Устата на најголемата желка на светот е бизарна и страшна

 Устата на најголемата желка на светот е бизарна и страшна

Neil Miller

Содржина

Желката е рептил кој има тело покриено со школка и е на оваа планета долго време. Во светот има приближно 250 видови или типови на желки. Ги има и во речиси сите видови живеалишта.

Кога мислиме на овие животни, веднаш помислуваме на бавноста и речиси никогаш не ги замислуваме како големи предатори. Сепак, како и секое друго животно, желката мора да јаде за да живее. Во зависност од видот, устата на желка може да биде навистина бизарна, застрашувачка и достојна за хорор филм.

Како пример ја имаме кожената желка, која е најголемата желка во светот. Долг е во просек два метри и тежи 500 килограми. Иако нејзината големина брзо го привлекува вниманието во споредба со другите желки, она што најмногу се истакнува кај овој вид е неговата уста.

Желка

R7

Исто така види: На крајот на краиштата, што значи зборот камехамеха?

Желката-кожа живее целиот свој живот на отворено море, а на брегот се појавува само за да мрест. Поради ова, нејзината исхрана главно се состои од медузи и слични суштества. Покрај тоа, главата на оваа желка практично не се повлекува, што покажува дека криењето или бегството не се дел од нејзиното однесување.

Сите овие се фактори кои исто така помагаат да се објасни зошто устата на оваа желка е толку бизарна и страшна. Устата на кожената желка има папили кои постојатособено да не дозволи медузата да избега. Сепак, овој плен не е најхранлив. Затоа, желката не може да остави ниту еден дел од пленот зад себе.

Се чини дека устата на ова животно добро си ја врши работата. Според извештаите на властите за океанска и атмосферска управа на Соединетите држави, стапката на успех на лов на овој вид желка е 100%. Понатаму, оваа уста може да проголта десетици медузи по ред.

Уста

R7

Целта на инженерството на устата на оваа желка е да се спречи медузата , кој мора да биде доста лизгав, избегајте назад по каснување од животното. Иако устата може да биде доста застрашувачка, папилите присутни во неа и кои одат до желудникот се всушност многу густи влакна и малку лепливи.

Токму овие папили помагаат да се пренесе храната до дигестивниот систем на желката и исто така го спречуваат пленот да избега од устата. Друга функција е да го заштити животното од можни убоди од медуза.

За да ви дадеме идеја, во лето, кога храната е најзастапена, кожената желка јаде приближно 73% од вашата телесна тежина секој ден. Оваа количина е околу пет пати повеќе од она што му е потребно за да преживее.

Лов

Покрај бизарната уста на овој вид, истражувачите успеале даснимањето, минатата година, за прв пат, џиновска желка се приближува до пленот за да убие. И сè полека, многу бавно.

Средбата беше помеѓу џиновска желка, малку несмасна и птица која беше заглавена на земја. Видеото може да биде прилично страшно за гледање, но во исто време е прилично фасцинантно. Бидејќи желка никогаш досега не била видена како „лови“ плен.

Сцената снимена на видео се случила на островот Фрегејт, на архипелагот Сејшели. На видеото можете да видите женска џиновска желка како полека брка младенче без лет.

„Не можев да поверувам што гледам. Беше ужасно и неверојатно во исто време“, вели биологот Џастин Герлах од Универзитетот во Кембриџ.

Видеото е направено од Ана Зора, заменик менаџер за заштита и одржливост во Фондацијата Фрегејт Ајленд. И покрај тоа што трае само дел од целото време на ловот, веќе е доволно да се покаже намерен и пресметан напад од страна на желката.

Исто така види: Homunculus, концепт на алхемија за создавање вештачки живот

„Тој гледаше директно во шипката и намерно чекореше кон тебе. Ова беше многу, многу чудно и тотално различно од нормалното однесување на желките“, истакна Герлах.

Иако овие животни, како џиновската желка Алдабра, се главно тревопасни животни, според истражувачите, веќе има извештаиод нив дробат ракови со своите лушпи. Или, пак, извештаи кои не се снимени како јадат птици или мрши. Сепак, претходните студии никогаш не покажаа вистински докази за ова до овој момент.

Извор: R7

Слики: R7, YouTube

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.