Кој победи и како беше првото Светско првенство?

 Кој победи и како беше првото Светско првенство?

Neil Miller

Светското првенство е меѓународно фудбалско натпреварување кое се одржува на секои четири години. Создаден е во Франција во 1928 година и до денес е еден од најочекуваните турнири од љубителите на фудбалот, па дури и од оние кои не се многу поврзани со спортот. Настанот обединува милијарди луѓе и допира до повеќе од 46% од светската популација.

На секои четири години, фудбалот станува центар на вниманието. 32 тима играат за Светското првенство и навивачите покажуваат целосна посветеност на своите тимови на стадионите.

Иако натпреварувањето беше создадено во 1928 година, првиот официјален натпревар на Светскиот куп на ФИФА беше одржан во 1930 година Кој го разви целото првенство беше Жил Риме, третиот претседател на Француската фудбалска федерација (ФФФ), од 1919 до 1945 година, и трет претседател на ФИФА, од 1921 до 1954 година.

На овој прв турнир учествуваа само 13 земји. А контекстот во кој се одржуваше се карактеризираше со ширење и популаризација на фудбалот ширум светот. Исто така, во тоа време започна професионализацијата на спортистите во земјите каде што спортот веќе беше традиционален.

Прво Светско првенство

Бразилска школа

На турнирот , Уругвај ги исполни сите очекувања на ФИФА со само три стадиони, сите во Монтевидео, главниот град на земјата. 13-те екипи беа поделени во четири групи, така што првата група содржеше четири екипи иостанатите три имаа три екипи учеснички. Тие беа поделени на следниов начин:

Група 1: Аргентина, Чиле, Франција и Мексико

Група 2: Бразил, Боливија и Југославија

Исто така види: Знајте ги 10-те заповеди на италијанската мафија

Група 3: Уругвај, Перу и Романија

Група 4: Соединетите Американски Држави, Парагвај и Белгија

Исто така види: Откриле кое е „плејбој момчето“ кое стана мем на интернет

Во првата фаза од шампионатот, селекциите кои го освоија првото место во своите групи беа: Аргентина, Југославија, Уругвај и САД. Потоа, се одиграа полуфиналните натпревари помеѓу Аргентина и САД, натпревар кој Аргентина го доби со 6 спрема 1. Вториот полуфинален натпревар, меѓу Југославија и Уругвај, го повтори истиот резултат со победа за Уругвај.

на првото Светско првенство беше меѓу Уругвај и Аргентина. Како резултат на тоа, земјата домаќин на турнирот го доби противникот со резултат 4 спрема 2.

Историја

Бразилско училиште

Во 1905 година, на конгресот во Париз, ФИФА и нејзините земји-членки смислија проект за меѓународно натпреварување помеѓу фудбалски тимови. Сепак, институцијата не доби никаква регистрација за настанот што требаше да се одржи следната година.

Во 1914 година, холандскиот делегат г. Хиршман предложил фудбалот на Олимписките игри да се смета за светски турнир на модалитет. Предлогот дојде поради тешкотиите во развојот на сопствен турнир.

Сепак, после тоа се случи Првата светска војна. Когаконфликтот заврши, во 1920 година се одржа конференција во градот Антверпен, Белгија. Во него беше напуштена идејата фудбалските натпревари на Олимпијадата да се признаат како светски турнир. Понатаму, на оваа конференција беше избран и третиот претседател во историјата на ФИФА, Французинот Жил Риме, кој помина 35 години под команда на организацијата.

Французинот даде значаен придонес во создавањето на првата ФИФА Светско првенство. Светско, во 1930 година. Толку многу што пехарот што му беше даден на шампионот на турнирот беше создаден во 1928 година и го доби името Жил Риме.

Уругвај беше избран за домаќин на првото издание на турнирот поради популаризацијата на селекцијата Уругвај во Олимписките кампањи во 1924 и 1928 година, во кои земјата победи и стана двократен олимписки шампион.

Во тоа време, јужноамериканскиот фудбал му го покажа целиот потенцијал на светот. Дури и затоа што пред првото Светско првенство европските земји не го знаеја настапот на јужноамериканските селекции.

Кјуриозитети

Бразилската школа

До истекот на рокот за Регистрацијата на репрезентациите формирани од ФИФА, само земји од американскиот континент се пријавија за првото Светско првенство. Дури откако четири европски земји решија да учествуваат.

Првиот гол во историјата на куповите се случи на натпреварот помеѓу Франција и Мексико, во групната фаза, на 13 јули 1930 година, во 19. минута од игра. Кој постигна гол беше тојФранцузинот Лусиен Лоран.

На натпреварот помеѓу Франција и Аргентина, судијата погреши и го исвирка крајот на натпреварот шест минути порано отколку што требаше. Тогаш аргентинските навивачи упаднаа на теренот и ја прославија победата на селекцијата. Но, кога судијата ја забележа грешката, требаше да ги отстрани навивачите од теренот и всушност да ја заврши играта.

Во финалето на првото Светско првенство, спорно меѓу Уругвај и Аргентина, аргентинскиот играч Монти ќе добија смртни закани доколку Аргентина беше шампион.

Извор: Бразил Ескола

Слики: Бразил Ескола

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.