Што ќе се случи ако преварите јајце?

 Што ќе се случи ако преварите јајце?

Neil Miller

Јајцата се храна без која речиси никој не може. Не е ни чудо, лесно се подготвува и може да се подготви на повеќе начини, може да се јаде пржено, варено, пржено, омлети итн.

Но, иако е лесно за приготвување, попатно може да се случат некои несреќи, особено ако тој што го подготвува е отсутен или не е многу добар во готвењето.

Дали знаете, на пример, колку време е потребно за да се готви јајцето? За многу луѓе, ова не е многу важна информација, но е вистина.

Тоа е затоа што предолгото готвење на јајце може да предизвика неверојатен процес. Можеби сте забележале во некоја ситуација дека кога јајцата ќе се преварат нивната жолчка станува зелена. Знаете ли зошто се случува ова?

Смртоносен гас

Ова можеби не изгледа како голема работа, но оваа зеленикава боја е предизвикана од смртоносен гас, што го избегнуваат рударите, водород сулфид. Од него се плашат затоа што може да се задуши, отруе, па дури и да предизвика експлозии.

Но, смирете се! Јадењето на зеленикаво варено јајце нема да ве убие, бидејќи самото јајце го спречува тоа да се случи. За подобро разбирање, неопходно е да се објасни целиот процес.

Протеините од белката од јајцето содржат сулфур, кој се комбинира со водородот и создава водороден сулфид. Оваа супстанца завршува во жолчката од јајце додека се готви поради градиентот на растворливост,количина на материјал што може да се раствори во течности, која се намалува со топлина.

На овој начин, кога надворешната страна на јајцето почнува да се загрева, градиентот на растворливост се намалува и супстанцијата се движи кон центарот на јајцето , скапоцен камен, кој содржи железо.

И така железото на крајот станува херој на приказната. Колку подолго готвите јајцето, толку повеќе се произведува железен сулфид, а жолчките стануваат позелени.

Исто така види: Знајте кои објекти блокираат Wi-Fi и бидете внимателни со нив

Колку време е потребно за да се готви јајцето?

Иако сулфидот на железо присутен во преварените јајца не е штетен по здравјето, на некои луѓе не им се допаѓа начинот на кој ја остава храната.

Исто така види: 7 најважни мажи во историјата на Бразил

Исто така, со претерувањето на јајцето губиме време. Ако сакате да го направите јајцето како што треба, само гответе го 7 минути.

Како што е прикажано на сликата погоре, варејќи се 4 минути, жолчката станува целосно сурова, до 5 почнува да се готви, со 6 станува цврст, но желатински на изглед и на крај, по 7 минути е целосно сварен и без некоја чудна боја што може да ви го одземе апетитот.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.