Потеклото на кралицата на срцата

 Потеклото на кралицата на срцата

Neil Miller

Девојка паѓа во дупка и се наоѓа на место за фантазија каде што сè изгледа како бајка. Таму, таа може да јаде колаче и да расте и да пие напивка и да се намали. Таа запознава необичен хејтер и мачка со џиновска насмевка. Исто така, се среќава со луда кралица која дефинира што се проблемите со гневот. Дали препознавте? Зборуваме за Алиса во земјата на чудата. Но, дали кралицата беше кралица на срцата?

Ако размислувате за адаптација во живо, тврдоглавата кралица која ја игра Хелена Бонам Картер не е кралица на срцата. Таа е, всушност, Црвената кралица. Да, тие се два различни лика ако се земе предвид оригиналниот текст на Луис Керол.

Видео плеерот се вчитува. Репродуцирај видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена ЗеленаСиножолтамагентацијана непроѕирностНепроѕирноПолупроѕирна заднина на текстотКоја 00%400%Text Edge StyleNoneRaisedDepressedUniformDropshadowFont FamilyProportional Sans-SerifMonospace Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности Завршено Затвори Модален дијалог

   Крај на прозорецот за дијалог.

   Реклама

   Кралица на срцата

   Репродукција

   Кралицата на срцата првпат се појави во Авантурите книгата на Алиса како една од картите на палубата. Луис Керол рекол дека го замислил ликот како персонификација на неконтролирана страст или слеп, бесмислен бес.

   Црвена кралица

   Репродукција

   Црвената кралица се појави за прв пат во книгата Алиса низ очилата како противничка кралица во шаховската игра. За писателот, црвената кралица е како бес, но на друг начин. Нејзината страст е ладна и мирна. Таа е формална и строга, како концентрирана суштина на сите монарси.

   Исто така види: 7 пати бразилскиот фолклор бил пострашен од било што

   Откако тие две првично се појавија, адаптациите ги измешаа ликовите на таков начин што ретко можеме да ги видиме кралиците разделени. Затоа, ако сакате да зборувате за кралиците на адаптациите на Дизни, не е можно да се зборува за кралица без да се зборува заод другиот.

   Има исклучок во „Беше еднаш“, каде црвената кралица е позната како Анастасија, а кралицата на срцата е мајката на Кора. Но, повеќето од делата ги мешаат двата лика. Во адаптацијата на студијата на Дизни, Алиса во земјата на чудата, тие дури ставаат фрази од црвената кралица до кралицата на срцата, што дополнително ги збунува гледачите.

   Потеклото на кралицата

   Не знаеме како кралицата дошла на тронот, од каде потекнува или која е навистина. Тоа е затоа што Дизни ја следеше идејата на Луис Керол да создаде приказна без многу смисла, целосно искривена и наопаку. Хуморот е изведен дури и од недостатокот на конвенционална логика во оваа приказна, па ликовите немаат потекло.

   Значи, единственото нешто што го знаеме е дека кралицата на срцата владее над целото нејзино кралство. Таа е егоцентрична, нетрпелива, чувствителна и откачена. Нејзината лудост е јасна преку нејзините промени во расположението, како и задоволството што го добива кога вели дека сака да ги обезглави ликовите.

   Исто така види: Кое е најголемото копнено животно што некогаш живеело?

   Единствениот човек кој може да ја контролира кралицата, дури и на кратко, е кралот. Тој успева да ги запре неговите избувнувања и да ја убеди сопругата да ги промени своите планови, во најмала рака. Филмот од 1951 година ја задржа нарацијата заснована на искривената перцепција на Алиса, додека адаптацијата од 2010 година ја прошири приказната за кралицата.

   Детството на кралицата на срцата

   Iracebeth of Crims,позната и како црвената кралица, била прогласена за идна кралица кога се родила во кралското семејство. Но, се случија низа настани. Ирејсбет имаше сестра, Мирана, која ќе биде Црвената кралица.

   Во детството, таа украла пита од нејзината мајка и ги оставила посмртните останки под креветот на Ирејсбет. Кога мајката ја испрашала ќерка си каде ќе биде питата, Мирана излажала, оставајќи ја Ирејсбет во неволја. При избувнување, девојчето се судри со камен блок, што предизвикува нејзината глава да се зголеми во големина.

   Значи, ова е потеклото на вистинската кралица на срцата, според адаптациите што беа направени.

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.