Томас Водхаус, човекот со најголем нос на светот

 Томас Водхаус, човекот со најголем нос на светот

Neil Miller

Британец го собори светскиот рекорд и стана сопственик на најголемиот нос во светот.

Според информациите, носот на Томас Ведерс е долг 19 сантиметри и широк 10,4 сантиметри.

Со тоа, тој го надмина стариот рекорд на Американец кој имал нос од 8,1 сантиметар.

Иако може да изгледа како неважна љубопитност, светските рекорди имаат тенденција да го привлечат вниманието на луѓето бидејќи претставуваат исклучително достигнување или екстремна способност.

Исто така види: Погледнете како е создаден универзумот, според египетската митологија

Во случајот на Томас, неговото достигнување може да се гледа како физичка особеност, која не влијае на квалитетот на неговиот живот или на неговите перформанси во секојдневните активности.

Сопственик на најголемиот нос во светот

Виа О Темпо

Томас Ведерс стана познат во светот поради неговата единствена физичка карактеристика. Роден во 1744 година во Англија, Ведерс ја започна својата кариера како циркус и брзо беше забележан од јавноста благодарение на неговата необична карактеристика. за публиката која се забавуваше со неговите циркуски вештини.

Покрај тоа што можеше да балансира предмети со носот, Ведерс изведуваше и трикови како што се вадење марамчиња од внатрешноста на неговиот џиновски нос.

Иако тој беше познат по својот нос, Ведерс беше комплетен уметник којнастапувал во различни циркуски модалитети, како жонглирање, балансирање и акробатика.

Неговата вештина и харизма го навеле да настапува за членовите на британското кралско семејство, вклучувајќи ги кралот Џорџ III и кралицата Шарлот.

Сепак, животот за Томас Ведерс не беше лесен. И покрај неговата слава, тој трпеше дискриминација и предрасуди поради неговиот необичен изглед.

Покрај тоа, условите за работа во циркусот беа тешки и нездрави, што можеби придонесе за прераната смрт на циркусот. уметник, кој почина околу 50-годишна возраст.

Дури и по неговата смрт, славата на Томас Ведерс продолжи да расте, а неговата фигура стана икона на популарната култура.

Eng Поради тоа, неговиот џиновски нос и неговите циркуски вештини се уште се паметат денес како една од најимпресивните куриозитети во историјата на забавата.

Зошто носовите растат толку многу?

Via Marcela Scarpa

Постојат неколку причини зошто некои луѓе може да доживеат прекумерен раст на носот. Во многу случаи, причината е поврзана со генетски или наследни фактори.

Односно, ако некој има членови од блиското семејство кои исто така имаат голем нос, можно е оваа личност да ја наследи оваа карактеристика.

Друга Можна причина за прекумерен раст на носот е поврзана со стареењето. Тоа е затоа што како луѓеКако што стареете, природно е делови од вашето тело да се менуваат, вклучувајќи го и носот.

Со текот на времето, сврзното ткиво што го поддржува вашиот нос може да ослабне, правејќи го да изгледа поголем или поистакнат .

Исто така види: „Момче од Марс“: 11-годишен Русин вели дека живеел на Марс

Покрај тоа, некои медицински состојби можат да придонесат за раст на носот.

На пример, акни розацеа, хронична воспалителна состојба на кожата, може да влијае на носот и да предизвика зголемување на неговата големина.

Друго состојби кои можат да доведат до прекумерен раст на носот вклучуваат Кушингов синдром, кој е предизвикан од вишок на кортикоидни хормони во телото и ринофима, што е состојба која предизвикува прекумерен раст на лојните жлезди на носот.

<. 0>Бидејќи најголемиот нос во светот живеел во 1700-тите, не е можно да се утврдат причините за растот на овој дел од телото. Дополнително, не е вообичаено да се прошири на овој засилен начин.

Во овој случај, историчарите и оние кои се љубопитни за светските рекорди можат само да проверат повеќе за историјата на циркусот и да ги следат можните појави на други кандидати за титулата.

Извор: О Темпо

Слики: О Темпо, Марсела Скарпа

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.