Зошто не можеме да најдеме сладолед и портокалови лепчиња?

 Зошто не можеме да најдеме сладолед и портокалови лепчиња?

Neil Miller

Сокот од портокал веќе може да се класифицира како културно наследство во Бразил поради зачестеноста со која се појавува во националната кујна. Тоа е практично во сè, служи како состојка во гурманските рецепти или едноставно во неговиот традиционален формат: здрав и вкусен пијалок. Меѓутоа, зошто не можеме да најдеме сладолед и портокалови пупки? Портокалите се нискокалорични и полни со хранливи материи, промовираат поздрава кожа и можат да помогнат во намалување на ризикот од многу болести. Портокаловите дрвја се најчесто одгледувани овошни дрвја во светот, вклучително и кај нас. Неговата природна сладост, измешана со широк спектар на видови и разновидност на употреба, го реконструира секое кулинарско јадење во насока на нашата благосостојба. Па зошто да не уживате во него како сладок, замрзнат и вкусен десерт? Зошто не можеме лесно да најдеме сладолед и портокалови лепчиња? Дали некогаш сте застанале да размислите за тоа?

Замрзнатата храна со лимон е лесно да се купи, но производите што содржат вкус на портокал практично е невозможно да се најдат наоколу. Научникот за храна, Лусија Перет, дава техничко објаснување за феноменот и ни покажува зошто овошјето не е добро прифатено на пазарот, особено кога станува збор за сладолед или лепчиња.

Конзервација

Според Американското здружение за срце (АХА), јадењето поголеми количини на асоединението кое се наоѓа во агрумите како што се портокалите и грејпфрутот може да го намали ризикот од исхемичен мозочен удар кај жените. Сепак, не наоѓаме портокал во рецептите кои бараат негова конзервација на долг временски период. Објаснувањето лежи во физичките компоненти што го сочинуваат како овошје.

Но, тогаш, зошто не можеме да најдеме сладолед и сладолед од портокал? Лусија Перет, научник за храна, објаснува дека сокот од портокал со текот на времето станува горчлив. На овој начин неговите нуспроизводи не се целосно прифатени од пазарот.

Истиот феномен се случува и со лимонот, но супер можно е да се најдат сладоледи и пусти од овошјето. Зошто? Научникот нагласува дека сокот од лимон остава и горчлив вкус, вообичаена карактеристика на агрумите.

Меѓутоа, за да се направи лимонада, потребни се помалку лимони во споредба со количината на портокали. Соодносот на горчина не се појавува во пиперката од лимон како што се појавува нашето овошје од портокал. Поради оваа причина, сладоледот и сладоледите од портокал стануваат полесно горчливи и, без побарувачка, производите се отфрлаат.

Недостаток на побарувачка

Исто така види: 7 работи што ќе ги разберат само жените кои имаат „8 или 80“ години

Покрената е уште една точка од страна на специјалистот е обилната понуда на портокали во Бразил, што го отежнува создавањето на други производи добиени од овошјето. Според Педро Нуно, супервизор на продавницата за сладолед Сан Паоло, насладоледот и портокаловите пупки не се дел од менито бидејќи тоа не е претпочитање на повеќето клиенти.

Исто така види: Српскиот капитен и број 10 еднаш го имаше „пенисот во гипс“

Специјалистот Лусија Перет исто така има одговор на овој недостаток на побарувачка. „Тенденцијата е да го цицате портокалот и да го споредите со вкусот на сокот. Индустријата инвестира само во производи за кои има изгледи за продажба“, вели тој.

Сега знаете ли зошто не можеме да најдеме сладолед од портокал и лепчиња толку лесно таму? Дали ви недостасува шербет од портокал или мислите дека тоа не прави никаква разлика во вашиот секојдневен живот?

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.