Писмото

Во мај 1901 година, јавниот обвинител на Париз добил анонимно писмо. Во тоа писмо се опишани некои ужасни случувања во една куќа во градот Бланш. Во тоа писмо авторот вели дека во таа куќа, неколку години во нехумани услови, била држена жена. Во писмото имало домашна адреса на мадам Луиз Мониер, мајката на младата Бланш. Во тоа време, Бланш веќе имаше 25 години. Јавниот обвинител не верувал во она што го пишувало во писмото, главно поради славата наСемејството Моние во Франција, покрај тоа што Марсел Моние беше адвокат.

Главниот обвинител тогаш се сети дека семејството нема само едно дете, туку 2 и дека едно од нив исчезнало одамна. Полицијата потоа решила да го истражи случајот. Тројца полицајци отишле во семејната резиденција

Истрага

По доаѓањето на местото на настанот вратата од куќата била заклучена и на собарката и требало долго време да присуствува на полицијата. Ова предизвика уште поголема непријатност. Полицијата чекаше долу додека не се појави мадам Моние и не дозна за писмото. Таа рече дека тоа е целосна глупост и дека некој се пошегува со случајот многу лош вкус.

Луиз успеа да убеди 2 од полицајците, но 1 од нив не веруваше во тоа што го кажа и праша да ја разгледаме куќата. Слугинката потоа го придружувала низ куќата и предупредила дека не може да влезе во собите. Слугинката рече дека госпоѓата не би сакала да ја вознемируваат. Слугинката го покажала полицаецот низ куќата, додека конечно не стигнале на вториот кат, каде што почувствувал многу силен мирис. Како што одеа, мирисот се засилуваше.

Заробеништво

Полицаецот и слугинката стигнаа до просторијата каде што вратата беше заклучена и полицаецот забележа дека мирисот доаѓаше од внатре. Чудно, тој и наредил на собарката да ја отвори вратата, но таарече дека е неопходно да се јави мадам Моние. Полицаецот уште еднаш наредил да се отвори вратата, но собарката повторно одбила. Потоа биле повикани другите двајца полицајци кои заедно ја скршиле вратата. Кога го отвориле, почувствувале толку силен мирис што еден од нив почнал да повраќа.

Исто така види: Ова е риба која буквално живее на копно.

Местото било влажно и темно, со само еден прозорец покриен со тешка завеса која спречи светлината да влезе. Полицијата потоа ја тргнала завесата и кога се вклучила светлината наишла на телото на Бланш Моние. Жената лежела во ќош, на душек во кој со години и биле впиени урината и изметот. Бланш имаше измачено тело, без никаква облека и покриено со валкано ќебе. Имаше фрлени парчиња месо, зеленчук и леб на подот. Еден од полицајците се онесвестил кога ја видел жената.

Полицајците ја однеле Бланш во болница и ги повикале властите, кои веднаш тргнале по Марсел и го однеле во неговата резиденција. Назад на местото, мадам Моние беше нормална, како ништо да не се случува. Полицијата почнала да и кажува се што се случило.

Исто така види: 7 изненадувачки факти откриени во обдукцијата на славните

Причината за нејзиното заробеништво

Во 1975 година, кога девојчето имало 25 години, нејзината мајка договорил брак со богат човек. Сепак, таа на крајот се заљубила во постар, посиромашниот адвокат. Во градот почнаа да се појавуваат неколку гласини за кои се зборувадека наскоро девојката ќе остане бремена. Ова не и се допадна на нејзината мајка и не го одобруваше додворувањето на нејзината ќерка. На Бланш и беше забрането да се види со адвокатот, но таа не прифати и сакаше да остане со него.

Тогаш исчезна, бидејќи не ги послуша наредбите на мајка си. Мадам Моние заедно со Марсел ја издрогирале Бланш и ја затвориле на таванот од куќата. Младата жена би била ослободена само доколку ги послуша наредбите на нејзината мајка и ја прекине врската. Поминало времето и Бланш одбила да ја врши волјата на мајка си, па почнала да се храни со многу малку храна и неколку пати да се расипува, па така се повеќе слабеела. Адвокатот починал во 1885 година, но младата жена останала во заробеништво додека конечно не била спасена.

По признанието, Мадам Моние и Марсел биле уапсени. Мајката на Бланш починала 15 дена подоцна од проблеми со срцето. Марсел, пак, почнал да кажува дека сестра му е луда и сакала да остане на таванот, но неколку сведоци тврделе дека слушнале врисоци од внатрешноста на куќата. Марсел бил осуден на 15 години затвор, но се жалел и успеал да ја убеди поротата дека е невин. Бланш остана во психијатриска болница до нејзината смрт во 1913 година.

Па, што мислите за случајот? Потоа коментирајте за нас таму долу.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.