Впрочем, што се случи со Кон во Кајгана?

 Впрочем, што се случи со Кон во Кајгана?

Neil Miller

Неодамна, фановите на Bleach добија одлична вест, потврда за продолжение на аниме. Изненадувачки, објавата дојде од Тите Кубо , креаторот на универзумот на жетварите на душата. Меѓутоа, додека обожавателите се подготвуваат за адаптацијата на Крвава војна од илјада години , решивме повторно да ја разгледаме една од најголемите мистерии на франшизата. Со избрзаниот и целосно антиклимактичен крај на Bleach , видовме неколку парцели оставени отворени, што резултираше со енигми. Иако веќе се осврнавме на многу од овие празнини овде, се прашуваме за судбината на еден лик особено. На крајот на краиштата, што се случи со Кон , препарираниот лав?

Воведен во почетокот на серијата, Кон е изменета душа. Значи, тоа значи дека тој е вештачки дух наменет да ги вооружува ослабените тела. Откако, случајно, го преживеа масовното истребување на Модифицирани души откако неговиот проект за создавање беше напуштен поради етички мерки на претпазливост, Кон заврши во продавница и беше продаден на Рукија Кучики. Подоцна, на крајот откривме дека Кон има неколку борбени вештини. Сепак, најчесто тој служи само како комично олеснување. Бидејќи, иако може да заземе каква било форма, на крајот се наметна како кадифен, некои велат дека намерата на Кубо со овој лик била да создаде маскота засерија. Патем, чудните интеракции на Кон со женски фигури како Рукија и Орихиме дополнително ја зајакнуваат оваа идеја.

Исто така види: 8 морски суштества кои се пронајдени на плажите ширум светот

Сепак, како што многу добро истакна Брендон Бекфорд , од CBR , и покрај нејзините комични наклонетости, секогаш е важно да се запамети длабочината во приказната на Кон. Од траумата со истребувањето на неговите другари до постојаниот страв да биде отфрлен, ликот се соочи со неколку неволји. Затоа, она што го гледаме денес е одраз на неговото ценење за животот.

Каде се наоѓа Кон

И покрај тоа што обожавателите го сакаат, неговата популарност Де Кон е паѓајќи со текот на времето. Додека во првата анкета меѓу јавноста беше во топ 5 сакани ликови, во четвртата и последна оценка веќе беше на четириесеттата позиција. Според CBR , овој пад на популарноста се должи на консолидацијата на другите ликови низ епизодите. Само за илустрација, на почетокот не ги познававме Рењи Абараи, Бјакуја Кучки, па дури и концептот Gotei 13. Така, природно беше да се види падот на популарноста на Кон по претставувањето на овие гиганти. Исто така, со воведувањето на негативци како Ајзен и војската на Квинси, дојде до замена на Холоус со која Ичиго се бореше за време на неговото време со Кон.

Исто така види: 7 екстремно морничави праисториски инсекти

Во неговото последно појавување, Кон беше виден покрај Ичиго и Орихиме во Soul Society по средбата со Yhwach. Затоа се збогувавмеКон во серијата. На крајот, иако беше разбирливо дека Кубо не можеше да му посвети толку внимание на Кон како што напредуваше Bleach , целосното отсуство на ликот не помина најдобро. Некои обожаватели ја гледаат како зажалена и тврдат дека Кон заслужил достоинствен крај.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.