Рибарите наоѓаат лопатка долга скоро 6 метри

 Рибарите наоѓаат лопатка долга скоро 6 метри

Neil Miller

На 11-ти јули, рибарите од градот Арика, на северот на Чиле, пронајдоа лопатка долга речиси 6 метри.

Според Чилеанскиот институт за рибарство (Ifop), присуството на животното на чилеанскиот брег е многу необично.

Пауло Рикардо Швингел, професор по океанографија и магистер по наука и технологија за животна средина на Унивале, во Итајаи (СЦ), му објасни на Г1 дека оваа риба се наоѓа насекаде низ светот, освен во поларните региони.

„Таа е една од најголемите риби на планетата (по должина). Ако размислуваме за групи коскени риби (кои ги исклучуваат рскавичните како ајкулата), таа е најголема на планетата“, вели тој.

Според Швингел, овој вид риба не плива добро. Тој се движи со брановидување на сопственото тело. Ова го прави релативно лесен плен за други животни, како што се ајкулите.

„Постои куриозитет: рибите кои се наоѓаат на плажите, веќе полуумрени, имаат многу ретка карактеристика: самоампутација. Телото е толку долго што јаде дел од опашката, можеби од глад“, вели Швингел. Ова беше потврдено бидејќи животното обично се појавува со ампутиран крајот на опашката.

Погледнете го видеото подолу:

Легенда

Фото: Репродукција/ Youtube

Рибата- веслањето е ретко и постои легенда поврзана со тоа. Многумина веруваат дека нејзиниот изглед е поврзан со природни феномени, како што се земјотресите, во аблиска иднина.

Исто така види: Како да станете член на Јакуза?

Оваа легенда се рашири во 2011 година во Јапонија. Набргу откако на брегот на земјата беа видени лопатки на брегот на земјата, се случи цунамито што ја предизвика катастрофата во Фукушима.

Исто така види: 7 неодоливи техники за да ја вклучите жената

Слична епизода се случи на 11 јуни 2020 година, кога беше пронајдена риба весла во Козумел (Мексико). Десет дена подоцна, земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер го погоди Рихтер и беше издадено предупредување за цунами за неколку земји во регионот.

Видеото од Чиле, кое собра 10 милиони лајкови, предизвика загриженост и кај локалните жители, кои веќе се плашеа од земјотрес.

Покрај тоа, некои луѓе исто така веруваа дека кој ќе најде таква риба ќе биде проколнат.

Според експертите, весланите риби живеат во длабоки води и се враќаат на површината само кога се болни, умираат или се размножуваат.

Oarfish е снимен во Австралија

Фото: Udo Schröter/ Flickr CC BY-SA 2.0

За време на нуркање во познатиот австралиски Морскиот биолог од Бариерниот гребен Џорја Гилмор имал ретка средба со веслана риба. Видот на риба никогаш не бил виден во регионот и претпочита да циркулира во подлабоките води.

Визијата на биологот е речиси етерична: меѓу гребените пред неа, танцуваше сребрена риба, издолжена и „тенка како хартија“, како што е опишано од SmithsonianMag, официјалната веб-страница на американскиот центарспецијализирана за биолошка разновидност Смитсонијан институција.

Рибата весела има изглед кој дури може да личи на игла со конци, поради грбната перка што потекнува над очите. Животното го носи и името регалеко, крал на харингите и „риба на крајот на светот“, поради легендата објаснета погоре.

Биологот ја имал својата камера за нуркање со себе и го снимил гледањето на малолетната лопатка:

Бидејќи претходно немало евиденција за животно со овој аспект на источниот брег на Австралија, локалните експерти контактирал со Тајсон Робертс, поранешен научен соработник во Институтот за тропски истражувања Смитсонијан и експерт за лопатка.

Робертс потврди дека рибата е млад Регалекус Русели, кој може да порасне до над 7 метри во должина и да има многу помалку пријателски изглед како возрасен.

Животното што го видел биологот било долго околу 35 сантиметри, ако во пресметката се вклучат и треперливи перки, достигнува 1,5 m.

Веслата е животно кое се населува во морските длабочини, достигнувајќи длабочина од 1.000 метри.

Извор: G1 , EXTRA , One Planet

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.