Вистинската приказна зад калуѓерка

 Вистинската приказна зад калуѓерка

Neil Miller

Филмот „The Nun“, објавен во 2018 година, е еден од најпознатите хорор филмови на денешницата. Така, во режија на Корин Харди, филмот е спин-оф на „The Conjuring 2“, уште еден успешен хорор филм. Така, приказната за „Калуѓерка“ е поврзана со вториот филм на „The Conjuring“ и многу луѓе не знаат дали е вистински или не.

Исто така види: Викуна волна: најскапата ткаенина во светот

Во филмот следите страшен лик кој изгледа како опседната калуѓерка која предизвикува ужас каде и да оди. Така, многумина се исплашени од приказната, но се смируваат кога ќе се сетат дека се е само фиктивен филм.

Видео плеерот се вчитува. Репродукција на видео Репродукција Прескокни наназад Исклучување Тековно време 0:00 / Времетраење 0:00 Вчитано: 0% Тип на пренос ВО ЖИВО Барај во живо, моментално зад живо Преостанатото време - 0:00 1x Стапка на репродукција
  Поглавја
  • Поглавја
  Описи
  • описи исклучени , избрани
  Преводи
  • титлови и преводи исклучени , избрана
  Аудио песна
   Цел екран слика-во-слика

   Ова е модален прозорец.

   Не е пронајден компатибилен извор за овој медиум.

   Почеток на прозорецот за дијалог. Escape ќе го откаже и ќе го затвори прозорецот.

   Текст Боја БелаЦрна Црвена Зелена Сина ЖолтаМагентацијанска непроѕирностНепроѕирноПолутранспарентна заднина на текст БојаЦрна БелаЦрвенаЗеленаСиножолтамагентацијанска непроѕирностНепроѕирнаполупроѕирна капалентранспарентназаднинапарназаднинаКоја Sans-SerifProportional SerifMonospace SerifCasualScriptSmall Caps Reset вратете ги сите поставки на стандардните вредности · Готово Затвори модален дијалог 0>Крај на прозорецот за дијалог.Реклама

   Но, дали навистина сето тоа е фикција? Или има опседната калуѓерка во реалниот живот?

   The Conjuring

   Без разлика дали сте ги гледале филмовите, сагата Conjuring стана добро позната низ целиот свет. На овој начин тие се познати по тоа што се осврнуваат на теми кои наводно се случиле во реалниот живот, што е точката што најмногу ги освојува и плаши луѓето.

   Семејството Ворен ги раскажува овие настани, како пар кој истражувал натприродни случаи низ Соединетите Држави. На овој начин тие ги раскажуваат познатите случаи како Амитвил и куклата Анабел, кои и двете станаа филмови.

   Значи, „Калуѓерка“ се базира на вистински случај на парот? Во овој случај, калуѓерка е демон по име Валак кој го зема изгледот на калуѓерката. За прв пат се појави во филмот Conjuring 2. Потоа името повторно се појави во Анабел 2.

   Калуѓерка

   Во филмот ѓаволот е претставен со калуѓерка, но приказната за реалниот живот е поинаква. Името се споменува вокнига „Помалиот клуч на Соломон“, напишана од самиот крал Соломон.

   Во оваа книга, кралот опишува 72 демони преку информации дадени од ангел. Така, еден од последните демони на списокот е Валак и книгата опишува како да се повикаат, нападнат и бранат од овие демони.

   Исто така види: Запознајте ги 7-те најмоќни Android во универзумот на Dragon Ball

   Соломон го опишува и изгледот на секое од суштествата. Според книгата, Валак е многу опасен и управува со уште 38 легии на демони. Тој, исто така, не се нарекува само со едно име, познат по Волац, Валу, меѓу другите.

   За разлика од филмот, Валак нема врска со калуѓерка. Тој е прикажан како дете со ангелски крилја како јава двоглав змеј и нема потреба да поседува човечко тело, бидејќи може да добие каква било форма што сака. Во овој случај, филмот одлучил да го искористи ликот на калуѓерката како форма на демонот.

   Во книгата е опишано дека Валак обично киднапира деца, користејќи изгледи кои ги тераат да се оддалечат од нивните семејства. Имајќи способност да имаат повеќекратно појавување, родителите ја раскажуваат приказната низ светот како учење дека децата треба да избегнуваат чудни луѓе на улица, бидејќи тие би можеле да бидат демон.

   Валак во филмот

   Репродукција

   Така, неколку култури го споменуваат Валак, затоа и го искористија ликот во филмот „Калуѓерка“. Сепак, режисерот Џејмс Ван ја создал оваа верзија на демонот затоа што, според него,во разговор со Лорејн Ворен, жената раскажала дека имало суштество со качулка што ја мачело секој ден.

   Во тој момент замислил калуѓерка. Бидејќи филмот имаше идеја да ја нападне верата на луѓето, ликот беше создаден. Друг фактор што придонел за овој избор е тоа што сакале да користат помалку CGI, па користеле потемна калуѓерка, која е лесно застрашувачка.

   Извор: VIX

   Neil Miller

   Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.