Запознајте ја најмалата жена на светот

 Запознајте ја најмалата жена на светот

Neil Miller

Се сеќавате ли на Jyoti Amge? Најмалата жена на светот? Моментално има 28 години, висока е само 62,8 см!

Џиоти Кисанге Амге е родена на 16 декември 1993 година, а бидејќи била во утробата на нејзината мајка, лекарите веќе забележале дека нешто не е во ред. право. Тоа е затоа што стомакот на мајката на Џиоти едвај пораснал во текот на целата нејзина бременост. Преку прегледите лекарите увиделе дека плодот е многу помал од нормалното. По нејзиното раѓање, девојчето пораснало во големина на 1 годишно бебе и тоа беше тоа.

Дијагноза

Репродукција

Дијагностицирана и е ахондроплазија , еден вид џуџест раст што се јавува поради некоја генетска мутација, која може да биде наследна. Огромното мнозинство на случаи на луѓе со џуџест раст се ќерки на родители со просечна висина. Луѓето со ахондроплазија обично имаат кратки раце и нозе, голема глава и торзо со просечна големина. И покрај дијагнозата, Џиоти и нејзиното семејство отсекогаш се труделе да живеат што е можно понормално.

Слава

Таа посетувала училиште и отсекогаш сонувала да биде актерка во Боливуд, високо ценетата индиска филмска индустрија . Во Боливуд, годишно се произведуваат многу филмови и од многу различни жанрови. Сепак, Џиоти секогаш јасно ставаше до знаење дека доколку американската филмска индустрија, добро познатиот „Холивуд“ и даде можност, таа ќе биде многу среќна.среќен. И зарем тоа навистина не се случи?! Таа има цел документарец за нејзиниот живот, направен од британскиот телевизиски канал Канал 4, чија премиера беше прикажана на 11 јуни 2009 година, наречен „BodyShock: Two Foot High Teen“.

Репродукција

Исто така види: Шимпанзото Тревис беснее: Нема да верувате што направи!

Покрај тоа, таа се појави и во серијата FX, „Американска хорор приказна“, во нејзината четврта сезона, насловена „Freak Show“, играјќи ја, во таа сезона, улогата на Ма Петит. Малото девојче беше и гостин-учесник во индиското телевизиско шоу „Bigg Boss 6“. Заедно со Тео Мамукари, италијански водител, актер и пејач, таа ја претстави „Lo Show dei Record“ во 2012 година на италијанскиот канал Canale 5.

Џиоти освои и восочна статуа, која е присутна во Музеј на восочни личности. Нејзиниот последен проект беше краткиот филм „Maatharam“, објавен во 2018 година.

Record

Playback

Во декември 2011 година, кога стана полнолетна, таа беше официјално прогласена за најмалата жива жена во светот и влезе во Гинисовата книга на рекорди. Таа мораше да биде измерена 3 пати за да влезе во книгата на рекорди.

Нејзиниот рекорд и денес е таму, недопрена. Висок е 62,8 сантиметри. Сепак, Индијката важи за најмалата жена во светот! Рекордот за најмала жена во историјата го држи Холанѓанката Полин Мустерс. Таа почина на 19-годишна возрастпоради пневмонија и менингитис.

Џиоти се обидува максимално да го искористи секој момент со насмевка на лицето. На крајот, таа успеа да го исполни својот сон да стане актерка, што и помогна да биде препознаена низ целиот свет и постојано да се бара да се појавува во ТВ емисии ширум светот.

Најголемата страна на помалите

Таа веќе се појави на програми во Соединетите Американски Држави, Јапонија, Португалија, па дури и овде во Бразил, кога е повикана да го запознае највисокиот човек во земјата, Џоелисон Фернандес од Параиба. Тој со 2 метри и 37 сантиметри, а таа со само 62 сантиметри. Но, не се сретнал само овој џин! Во 2011 година, кога влезе во книгата на рекорди, Џиоти се фотографираше на туристичките места во Каиро, заедно со султанот Косен, највисокиот човек на светот!

Султанот е 2 метри и 51 сантиметар. Средбата на двајцата се одржа во Египет, пред светски познатите пирамиди во Гиза. Резултатот од таа средба? Фотосесија на покана на Египетскиот одбор за промоција на туризмот. Двајцата успеаја да привлечат повеќе внимание од самите пирамиди!

Исто така види: 10 „сиромашни“ работи кои дефинитивно сте ги направиле

Репродукција

Џиоти се сретна и со покојниот Чандра Бахудур Данги, најмалиот човек на светот што некогаш бил снимен. Првата средба на двајцата беше за прославата на книгата на рекорди што ги направи двајцата светски познати.

Во тоа време, Чандраимаше 72 години, а Џиоти штотуку беше измерен за Гинис на само 18 години. Двајцата позираа покрај книгата, која изгледаше џиновска покрај двете. Според британскиот весник Дејли Мејл, тоа било првпат во историјата да се сретнат најниската жена и маж на светот. Чандра имал висина од 54,6 сантиметри. Покрај тоа што е најнискиот човек на светот, тој беше и најнискиот човек кој некогаш бил снимен, бидејќи Полин, како што беше претходно наведено, измерела 62 сантиметри.

Од ден на ден

Но, не е само од патувања, учество во ТВ емисии и серии што ги живее Џиоти. Таа има нормален живот со семејството и пријателите. Неколку пати имаше гласини за индиски брак, но сè беше само шпекулација.

Сепак, на Џиоти не и здосадува коментари и прашања, таа секогаш на сите им одговара многу добро расположена. Најновата вест за жената е дека за време на карантинот минатата година, таа излегла на улиците на нејзиниот роден град, Нагур, Индија, за да упати апел поради пандемијата на коронавирус. Таа побара од индиското население да остане дома, за да не се зголеми уште повеќе бројот на жртвите на Ковид-19.

Репродукција

За време на чинот, рече таа, во со многу добар хумор, кој беше многу среќен да и помогне и да ја поддржи локалната полиција во одржувањето на заклучувањето. Таа беше над хаубата на полициски автомобил.Вистинска мала голема жена!

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.