Харолд Шипман, докторот кој ги убиваше сопствените пациенти од задоволство

 Харолд Шипман, докторот кој ги убиваше сопствените пациенти од задоволство

Neil Miller

Сите знаеме дека една од примарните улоги на лекарот е да поддржува луѓе чие здравје е ранливо, но Харолд Шипман постапил поинаку. Професионалецот ја искористил својата позиција за сурово да ги убива своите пациенти. Злосторствата што ги извршил Шипмен низ историјата го прават еден од најлошите сериски убијци во историјата денес.

Според неодамнешниот извештај објавен од порталот „Се што е интересно“, докторот постапил на бескрупулозен начин : прво на своите пациенти им дијагностицирал болести кои ги немале, а потоа им инјектирал смртоносна доза диаморфин.

Шипмен, докторот

Харолд Шипман е роден во 1946 година во Нотингем, Англија. Како млад човек, тој беше надежен студент. Со атлетска градба, тој се истакна во неколку спортови, особено во рагби.

Исто така види: „Случајни улоги“ на Роналдињо Гаучо

Животот на Шипмен се промени кога на неговата мајка, Вера, и беше дијагностициран рак на белите дробови. Додека Вера била во болница, Шипман внимателно набљудувал како докторот ѝ ги ублажува страдањата со повторлива употреба на морфин - се верува дека тоа бил моментот што го инспирирал неговото садистичко убивање и начин на дејствување.

По смртта на Вера неговата мајка, Шипман се омажи за Примроус Меј Окстоби. Во тоа време, младиот човек студирал медицина на Медицинскиот факултет на Универзитетот Лидс. Шипман дипломирал во 1970 година. Тој служел прво како жител, а потоапотоа станал општ лекар во медицинскиот центар во Западен Јоркшир.

Во 1976 година, тој бил фатен како фалсификува рецепти за Демерол - опиоид кој вообичаено се користи за лекување на силна болка - за негова употреба. Професионалецот, во меѓувреме, бил отпуштен од медицинскиот центар каде што работел и бил принуден да присуствува на клиника за рехабилитација во Јорк.

Шипмен се вратил на пракса во 1977 година. Во тоа време, тој започнал да работи во медицинскиот центар Донибрук, во Хајд. Таму работел 15 години, додека не ја отворил својата приватна клиника. Морбидната практика почна да се практикува во 1993 година. Со долгогодишно искуство, никој не знаеше дека лекарот, кога ги лекувал своите пациенти, тајно извршувал низа убиства.

Кривични дела

Првиот пациент на Шипмен беше 70-годишната Ева Лајонс. Лојс го посетила во 1973 година, ден пред неговиот роденден. Како што кажавме веднаш погоре, лекарот три години подоцна беше отпуштен од медицинскиот центар во кој работеше поради фалсификување рецепти. Сепак, неговата лиценца не беше суспендирана, тој доби само предупредување од Генералниот медицински совет, раководното тело на професијата.

Најстариот пациент што умре од негови раце беше Ен Купер, на 93-годишна возраст, а најмладиот беше Питер Луис, 41. Шипмен, откако им дијагностицирал секакви болести кај најранливите пациенти, дал смртоносна доза на дијаморфин. Докторот, според пријаватаобјавено од порталот „Се што е интересно“, ги гледал како умираат во неговата канцеларија или ги испраќал дома, каде животот потклекнал во тишина.

Сè на сè, се верува дека лекарот убил 71 пациент додека работел на Клиниката Донибрук. Повеќе од 100 луѓе беа убиени откако Шипман ја отвори својата приватна ординација. Меѓу луѓето кои ги загубија своите животи, 171 беа жени и 44 мажи.

Сомнежите

Активностите што ги спроведуваше Шипман почнаа да се доведуваат во прашање во 1998 година. кога смртниците од Хајд сфатија дека е збунувачки што повеќето пациенти на Шипман умреле - за споредба, стапката на смртност кај пациентите на лекар кој работел во соседната клиника била речиси десет пати помала.

Сомнежите ги предизвикале директорите на погребот да ги разоткрие фактите на локалниот судски лекар, а потоа и на полицијата на Големиот Манчестер. Интересно е тоа што полициските истраги што беа спроведени во тоа време не го ставија под натамошно сомневање.

Злосторствата конечно беа откриени откако Шипман се обиде да ја фалсификува волјата на една од неговите жртви, Кетлин Грунди, поранешна градоначалничка на неговиот град од Хајд. Докторот, во тоа време, напиша писмо до адвокатите на Грунди велејќи дека неговиот пациент ги оставил сите средства на негова грижа. На ќерката на Грунди, Анџела Вудраф, ставот на докторот ѝ беше чуден и, соТака тој завршил во полиција.

Исто така види: 7 бизарни работи кои не сте ги знаеле за телото на Сел

Кога специјалистите извршиле обдукција на телото на Грунди, било откриено дека има диаморфин во неговите мускулни ткива. Шипмен беше уапсен набргу потоа. Во следните месеци беа проценети телата на уште 11 жртви. Присуството на супстанцијата било потврдено и со обдукцијата. Во меѓувреме, властите одлучуваат да започнат нова истрага.

Крајот

Полицијата не само што почна да ги истражува извештаите на вештаците туку и започна да ги потврди медицинските извештаи на Шипман. Надлежните открија уште 14 нови случаи и кај сите е откриен диаморфин. Докторот очигледно ја негираше одговорноста за ваквите злосторства и одби да соработува со полицијата. Се проценува дека загинале околу 450 луѓе. Во 2000 година, Шипман беше осуден на доживотен затвор.

Ден пред неговиот 58-ми роденден, 13 јануари 2004 година, Шипман беше пронајден мртов во својата ќелија.

Neil Miller

Нил Милер е страстен писател и истражувач кој го посветил својот живот на откривање на најфасцинантните и најнејасните куриозитети од целиот свет. Роден и израснат во Њујорк, ненаситната љубопитност и љубовта кон учењето на Нил го навеле да продолжи да се занимава со пишување и истражување, а оттогаш станал експерт за сите чудни и прекрасни нешта. Со остро око за детали и длабока почит кон историјата, пишувањето на Нил е привлечно и информативно, оживувајќи ги најегзотичните и невообичаени приказни од целиот свет. Без разлика дали истражувајќи во мистериите на природниот свет, истражувајќи ги длабочините на човечката култура или откривајќи ги заборавените тајни на древните цивилизации, пишувањето на Нил сигурно ќе ве остави маѓепсани и гладни за повеќе. Со Најкомплетната страница на куриозитети, Нил создаде единствена ризница на информации, нудејќи им на читателите прозорец во чудниот и прекрасен свет во кој живееме.