Пицерија добива лажен PIX и испорачува „лажен“ ресторан и пица во Терезина

 Пицерија добива лажен PIX и испорачува „лажен“ ресторан и пица во Терезина

Neil Miller

PIX е опција за плаќање што помогна во комерцијализацијата на неколку производи и услуги од нејзиното спроведување. Но, со него веќе се применети неколку штрајкови, а милиони луѓе останаа во загуба. Ова и се случи на една пицерија во Терезина, која реши да возврати.

Робсон Коста, сопственик на пицерија во Источната зона на Тересина, доби нарачка минатиот понеделник (25) во која клиентот имал намера да го примени измама на лажниот PIX. Сепак, сопственикот решил да си поигра со ситуацијата и наместо пица, испратил „лажна“ пица и газиран пијалок.

Според Робсон, тој веќе претрпел загуба од 300 R$ со лажна PIX со истата личност пред околу еден месец. Човекот, исто така, се обиде да ја примени измамата во друга установа при купувањето пиво.

„Пред околу еден месец, направивме загуба од 300 R$ со лажен PIX, тоа беше прв пат во 12 години пицерија, тогаш стануваме повнимателни, особено со лажни PIX. Сега доставуваме само откако ќе ја потврдиме сумата на сметката“, рече тој.

Така, во понеделникот вечерта (25) во банкарската апликација забележал дека примил две уплати по PIX во износ од 0,01 Р. . Ова го стави претприемачот на штрек. По неколку моменти, придружникот го известил сопственикот дека не можел да го потврди пристигнувањето на трансфер што наводно го направил некој клиент и ја испратил сметката.Токму во тој момент забележале дека документот е лажен.

Исто така види: 8 вознемирувачки работи за Левијатан и Бехемот, библиските чудовишта

Така, со испраќање денар PIX, човекот можел да ја уреди сметката и да ја смени сумата на 55 R$, што е вредноста на пица

Лична архива

Лажна пица и сода

Кога сопственикот сфатил дека веројатно го послужува истиот човек кој веќе ја измамил пицеријата, решил да го направи тоа еден вид шега. Тоа е затоа што испратија пица без прелив и сок со сол.

„Немав идеја како да го направам тоа. Производителот на пица дошол на идеја да го испрати само сувото тесто и на кутијата го напишала името „PIX fake“. За сода, земаме празно шише и истураме сок во прав во него. Доставувачот рече дека сепак може да го пие сокот, па додадовме сол“, рече тој.

Потоа, кога дојде време за испорака, забележаа дека адресата и физичките карактеристики се слични на оние на човекот кој претходно ја напуштил пицеријата со загубата. По доставата и проверката на нарачката, клиентот преку WhatsApp испратил порака дека не ја разбрал испораката на тој начин. Потоа ја блокирал пицеријата.

Според бизнисменот, тие сепак решиле да играат игра со гумен пенис, играчка од еден од доставувачите, испратена заедно со пицата. Потоа, користејќи друг телефонски број, ја побарале играчката назад. Човекот веќе речесакаше да ја врати и дека лажниот PIX не го направил од злоба.

„Со пицата испративме играчка од една од испораките, гумен пенис. Затоа разговаравме со него за друг број за да го побараме назад, бидејќи тоа беше само шега. Тој рече дека ќе го врати, а потоа испрати порака дека „го украл за да јаде““, рече бизнисменот.

Меѓутоа, откако ја сподели приказната со група претприемачи во регионот, друг Бизнисмен стапил во контакт и пријавил дека мажот се обидел да му го нанесе истиот удар. Овој пат, тој нарачуваше пива.

„Сè уште ќе земеме полиција и ќе пријавиме. И повеќе не се потпираме само на доказ. Секогаш бараме да видиме дали сумата е на сметката“, вели бизнисменот. Дополнително, тој истакна карактеристика на овој тип на измама.

„Друг детал е што не ја ставил нормалната адреса. Вели дека е на улица, дека неговата куќа нема точна адреса, дека куќата нема број. Ова го прават за да не плаќаме, кога ќе дознаеме“, истакна бизнисменот.

Извор: G1

Исто така види: Ова е вистинското значење на ѕвездата со пет крака и тоа е нејзиното мистериозно потекло.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.